את ההחלטה לקבל את ההצעה לנהל מקצועית את הפועל נען־גזר בכדורסל, קיבל רובי בלינקו לפני כמה חודשים. "יו"ר העמותה החדשה, קובי חמו, היה בעברו שחקן במכבי רחובות ועשה אצלי קורס מאמנים", משחזר בלינקו, "הוא שמע שעזבתי את אליצור נתניה ופנה אליי - לקחת את הפרויקט שמאחד בתוכו את קבוצת הבוגרים, הבוגרות ומחלקת הנוער. האמת, כשהוא התחיל לדבר על זה בהתחלה - לא ממש התלהבתי".
3 צפייה בגלריה
בלינקו בביתו. "לפרקט לא עולים עם ארנק"
בלינקו בביתו. "לפרקט לא עולים עם ארנק"
בלינקו בביתו. "לפרקט לא עולים עם ארנק"
(צילום: יובל חן)
ומה השתנה?
"הוא הזמין אותי למשחק דרבי - הפועל נען נגד נצר סירני. מה אגיד לך, זאת הייתה אווירה מחשמלת. הייתי במגרש כדורסל או שניים ברחבי העולם כפי שאתה יודע, ובאותו יום שישי הרגשתי כאילו אני ביציעים בסלוניקי. בסוף המשחק הלכתי לשתות עם קובי קפה ואמרתי לו: 'בהתחלה הייתי די סקפטי, עכשיו רק תגיד לי איפה חותמים'. אווירה כזו ניסיתי לייצר בנתניה, השקענו הרבה כסף ולא הצלחנו. דווקא זה מה שקנה אותי".

המטרה - ארצית

בלינקו (59) הוא ראש החץ בפרויקט החדש שנבנה במועדון המאוחד, פרויקט שעל פניו נראה מאוד מסקרן. מלבדו אפשר למצוא, בין השאר, גם את שחקני העבר, רביב לימונד (כמאמן יכולות אישיות) ומתן נאור (מאמן מנטאלי). "ניהלתי פרויקט כזה גם בנתניה וגם בלב השרון. מקווה שגם פה אעשה עבודה יפה", אומר בלינקו.
קראו גם:
ואכן, בלינקו מזוהה בעיקר עם הכדורסל באיזור השרון. בעבר שימש גם כמאמנה של אליצור נתניה, עירוני קריית אתא ואליצור אשקלון כשאלו שיחקו בליגת העל, עירוני רמת גן, עבד באקדמיה לכדורסל בווינגייט ואף שימש כמאמן נבחרת הקדטים וכיו"ר איגוד המאמנים. בשנים האחרונות הוא תלה את המשרוקית ועבד כמנהל מקצועי באגודות שונות.
מה המטרות שהצבתם לעצמכם בתחילת הדרך?
"קודם כל לעלות עם קבוצת הבוגרים לליגה הארצית. בנינו קבוצה טובה מאוד. מקווה שההחתמה של רביב לימונד תוביל לכך שהוא יוכל לשחק אצלנו במהלך העונה. הוא הולך להיות מאמן יכולות אישיות ומאמן קבוצת הילדים הלאומית במועדון. הוא מתאושש מקרע בגיד אכילס, נראה מה יקרה כשיחלים. יש לנו בסגל, בכל מקרה, קבלני עלייה כמו מיכאל בדלוב או יואב דביר".
3 צפייה בגלריה
רביב לימונד
רביב לימונד
רביב לימונד
(צילום: עוז מועלם)
מה לגבי מחלקת הנוער?
"אנחנו רוצים לייצב את המערכת ולעלות במעלה המדרג של הקבוצות. תוך שלוש־ארבע שנים רוצים להתמקם עם הקבוצות בליגות הראשונות".
עם יד על הלב, לא מדגדג לך לפעמים לחזור ולעמוד על הקווים כמאמן?
