בימים אלה מציינת מדינת ישראל 50 שנים למלחמת יום הכיפורים, אשר פרצה ב-6 באוקטובר 1973 והסתיימה כעבור 19 ימים עם כניסת הסדר הפסקת האש לתוקף.

2 צפייה בגלריה
מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, נורית מורן שריג מקיבוץ בית השיטה, ובנה פלג.
מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, נורית מורן שריג מקיבוץ בית השיטה, ובנה פלג.
מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, נורית מורן שריג מקיבוץ בית השיטה, ובנה פלג.
(צילום: דוברות התנועה הקיבוצית)
חילופי האש בגזרה המצרית בסיני נמשכו עוד יומיים. בגזרה הסורית נמשכו חילופי אש עד חודש מאי 1974 מומש הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה.
מלחמת יום כיפור גבתה מהחברה הישראלית מחיר כבד - 2,656 חללים נפלו במערכה, ביניהם 470 חללים מהתנועה הקיבוצית, שאוכלוסייתה מנתה 2% בלבד מכלל אוכלוסיית המדינה.
השכול היכה במרבית הקיבוצים. 167 קיבוצים שכלו בנים במלחמת יום הכיפורים, שפרצה בהפתעה רבתי והסתיימה בניצחון הרואי של צה"ל.
באנדרטה המנציחה את בני הקיבוצים שנפלו במערכות ישראל נפגשו השבוע מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר, נורית מורן שריג מקיבוץ בית השיטה, ובנה פלג.
נורית היא אלמנתו של רס"ן יוסף שריג ז"ל מבית השיטה, שלחם כמפקד מחלקת טנקים שהדפה כוחות סוריים ברמת הגולן, ונפל בקרב בחושניה ביום י"ד בתשרי (ערב חג סוכות).
יוסף השאיר אחריו את בנו אסף, ואת נורית ובנם פלג שריג, שהיה בן ארבעה חודשים בלבד כשאביו נפל.
במפגש באנדרטה המנציחה את חללי התנועות הקיבוציות במערכות ישראל אמר ניר מאיר מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "התנועה הקיבוצית ספגה מכה קשה במלחמת יום הכיפורים. רבים מהקיבוצים איבדו במלחמה את עתודות המנהיגות והניהול שלהם. אבל האמת היא שלא הייתה כל ברירה אחרת. זו מהות החינוך וההוויה הקיבוצית, 'להיות שם, כשצריך'. והיה צריך. מאוד!. יהי זכרם של כל הנופלים ברוך".

2 צפייה בגלריה
מפגש מרגש
מפגש מרגש
מפגש מרגש
(צילום: דוברות התנועה הקיבוצית)
קראו גם:

נורית שריג סיפרה "כשהגיעו הידיעות מהחזית ועימן שמות הנופלים זה היה קשה מנשוא. ידעתי שיוסף נלחם, ולא שמעתי ממנו, עד שגם אליי הגיעה הבשורה המרה על נפילתו בערב חג סוכות, י"ד תשרי. מאז במשך שנים הקפדנו לקיים בערב החג מפגש שירה עברית לזכרו, כיוון שהיה איש תרבות יוצר, בהשתתפות כל השבט המשפחתי, חבריו ומוקירי זכרו הרבים. שרנו את שיריו, שבהם "אור וירושלים" האהוב, שזכה כבר ל-40 ביצועים".
הבן פלג הוסיף: "הידיעה והזיכרון של אבי נוכחים בחיי כל השנים. לאורך השנים היה לי חשוב לדעת עליו ולהכיר אותו דרך אימי ודרך חבריו. אני מאוד גאה בו, ומספר עליו לילדיי".