השבוע הוצגה רפורמת הייבוא החדשה של משרדי האוצר והחקלאות, שמעוררת מחאה והתנגדות עזה בקרב המועצות האזוריות וההנהגה החקלאית. לדבריהם, מדובר בהחלטה הרת אסון לחקלאות הישראלית, והם הכריזו על שביתת אזהרה של המועצות האזוריות שתיערך ביום ראשון הקרוב. היוזמים אף הוסיפו כי מדובר בצעד ראשון וכי אם לא יגיעו להבנות ירחיבו את המחאות.
3 צפייה בגלריה
הנתונים מספרים סיפור עצוב. "החקלאות הישראלית המפוארת נמצאת בתהליך גסיסה מתקדם" צילום המחשה: שאטרסטוק
הנתונים מספרים סיפור עצוב. "החקלאות הישראלית המפוארת נמצאת בתהליך גסיסה מתקדם" צילום המחשה: שאטרסטוק
מה יהיה גורל החקלאות הישראלית?
(צילום: שאטרסטוק)
ההחלטה התקבלה במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול (רביעי) במועצה האזורית רמת נגב. הכינוס התקיים במחאה על הודעת משרדי האוצר והחקלאות לצאת באופן חד צדדי, ולבצע בחוק ההסדרים שינויים בחקלאות, בהם פתיחת המשק לייבוא מזון טרי, הוחלט על נקיטת צעדי מחאה.
בכנס השתתפו ראשי ההנהגה החקלאית: שי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי, דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים ונשיאות המגזר העסקי עמית יפרח, יו״ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ״ל תנועת המושבים, אבו וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, יחד עם ראשי המועצות האזוריות.
ראשי המועצות האזוריות הודיעו שהם מעניקים גב מלא להנהגה החקלאית, והכריזו על שביתת אזהרה ביום ראשון הקרוב, זאת לאחר שהצביעו פה אחד בעד שביתה באסיפה הכללית של מרכז השלטון האזורי המייצג את 54 המועצות האזוריות מכל הארץ, מהגולן ועד חבל אילות.
שי חג'ג' יו"ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים: "ישראל חייבת לייצר לעצמה מזון טרי. הדרך היחידה להתמודד עם חרמות של חברות ענק נגד ישראל היא עצמאות בייצור המזון הטרי, אחרת זה חוסר אחריות, ואנחנו לא נאפשר זאת. כמה טוב שהחליטה הממשלה להתפיל מים בעצמה ולהיות מסוגלת לייצר לעצמה את מי השתייה ולא הסתמכה על טורקיה. אתמול זה גלידה מחר זה ירקות טריים. לא נוותר על הבריאות ונדאג שתמיד יהיה כאן שפע בריא וטעם משובח".
3 צפייה בגלריה
(שי חג'ג'. צילום: דוברות מועצה אזורית מרחבים)
יו"ר נשיאות המגזר העסקי והתאחדות האיכרים, דובי אמיתי: "אני מודיע לכם חגיגית כמי שעומד בראשות נשיאות המגזר העסקי- לא תהיה עסקת חבילה במשק אם החליטו ללכת לחקלאות ולמגזר העסקי על הראש ולא ניתן להם להכניס את זה לחוק ההסדרים.
אני קורא לשר האוצר ליברמן- אל תיתן לאגף התקציבים להוליך אותך שולל, הם ניסו לעשות זאת כשהיית שר התשתיות והחלטת על התפלת המים המשמעותית שהצילה את מדינת ישראל מהתלות לייבא מים מטורקיה. 100 שקל לדונם זו איננה תמיכה ישירה, זו יריקה בפרצוף לחקלאים שאומרת להם תסגרו את המשק מה שיוביל לצמצום הגידולים ולנטישת קרקעות- הרס מפעל החקלאות והציונות היושבת על גבולות המדינה".
3 צפייה בגלריה
ח"כ אביגדור ליברמן
ח"כ אביגדור ליברמן
שר האוצר אביגדור ליברמן. הרפורמה תצא לדרך?
(צילום: אבי מועלם)
יו״ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ״ל תנועת המושבים, עמית יפרח: ״כשהוקמה הממשלה הנוכחית הצהיר ראש הממשלה שמדובר בממשלת קורונה שתתעסק בקורונה ולא בשינויים קיצוניים כפי שעוסקים באוצר במסגרת חוק ההסדרים. במידה וייושמו תכניות האוצר, המשמעות היא שמדינת ישראל קיבלה החלטה שהיא לא רוצה שאזרחיה יאכלו פירות מרמת הגולן, עגבניות מעוטף עזה וביצים מגבול הלבנון. זוהי פגיעה אנושה בחקלאות הישראלית! אנחנו בחזית ניאבק למען חקלאות ישראלית, למען חקלאי ישראל לדורות הבאים״.
אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר במהלך שישמיד את החקלאות הישראלית. בכל העולם, בכל פעם שהלכו על מהלך שכזה, שלא תמיד הוכיח את עצמו, נתנו ארכה של מספר שנים להתארגנות, הן של המדינה והן של החקלאים. רק אצלנו ממציאים את הגלגל בכל יום מחדש, ומנחיתים רפורמה מהיום למחר. העלות של המהלך מוערכת בכ-3 מיליארד ש"ח בשנה, והסכום עליו מדבר משרד האוצר כ'תמיכה בחקלאים' הוא לעג לרש ויריקה בפניהם של החקלאים.
כך גם לגבי העלאת המיסים על ההתיישבות העובדת, המהווה כ-90% מחקלאי ישראל. צבר הגזירות שניתכות על החקלאים, ימחק באופן מיידי ענפים שלמים וימוטט את החקלאות הישראלית. גם הכוונה להעביר את האגף להגנת החי והצומח למשרד הכלכלה, משול להעברת החלטות רפואיות בבי"ח לידי צוות כלכלנים. אני קורא לשרי האוצר והחקלאות לשקול שוב את הרפורמה, שבמתווה הנוכחי שלה תגרום נזק עצום".
מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, הוסיף מאוחר יותר ואמר: "בארה"ב ביידן ניצח את טראמפ, בישראל, טראמפ עדיין מנצח. חבל שפורום קהלת השתלטו על קבלת ההחלטות במדינה".
לעדכונים - חדשות הקיבוץ