בשנים האחרונות מובילים שינויי האקלים ללא מעט אסונות, שריפות, הצפות ומזג אוויר קיצוני שפוקד את כל העולם. גם בארץ, עובר עלינו גל חום חריג לחודש נובמבר. ההשפעה על החקלאות היא אדירה. במהלך הקיץ האחרון התמודדו חקלאי ישראל עם תוצרת חקלאית דלה, מה שהוביל לעליית מחירים משמעותית ואף הכפלה של המחירים לצרכן.
3 צפייה בגלריה
עתיד החקלאות בסכנה
עתיד החקלאות בסכנה
עתיד החקלאות בסכנה
(צילום: יח"צ)
בשל המשמעויות הכבירות של ההתחממות הגלובלית על החקלאות הוחלט כי במסגרת וועידת ישראל לחקלאות תהיה הסוגיה הזו אחת המרכזיות עליה ידונו שרים, חברי כנסת, ראשי הארגונים החקלאיים והחקלאים עצמם.
קראו גם:
"אנחנו חווים נזקים אדירים מההתחממות הגלובלית, היא מהווה סכמה קיומית ממשית לחקלאות, יש חקלאים שבקיץ האחרון לא הצליחו להוציא פרי אחד – זה גזר דין מוות", מספרים חקלאים.
על פי נתוני הקרן לנזקי טבע עולה כי במהלך השנה האחרונה בשל היבול הנמוך הנובע מההתחממות הגלובלית שילמה הקרן פיצויים הגבוהים פי 4 ביחס לאשתקד בענף הזית (12 מיליון שקלים) ופי 2 מאשתקד למגדלי הפירות (86 מיליון שקלים), ולענף הפלחה (27 מיליון שקלים).
מדובר בשיא שלילי של 20 שנים. הירידה המשמעותית ביבול נובעת מהיעדר מנות קור – דבר שמוביל לירידה ניכרת בכמות היבול ובאיכותו. לאור הירידה בכמויות נרשמת עליית מחירים משמעותית בשווקים כאשר גם העדר גשמים בתקופה זו של השנה מהווה קושי נוסף על החקלאים והגידולים.
3 צפייה בגלריה
שמוליק תורג'מן
שמוליק תורג'מן
שמוליק תורג'מן
(צילום: קנט)
שמוליק תורג'מן מנכ"ל הקרן לנזקי טבע: "אנחנו מתמודדים עם סיטואציה מורכבת, הקרן מעניקה פיצויים אדירים בגין ירידה בכמויות היבול ובמקביל גם הצרכן משלם יותר כי היבול דל. בעשור האחרון שילמנו יותר פיצויים באופן ניכר בייחס לעשור הקודם, הפיצויים במגמת עלייה מתמדת".
לדבריו, כל גידולי הנשירים נפגעו השנה היות והטמפרטורות בלילה שמשפיעות על החנטה לא ירדו כבכל שנה, "הפעם האחרונה שהיה אירוע כזה הייתה לפני 30 שנה, אם אירוע כזה חוזר על עצמו הנשירים עשויים להיעלם".
המומחים מזהירים ממחסור חמור במזון בשל שינויי האקלים, אזורים רבים הופכים ללא רלוונטיים לחקלאות ובשווקים נוצר מחסור.
3 צפייה בגלריה
שדות החיטה של טירת יהודה
שדות החיטה של טירת יהודה
שדות החיטה של טירת יהודה
(צילום: אופיר וייס)
"הטמפרטורה בישראל עולה בקצב גבוה משאר העולם כי אנחנו נמצאים באזור סף מדברי והחוסרים בשווקים כבר כאן. המדינה מבינה שאנחנו במשבר, החקלאים במשבר. אנחנו חייבים להגדיל את כמות הגידולים כדי למנוע חוסרים ולמנוע תנודות חדות במחיר לצרכן כי כשיש חוסר בשווקים המחיר מזנק. צריך לסייע לחקלאים במשבר הזה ולעודד הגדלת ייצור" הוסיף תורג'מן.
מסיבה זו, סוגיית האקלים וההתמודדות של החקלאים תהיה במרכז ועידת ישראל לחקלאות- האירוע החקלאי המרכזי של ישראל שתתקיים ב 8-9.12 ותעסוק בין היתר גם בהשלכות ההתחממות על ביטחון המזון של מדינת ישראל, פשיעה חקלאית, ייבוא, ייצוא וחשיבות סימון תוצרת חקלאית.
לעדכונים - חדשות הקיבוץ