"כבר כמה שנים טובות אני מה שנקרא ג'נרל מנג'ר בכל מיני מקומות. אתה רואה מה קורה, יש אנשים שקופצים מפה לשם. האימון מאחוריי פחות או יותר. נכון, לפעמים זה מדגדג, אבל אז אני יושב, שותה מים וזה עובר. ככל שהזמן חולף, זה מדגדג פחות".
נגעת בנקודה מעניינת. בספורט הישראלי את המנהל המקצועי מורידים ישר לעמדת המאמן, כשהאחרון הולך הביתה.
"ספינות הדגל של הכדורסל הישראלי הן מי שעשו את המהלכים הללו בשנה האחרונה. במכבי תל אביב זה אפילו לא היה מנהל מקצועי, אלא ראש מערך הסקאוטינג. זה לא הביא כבוד לכדורסל הישראלי ולא דבר תקין. אני עדיין חושב שכל הנושא הזה של מנהל מקצועי עדיין לא הוטמע כמו שצריך אצלנו".
מה זאת אומרת?
"המועדונים עוד לא הפנימו מה זה מנהל מקצועי. מה הסמכויות, מה הוא אמור לעשות, מה לא אמור. זה מרגיש לי כמו לפני 20 שנה כשרלף קליין התחיל להביא מאמן כושר לקבוצות, והיום זה הפך למשהו טריוויאלי. ייקח זמן עד שיבינו את המהות שלו בכדורסל הישראלי. לבעלים של קבוצות גם קשה לשחרר. המנהל המקצועי צריך לבנות קבוצה. אלה החלטות שלפעמים היו"רים רוצים לעצמם, וייקח גלגול או שניים עד שהדברים ישתנו".
3 צפייה בגלריה
מתן נאור
מתן נאור
מתן נאור
(צילום: חורחה נובומינסקי)
הכוונה של בלינקו היא לא להיות בראש הפירמידה שנה או שנתיים, אלא להיות בנען־גזר תקופה ארוכה. "אני יודע לעשות את זה בצורה הכי מקצוענית שאפשר", הוא מסביר. "אנחנו חושבים גבוה. הבאנו את לימונד ונאור שיהיו לילדים סוג של מודל לחיקוי. אנחנו בסופו של דבר רוצים לעלות את הבוגרים ללאומית. ייקח שנתיים או שלוש או ארבע עד שזה יקרה. זה נעשה מתוך כוונה שהילדים שאנחנו מגדלים צריכים מקום לשאוף אליו. קבוצת הבוגרים צריכה להיות המודל".
אנחנו חיים במציאות שונה, שלילדים היום יש הרבה יותר גירויים מסביב. זה נראה שפעם גידלו יותר שחקנים בכדורסל הישראלי.
"אני לא יודע אם גידלו יותר, אבל נתנו יותר צ'אנסים. אגיד בזהירות, המאמן הישראלי לא נותן מספיק הזדמנויות לשחקן הישראלי. כואב לי להגיד שיש פה מאמנים זרים שנתנו יותר דקות. אני גם יודע את הסיבות לכך. היד הקלה על ההדק, מאמנים מאוד מפחדים על מקום העבודה. אבל עדיין מצופה מהמאמנים הישראלים יותר".
אנחנו מדברים עם בלינקו בשבוע די סימבולי מבחינתו. לפני 14 שנה הוא היה זה ש"גרם" לעודד קטש להישלח הביתה בקדנציה הראשונה שלו כמאמן מכבי תל אביב. בלינקו הדריך אז את עירוני רמת גן והביס את הצהובים 84:106. יממה לאחר מכן קטש פוטר.
היום זה כבר נורמלי שמכבי תל אביב מפסידה לא מעט משחקים בעונה.
"התשובה אז והיום פשוטה. לפרקט לא עולים עם הארנק. אם יש במכבי שחקן שמקבל פי עשרה יותר משחקן אחר, זה לא אומר שהוא טוב יותר ממנו פי עשרה. לפעמים עולים גם עם הלב. ועם הרבה מזומנים, אין מקום ללב".