כפר יובל, בגליל העליון, הוא היישוב הראשון שבו החלו העבודות לבניית ממ"דים לתושבים, במסגרת תוכנית 'מגן הצפון - מיגון פרטי'. על פי התוכנית, בשלב הראשון ימוגנו 21 יישובים צמודי גדר, במרחק של עד קילומטר אחד מהגבול, הן בגליל המערבי והן במזרחי. בעלי הבתים הזכאים למיגון לא יישאו בעלויות הבנייה, והממ"דים פטורים מהיטל השבחה ומקבלים הנחה בארנונה. במסגרת הפרויקט ייבנו ממ"דים (מרחבים מוגנים דירתיים) או ממ"קים (מרחבים מוגנים קומתיים) בבתים שאין להם כיום ממ"ד.
1 צפייה בגלריה
בניית ממ"ד
בניית ממ"ד
בניית ממ"ד
(צילום: נחום סגל)
קראו גם:
היישובים הראשונים בהם תתבצע התוכנית בגליל המערבי הם שלומי וערב אל עראמשה, אבל בדיקת "מיינט קיבוץ" העלתה כי בשני יישובים אלו לא החלה עדיין בנייה, והתוכנית היא בשלב המכרזים.
בהמשך, ככל שהממשלה תאשר מסגרת תקציבית, התוכנית תיושם גם ביישובים דובב, אדמית, זרעית, יפתח, נטועה, כפר ראש הנקרה, חניתה, מעיין ברוך, יראון, מלכיה, ברעם ומתת. הממ"ד יבנה כתוספת בנייה למבנה קיים, למעט במקרים שבהם לא ניתן להקים מרחב מוגן תקני מסיבות הנדסיות וסטטוטוריות. במקרה זה יתבצע שיפור מיגון בחדר קיים.
התוכנית אושרה לפני כשלוש שנים על ידי הקבינט המדיני-ביטחוני, חלה על יישובים בקו של עד 9 ק"מ מגבול הצפון וכוללת מיגון של מבנים ציבוריים, מוסדיים ופרטיים, ותורחב בהמשך בכפוף לאישור הדרג המדיני.
התוכנית לבניית מיגון בבתי המגורים מנוהלת על ידי פיקוד העורף, אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, באמצעות חברת עמיגור. אזרחים שביתם משתייך לאחד היישובים שאושרו למיגון, יקבלו פנייה להשתתף בתוכנית.
כל העדכונים - חדשות קיבוץ