שבט הזולו מוכר למרבית הישראלים מביקורם בדרום אפריקה או מסֵפר הילדים שכתב נחום גוטמן "לובנגולו מלך זולו".
"לא ישנו כל הלילה מרוב התרגשות". אשכנזי עם מלך זולו, צילום: משה גולד"לא ישנו כל הלילה מרוב התרגשות". אשכנזי עם מלך זולו, צילום: משה גולד
"לא ישנו כל הלילה מרוב התרגשות". אשכנזי עם מלך זולו, צילום: משה גולד
("לא ישנו כל הלילה מרוב התרגשות". אשכנזי עם מלך זולו, צילום: משה גולד)
אלא שמתברר שמלך זולו קיים לא רק באגדות, ובכך נוכחו גם חברי קיבוץ לביא, שאירחו את זוולקה מת'ותווה - מלך בשר ודם של זולו - שהגיע עם פמליה של 25 מנהיגים מדרום אפריקה לביקור בישראל ובקיבוץ.
המלך, כך סיפרו מארחיו במלון לביא, הסתובב במשך היום בכתר מסורתי של השבט, אולם בשעות הערב הרשה לעצמו לחרוג מכללי הטקס והסתובב בטרנינג לגופו.
שלום אשכנזי, חבר לביא זה 22 שנה ומנהל מלון הקיבוץ, סיפר למלך על אורחות החיים בלביא, על חובות וזכויות החברים, ועל ההתנהלות העסקית של הקיבוץ.
"כנראה שההסבר שלי למלך ולמלוויו, מרביתם מנהיגים וחברי פרלמנט בדרום אפריקה, הסעיר את דמיונם. אחד מהם אמר לי שיש לו חלקת אדמה ושני טרקטורים, ושהוא מבקש ממני לבוא ולהקים שם קיבוץ", סיפר אשכנזי.
מדוע הגיעו המלך ומלוויו דווקא לקיבוץ דתי ולמלון שלכם?
"לפני כמה חודשים הודיע לנו משרד החוץ על ביקור צפוי של מנהיגים מדרום אפריקה, אבל רק לאחר שקיבלנו את רשימת האורחים הבנו שגם מלך זולו בתוכם.
"רצינו לשדרג את החדרים עבור חברי הפרלמנט והמלך עצמו, אבל קיבלנו מסר חד־משמעי שהם לא רוצים שום זכויות יתר אלא את האירוח הרגיל שלנו. זה משום שהם דוגלים בשוויון. איך זה הגיע דוקא אלינו? כי לפני שנה וחצי התארח במלון, על פי בקשת משרד החוץ, ארכיבישוף אנגליקני מקנטרברי.
"הוא הוזמן על ידי רב הקיבוץ יהודה גלעד משום שרצה ללמוד על אודות הדת בקיבוץ. בביקור הזה הוא נפגש עם חברת קיבוץ ותיקה בשם שילה קריצלר, והתרשם ממנה מאוד. לאחר הביקור שלו בישראל, אמר שמכל האתרים שבהם היה וביקר, הוא התרשם ביותר מלביא ומהחברה שילה.
"התרשמו ממנה מאוד". המשלחת עם שילה קריצלר, צילום: משה גולד"התרשמו ממנה מאוד". המשלחת עם שילה קריצלר, צילום: משה גולד
"התרשמו ממנה מאוד". המשלחת עם שילה קריצלר, צילום: משה גולד
("התרשמו ממנה מאוד". המשלחת עם שילה קריצלר, צילום: משה גולד)
"היא שאלה אותו על התנהלות הכנסייה בזמן השואה, וסיפרה על התפתחות המדינה ועל הרעיון הקיבוצי. זו היתה עבורו ארוחת ערב בלתי נשכחת. לאור זאת החליט משרד החוץ לקיים שוב ביקור בלביא, ולהפגיש את הפמליה המכובדת עם שילה".
ומה היתה ההתרשמות הפעם?
"הם אמרו שלא ישנו כל הלילה מרוב התרגשות. החברה מלביא בירכה אותם בברכת מלכים שכתובה בתורה, 'ברוך שחלק מכבודו לבשר ודם', בעברית ובאנגלית. היא התרגשה מאוד מביקור המלך, וציינה זאת. אני עצמי סיירתי איתם בקיבוץ וחוויתי את ההתרשמות העצומה שלהם מלביא ומהחברים".
הייתם צריכים ללמוד כללי טקס נדרשים?
"ממש לא. המלך ומלוויו היו צנועים וחמים מאוד. הם אכלו עם שאר אורחי המלון, לא ביקשו דבר יוצא דופן, ורק רצו ללמוד עוד ועוד על הקיבוץ שלנו.
"חברת פרלמנט אמרה לי שהגשמנו לה חלום: לבקר פעם אחת בקיבוץ. הם הבטיחו לשוב בעתיד לביקור אצלנו. המלך עצמו ביקש ממני לשלוח לו תצלומים, וכך עשיתי. היה מרגש מאוד".