"תרווחו ותסעדו" הברכה הנכונה והמדויקת לחג המימונה. משמעותה שקודם כל יהיה לכם רווח, שזה אומר רווחה מהפאן החברתי ורק אחר כך תסעדו. אז כדי שנתרווח בחברותא, ורגע לפני החג הכי מרוקאי, תוסס ושמח, הנה כמה דברים שכדאי לדעת על הסגנון העשיר, הססגוני, שהופך כל פינה לחגיגה עיצובית מבחינת חומרים וגוונים, ההיפך הגמור מעיצוב מינימליסטי ונקי.
כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביבכריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב
כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב
(כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב)
.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
אז נתחיל עם הצבעוניות החמימה שעוטפת את חללי הבית. גווני חמים כמו כתום, חמרה, בורדו, וצהוב בסקלה הכהה יותר שלהם, לצד עיטורים דקורטיביים של זהב, שביחד יקבלו נוכחות מרשימה בבית. כמה שיותר נוכחות לגוונים הללו, כך הבית יבלוט בסגנון המרוקאי העשיר, נועז והמלא חיות. צבעוניות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בכל חלל ובכל אלמנט – ריפודים, כסאות, ספריות, ידיות, ארונות, שולחנות, גופי תאורה ועוד. הפריטים הללו לרוב אינם חלקים, הם מכילים עיטורים, סלסולים, קישוטים ומגוון רב של צבעים שתורמים לחגיגה העיצובית.
ארונות ריביירה - אדריכלית יוליה סטרוסלסקי. צילום: אביב קורט ארונות ריביירה - אדריכלית יוליה סטרוסלסקי. צילום: אביב קורט
ארונות ריביירה - אדריכלית יוליה סטרוסלסקי. צילום: אביב קורט
(ארונות ריביירה - אדריכלית יוליה סטרוסלסקי. צילום: אביב קורט )
"עיצוב חדרי הבית סביב נושא אתני מסוים יכולה להיות משימה מהנה וייחודית, משום שהדבר מאפשר כניסתם של אלמנטים מתרבויות שונות וארצות רחוקות לתוך הבית. בעיצוב מן הסוג הזה, אפשר לתת דרור ליצירתיות ולהיות נועזים יותר בבחירת הצבעים, המרקמים והתבניות וכך להעניק ממד אחר לגמרי לכל חלל בבית. חפצים לא שגרתיים מתרבויות שונות יכולים להוות מוקד עיצוב מרכזי בחלל ומאחר ואין כללים ברורים עליהם יש לפעול ומאחר ויש כל כך הרבה וריאציות ניתן לחרוג מגבולות הרגיל והמסורתי ולייצר סטייל חדש שהוא לא רק טרנדי, אלא גם ייחודי לכם", מסבירה מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ.
תאורה בסגנון אתני. כלי אור - החל מ- 740 שקל. צילום: סטודיו שטיין  תאורה בסגנון אתני. כלי אור - החל מ- 740 שקל. צילום: סטודיו שטיין
תאורה בסגנון אתני. כלי אור - החל מ- 740 שקל. צילום: סטודיו שטיין
(תאורה בסגנון אתני. כלי אור - החל מ- 740 שקל. צילום: סטודיו שטיין )
"זוהר וצבעוניות עזה נמצאים בשפע בקולקציות רבות בתקופה האחרונה המסנוורת הזאת, כאלו המשלבות צורות גיאומטריות מתוחכמות בקשת צבעים רחבה – מצבעים מונוכרומטיים עד לשילובי צבעים חמים וקרים, רכים ועזים, דומיננטיים ובסיסיים, ועד להדפסי פרחים ופסים דהויים ומצללים בסגנון "אומברה". הצבעים העזים והעשירים, כמו כחול רויאל וירוק דשא יחד עם צבעים חמים ולא אופייניים המשולבים בטכנולוגיות ההדפסה המתקדמות", מסבירה קרן וברמן דקל מעילית הלבשה לבית, "תבניות בעיצוב אתני הפכו בשנים האחרונות לסגנונות עיצוב בינלאומיים. תהליך הפצת התרבויות השונות התחיל לפני כמה מאות שנים, בתקופת הקולוניאליזם האירופאי באסיה והוא הונצח לאורך השנים יותר ויותר. עם זאת, אם בעבר אימצו שווקים שונים ברחבי העולם את התרבות המערבית, הרי שבשנים האחרונות נראות יותר ויותר מגמות של חיקוי התרבויות האקזוטיות הרחוקות, מה שמקבל ביטוי באופנה בכלל ובעיצוב הבית בפרט".
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
.
כלי בית בעיצוב אתני, גולף & קו. צילום: ערן סלםכלי בית בעיצוב אתני, גולף & קו. צילום: ערן סלם
כלי בית בעיצוב אתני, גולף & קו. צילום: ערן סלם
(כלי בית בעיצוב אתני, גולף & קו. צילום: ערן סלם)
לדברי מעצבת הפנים מיטל צימבר "כמובן אפשר להחליט ללכת על כל הקופה או לעצב במינון את הצבעוניות הסוערת. המינון נעשה על ידי אקססוריס כמו אגרטלים, כלי הגשה, קנקני תה גופי תאורה, ועוד" לדבריה "הטקסטיל הוא החלק המשמעותי, אפשר ורצוי להתפרע עם וילונות מיוחדים, שטיחים, כריות, ריפודים, וכו".
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
עוד מסבירה צימבר "שילוב של בדי קטיפה עשירים בגוונים חמים, אלמנטים מחוספסים, שילובים מבריקים שמכניסים הרבה עניין, חיפויי קירות עם שטיחים כאלמנט של דוגמא על קיר, ריצופים מעוגלים, אריחים מצוירים עבודת יד, כאשר המינון הוא בעצם תשובה לשאלה – האם אנו רוצים שכל הבית יהיה בסגנון מרוקאי או לבחור פינות בבית שיסמלו את הסגנון העשיר".
כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביבכריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב
כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב
(כריות קטיפה badimtlv.com. צילום: טל רביב)
.
שכטר בוטיק, החל מ-350 שקלים. צילום: איליה מלינקובשכטר בוטיק, החל מ-350 שקלים. צילום: איליה מלינקוב
שכטר בוטיק, החל מ-350 שקלים. צילום: איליה מלינקוב
(שכטר בוטיק, החל מ-350 שקלים. צילום: איליה מלינקוב)
גם פינות חמד בבית בסגנון מרוקאי יתרמו לאווירה הססגונית ויפיחו חיים. מבחינת האדריכלות והצורניות של החלל שילובים מיוחדים של קשתות וצורות גיאומטריות פשוטות ביחד יעניקו לחלל מראה לא שגרתי. עוד מסבירה צימבר, כי מבחינת חומרים נחושת, זהב, זכוכית סבתא עם טקסטורה, ויטראז'ים עם עיטורים, משרביות, יעשו חסד עם הסגנון הסוער.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)