הפזמונאית רחל שפירא בת ה- 76, תקבל בחודש דצמבר את עיטור הנשיא - כך הודיע בית הנשיא. שפירא, חברת קיבוץ שפיים שבו נולדה וחיה עד היום, כתבה על הקיבוץ רבים מהשירים, בהם "היי שקטה", "מה אברך", "כמו צמח בר", שזכו לביצועים מצליחים. בשנת 1999 זכתה רחל בפעם הראשונה להוקרה רשמית על פועלה כשזכתה בפרס אקו"ם למפעל חיים בתחום הזמר העברי.
1 צפייה בגלריה
שפירא עם הנשיא הרצוג
שפירא עם הנשיא הרצוג
שפירא עם הנשיא הרצוג
(צילום: דוברות בית הנשיא)
הוועדה המייעצת לנשיא להענקת העיטור, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יורם דנציגר, בחרה בשפירא לצד נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדס, תא"ל במיל' פנחס בוכריס, ד"ר דליה פדילה, ד"ר חיים פרי ומנהיג מיהדות ארה"ב מייקל סיגל. מלבד נשיא קפריסין, לו הוענק העיטור בטקס מיוחד, הזוכים יקבלו את העיטור במהלך חודש דצמבר.
בנימוקי הוועדה המייעצת לנשיא במתן הפרס לפזמונאית נכתב: "שפירא היא מעצבת נדירה של פס הקול הישראלי. משוררת בחסד שלא קיבלה עד כה הוקרה לאומית ראויה.... בת התנועה הקיבוצית, מקיבוץ שפיים וככזאת היא מבטאת בהרבה משיריה אהבה לארץ, לנופיה ולערכיה השיתופיים. יצירותיה של שפירא הפכו לנכס צאן ברזל בבתים רבים בישראל, בזכות יכולתה לפרוט על נימי נפשה של החברה המורכבת מתוכה צמחה, ובה בעת לראות את הפרט בעין הסערה. יצירותיה היפהפיות חלחלו עמוק לתוך התרבות הישראלית והפכו, זה מכבר, חלק מהקנון הלאומי. מפעל חייה מבוסס על נכונותה ויכולתה לזקק חוויות לאומיות כאובות ורבות ממדים לכדי מילה אחת מדויקת וכדברי המשוררת — לברוא יופי מתוך הקושי. תרומתה לרוח הישראלית ולתרבות המופלאה של המפעל הציוני הינה יקרה מפז".
קראו גם:
עיטור הנשיא מוענק למועמדות או מועמדים שתרמו תרומה יוצאת דופן למדינת ישראל או לאנושות, בכישרונם, בשירותם או בדרך אחרת. העיטור, פרי יוזמתו של הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, שמעון פרס ז"ל, הוענק לראשונה ב-2012. לפני כהונת נשיא המדינה יצחק הרצוג, הוענק העיטור ל-26 זוכות וזוכים, ובשנה שעברה קיבלה אותו אורנה שמעוני מאשדות יעקב מאוחד.