"בשנת 2019 ערכנו סקר בנציבות שירות המדינה בכדי לבחון את תחושת האבות כלפי ההורות. בבחינת תחושות הגברים בסקר עלה כי מחצית מהאבות לא מודעים בכלל לזכויות שלהם כהורים". כך מספרת נעה חדד, סגנית מנהלת האגף לשוויון מגדרי בנציבות שירות המדינה.
3 צפייה בגלריה
מתי אבא חוזר הביתה?
מתי אבא חוזר הביתה?
מתי אבא חוזר הביתה?
(צילום המחשה: shutterstock)
עוד התברר כי שליש מהאבות מניחים כי זכויות אלה מגיעות לנשים בלבד. "30% התייאשו ממימוש הזכויות עקב בירוקרטיה. ניכר כי יש רצון רב בקרב האבות להיות נוכחים בחיי הילדים ולקחת חלק משמעותי ופעיל בחייהם. רק אחוז אחד מתוך יותר מ-2,000 משיבים הביעו אי רצון לממש את זכות ההורות המגיעה להם", מוסיפה חדד.
חדד מספרת שהוחלט למצוא לבעיה פתרון. "יחד עם נעמ"ת וההסתדרות החלטנו על "הרמת הכפפה" ויציאה לקמפיין חוצה מגזרים. מטרת המיזם "אבא בארבע" היא לעודד אבות לצאת הביתה מוקדם, הרבה יותר מפעם בשבוע".
3 צפייה בגלריה
הדס דניאלי ילין. אבא בארבע
הדס דניאלי ילין. אבא בארבע
הדס דניאלי ילין. אבא בארבע
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
קראו גם:
גם התנועה הקיבוצית הצטרפה למיזם ומעודדת הורות שוויונית ואיזון בין בית לעבודה, כחלק מהתרבות הארגונית.
"ארגון תומך משפחה הוא ארגון המקיים מדיניות מוצהרת של סיוע לעובדים, גברים ונשים כאחד, לאזן בין צרכי עבודה והמשפחה תוך שמירה על שכרם, קידומם וביטחונם התעסוקתי", אומרת הילית בן צבי, מנהלת היחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית, תנועת המושבים ומרכז השלטון האזורי, ומוסיפה: "המטרה של ארגון תומך משפחה היא שכמה שיותר אבות ואימהות יוכלו לנהל חיים מאוזנים באופן מיטבי מאשר מה שמתקיים כיום. התנועה הקיבוצית בהחלט שותפה פעילה במימוש מטרה זו".
3 צפייה בגלריה
הילית בן צבי. אבא בארבע
הילית בן צבי. אבא בארבע
הילית בן צבי. אבא בארבע
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
הדס דניאלי ילין, מנכ"לית התנועה הקיבוצית: "ערך השוויון היא אחת מאבני היסוד של התנועה הקיבוצית, ואנו פועלים יום יום בכדי לקדמו. השוויון המגדרי בעבודה מתחיל קודם כל בשוויון בבית. לכן, אני רואה חשיבות רבה בקידום הורות שוויונית. אני מאמינה שסיוע לעובדים ולעובדות באיזון בין בית לעבודה תורם לרווחתם המלאה - נפשית, גופנית וחברתית ולתחושה טובה במקום העבודה, ובכך תורם לארגון כולו".