למה לא אצלנו? ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה, מאיר צור, הביע השבוע אכזבה על ההחלטה להקים חווה סולארי בירדן. ההחלטה נודעה בשבוע שעבר, לאחר מגעים חשאיים שקיימה ישראל עם ממלכת ירדן.
על פי התכנית, החווה תייצר חשמל במדבר הירדני באמצעות חברה אמירתית וההסכם נחתם בדובאי. את החשמל מהחווה תרכוש ישראל מהירדנים. מדובר על שדה סולארי שיוכל לייצר כ-1.2 ג'יגה-וואט. במקביל ירדן הצמאה למים תגדיל את רכישת המים המותפלים מישראל.
2 צפייה בגלריה
שטחי מדבר בערבה התיכונה
שטחי מדבר בערבה התיכונה
שטחי מדבר בערבה התיכונה
(צילום: מועצה אזורית הערבה התיכונה)
קראו גם:
צור אמר: "לא יתכן כי ממשלת ישראל תעביר שלל מתנות לממלכת ירדן בהסכם חסר תקדים בגודלו, להקמת תחנת כוח סולארית ענקית במדבר הירדני, כאשר טרם עשתה שימוש מלא בקרקע בערבה, המשוועת להקמת מיזמים סולארים, המתאימים למזג האוויר השמשי הקיים בערבה לאורך כל השנה.
"אני בעד הסכמים לשיתוף פעולה עם ירדן, שלעיתים מתבצע הלכה למעשה גם בשטח, כמו למשל שיתוף הפעולה בין חקלאי הערבה וחקלאי ירדן בהדברת זבוב הפירות, אך מן הראוי היה, שישראל תממש קודם כל את היכולות שיש לערבה להציע, מבחינת שטחים ושעות שמש ואור, לפני שתפנה לייצור חשמל סולארי בירדן. צעד חשוב דווקא כעת, בשעת משבר כלכלי בענף החקלאות בערבה, המשווע לפרנסה, לטובת חיזוק ההתיישבות בגבול ירדן, לטובת בטחונה וחסונה של מדינת ישראל".
2 צפייה בגלריה
מאיר צור, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה
מאיר צור, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה
מאיר צור, ראש המועצה האזורית הערבה התיכונה
(צילום: המועצה האזורית הערבה התיכונה)
"המשבר בחקלאות הינו תוצאה של הזנחה והתעמרות של שנים, בחקלאי ישראל ובאזור הנגב. המחדל הוא באי העדפת הערבה כאזור המתאים ביותר לטובת פרויקטים סולאריים לייצור אנרגיה ירוקה לטובת תושבי ישראל. אנו ממתינים כבר שנים להקמת קו מתח גבוה ובניית מיזמי אנרגיה סולארית והמדינה מקרטעת באישורי ההקמה כבר שנים ועתה נראה כי כאשר רוצים-הדבר אפשרי, אך דרוש שינוי בגישה של ממשלת ישראל. אם ראש הממשלה מעוניין לקדם פעולה לשמירה על הסביבה ולהיות חלק מהמאבק במשבר האקלים, ראוי היה שיעביר משאבים לטובת פרויקטים לייצור אנרגיה ירוקה, בשטחים פתוחים, ראשית לאזור הערבה התיכונה" מציין צור ומוסיף: "ישראל זקוקה לחשמל מאנרגיה מתחדשת ולנו בערבה יש את השטחים הנדרשים, אלפי דונמים להתקנה סולארית לדו שימוש בקרקע, בשיטת אגרו וולטאי בשטחי החקלאות ומשטחים סולאריים בשטחים הפתוחים, עם שמש כל השנה".
כל העדכונים - חדשות קיבוץ