כמה טוב שבאתם הביתה: המבצע היה מורכב וכלל תקופת בידוד במלונית קורונה, אך בתנועה הקיבוצית לא ויתרו. כמדי שנה בחודש דצמבר, וגם השנה, נקלטו 40 גרעיני צבר, צעירים בני 18-22 מכל העולם שעלו לישראל במטרה להתגייס לצה"ל ולשרת את המדינה בצורה הטובה ביותר. ביום חמישי האחרון הגיעו החניכים הצעירים לגרעינים שלהם - האחד בשדה אליהו בצפון והשני ברביבים שבנגב.
הגרעין שנקלט ברביבים עם יעל אייזנר ומוריה איילון שחרהגרעין שנקלט ברביבים עם יעל אייזנר ומוריה איילון שחר
הגרעין שנקלט ברביבים עם יעל אייזנר ומוריה איילון שחר
(צילום: התנועה הקיבוצית)
לא קשה לנחש עד כמה מורכב בשנת קורונה לממש מבצע שכזה, ובכל זאת, בנחישות, בעקביות ובהרבה יצירתיות הצליחו בתנועת הצופים, השותפה לפרויקט גרעיני צבר כבר 30 שנה, לקיים את תהליך המיון, גיבוש הקבוצות והעלאתן ארצה עם ולמרות מגבלות הקורונה.
קראו גם:
קרוב לוודאי שלא כך דמיינו העולים החדשים את הנחיתה בארץ ותחילתו של מימוש החלום – בידוד במלונית מיד עם הגעתם, בלי קבלת פנים נרגשת ובלי טקסים מרובי משתתפים כפי שנהוג בשנים "רגילות", אבל על כל המשברים פיצתה מוטיבציה והשמחה הגדולה להגיע לישראל.
ביום חמישי האחרון הסתיימו ימי הבידוד, ורגע לפני סיומה של השנה האזרחית הם הגיעו והתקבצו לשני גרעינים בשדה אליהו בצפון וברביבים שבנגב.
חברי גרעין צבר ברביביםחברי גרעין צבר ברביבים
חברי גרעין צבר ברביבים
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
בקיבוץ רביבים, וגם במחלקת חיילים בודדים של התנועה, ההתרגשות הייתה רבה. זהו גרעין ראשון של חיילים בודדים שהם קולטים, ולמרות היותם ותיקים ועשירים בעשייה חברתית (בית ראשון במולדת, אולפן קיבוץ ללימוד עברית, שנת שירות, קבוצות של הבונים דרור וחזית הנוער ועוד) הם היו נרגשים ביותר לקבל 20 חניכים מבריטניה, דרום אפריקה, ניו זילנד ועוד.
חברי הגרעין הגיעו לקיבוץחברי הגרעין הגיעו לקיבוץ
חברי הגרעין הגיעו לקיבוץ
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
הצוות הקיבוצי, בראשות דגן קרן, עשה ימים כלילות להכנת התשתית לקבלת הגרעין, החל מההיבט הפיזי של הכנת חדרים נעימים ומזמינים, דרך רתימת הקהילה לאימוץ החיילים לעתיד, בנייה של צוות לעניין הטיפול בהם והכנת תוכנית מרגשת לקליטתם בקיבוץ.
דגן קרן, רכז הגרעין, חבר רביבים וותיק בעשייה חברתית: "ההתרגשות רבה, והגענו ליום הקליטה מוכנים בזכות צוות נהדר שהוקם כאן. עבורנו זוהי עוד חוליה בשרשרת של עשייה ציונית לקליטת עלייה, ונפעל בכל כוחותינו להעניק לעולים החדשים בית חם דואג ואוהב, ונסייע בקליטתם בקיבוץ, בארץ ובצבא. זוהי זכות גדולה עבורנו להיות כאן עבורם לביתם הראשון בישראל".
ברוכים הבאים הביתה לרביביםברוכים הבאים הביתה לרביבים
ברוכים הבאים הביתה לרביבים
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
שדה אליהו הוא כבר קיבוץ ותיק בקליטת עלייה, וקיבל בחיבוק חם 20 עולים חדשים מכל רחבי העולם. למרות שהם "ותיקים" בתחום, הצוות והחיילים הגרים בקמפוס המפואר התרגשו לקבל את הדור הצעיר, שזכה לקבלת פנים חמה. החיוכים והדמעות, הן של החניכים והן של הצוות, העידו יותר מכל שקשה "להתרגל" להתרגשות שטומנת בחובה קליטת גרעין חדש של עולים צעירים נרגשים וחדורי מוטיבציה, השואפים להיות חיילים טובים וישראלים לכל דבר.
גרעין שדה אליהו. התקבלו באהבהגרעין שדה אליהו. התקבלו באהבה
גרעין שדה אליהו. התקבלו באהבה
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
גם מחלקת חיילים בודדים בתנועה הקיבוצית, מוריה איילון שחר ויעל אייזנר, הביעו אושר על הצלחת המבצע המורכב.
גרעין שדה אלינו. הגיעו הביתהגרעין שדה אלינו. הגיעו הביתה
גרעין שדה אליהו. הגיעו הביתה
(צילום: באדיבות התנועה הקיבוצית)
"קיבוץ חדש שפותח את שערי ביתו ולבו אל חיילים בודדים וגרעין צבר זה תמיד מרגש ומפעים", אמרה יעל אייזנר, והוסיפה: "כמה עוצמה יש בתנועה הקיבוצית שלאורך שנים לוקחת על עצמה משימות של עשייה ציונית ללא מרכאות. קיבוץ רביבים, אחד הנפלאים שיש, התגייס בצורה כל כך טבעית להשתלב בעשייה והרבה חברים, מכל מיני מעגלים, שהתנדבו לתת יד להכנות התרגשו מאוד לקבל את העולים החדשים. אני סמוכה ובטוחה שזאת הולכת להיות הצלחה גדולה ושמחה רבה עבור החיילים לעתיד שזכו להגיע לקיבוץ היפה והנפלא הזה".