התוכנית, בהיקף תקציבי של 170 מיליון לשנים 2022־26 תבסס את המועצה האזורית חבל אילות, ואת העיר אילת, כמרכז מחקרי ויישומי בינלאומי בתחומי המזון מן הים והמדבר, הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים והמדבר, תוך סיוע לצמיחה כלכלית וגיוון מקורות התעסוקה.
1 צפייה בגלריה
אלמוגים במפרץ אילת. החקלאות הימית במוקד
אלמוגים במפרץ אילת. החקלאות הימית במוקד
אלמוגים במפרץ אילת. החקלאות הימית במוקד
(צילום: פרטי)
שר החקלאות, עודד פורר, שמקדם את התוכנית והביא לאישורה, אמר: "לאזור יש את כל המאפיינים והאלמנטים הפוטנציאליים להפוך להיות מוקד עולמי למזון מהים ומהמדבר. על כן, לתוכנית משמעויות אסטרטגיות לאומיות מרחיקות לכת, ויכולת הבטחת מקורות מזון עתידיים לאוכלוסייה. לאור התמריצים הממשלתיים המתוכננים, בתוך חמש שנים צפויות להתווסף לאזור כ־900 משרות, ובתוך 10 שנים, עם הבשלת ענף ההיי־טק באזור, כ־250 משרות נוספות. סך השפעה הכלכלית באזור צפויה להיות בהיקף 15.3 מיליארד שקל ברוטו בטווח זמן של 30 שנה".

היבטים סביבתיים

התוכנית נחשבת לחיונית במיוחד לנוכח אתגרי תהליכי שינויי האקלים והמדבור ולצורך חיזוק ביטחון המזון של ישראל. התוכנית כוללת שלושה רבדים: פיתוח והקמת פארק חקלאות ימית ותעשיית מזון ומוצרים מן הים והמדבר, לרבות תקציבים לעידוד יזמים, חברות ויצרנים חקלאיים להגיע לאזור בהיקף של 38 מיליון שקל, קידום מחקר וחדשנות בתחומי הביוטכנולוגיה וחקלאות ימית בהיקף של 103 מיליון שקל, והקמת אקו־סיסטם המשלב בין אקדמיה לחינוך בתחומים אלו בהיקף של 30 מיליון שקל.
בהודעה של משרד החקלאות צוין עוד כי ההחלטה מנצלת את היתרונות היחסיים של האזור הן ברמה הייחודית של האקלים (מדבר צחיח או צחיח למחצה) והן באופי הים שעומקו הגדול סמוך לקו החוף מאפשר ביצוע של מחקרים בקלות תוך התחשבות בהיבטים סביבתיים.
ראש המועצה האזורית חבל אילות, ד"ר חנן גינת, אמר בעקבות אישורה בממשלה של התוכנית לפיתוח מזון מהים והמדבר: "אנו מברכים על ההחלטה להוציא לפועל את התוכנית, ומודים להנהלת משרד החקלאות ולשר עודד פורר העומד בראשו. פיתוח מרחבי החקלאות הימית יאפשר ליזמים להגיע ולהשקיע באזור. ייצור מזון מהים ומהמדבר הוא רכיב מרכזי בפיתוח מנועי צמיחה בחבל אילות והוא יוכל להתממש הודות לתוכנית שאושרה בממשלה. אנחנו, מצדנו, נעשה כל מאמץ לנצל את ההזדמנות ולקדם את מימוש ההחלטה".

המרכז ישודרג

בביקורו של השר באילת לפני מספר חודשים, התרשם פורר מעשייה פורצת דרך שמובילה עיריית אילת, בזכות משאבי הטבע ומכוני מחקר ואקדמיה הפועלים בתחומה. כבר אז הודיע השר כי פעולות אלה מתיישבות עם היעד האסטרטגי של המשרד, להשקעה במחקר ופיתוח של חקלאות העתיד.
כדי למשוך יזמים, חברות ויצרנים להגיע לאזור, תשקיע המדינה 38 מיליון שקל, במסגרתם יקודם ויתוכנן פארק חקלאות ימית ותעשיית מזון ומוצרים מן הים, והקמת תשתיות שיעודדו יזמים להקים מרכזי פעילות במקום.
הפארק ישתרע על שטח של כ־2,600 דונם וחלקו יהיה לתעשייה ויכלול מיזמים תעשייתיים הדורשים גם שטחים חקלאיים, לשם קידום תעשייה בתחום ייצור מוצרים שמקורם מהים או מהמדבר. משרד החקלאות יתמוך בחקלאים שיקימו מיזמי חקלאות ימית ומדברית לייצור מוצרים שמקורם במזון מן הים באזור.
נדבך נוסף הוא הפיכת אזור אילת וחבל אילות למרכז מחקר וחדשנות בינלאומי מוביל בתחומי הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים והמדבר, העוסק בקידום חדשנות טכנולוגית בהיקף של 103 מיליון שקל ליזמות בתחומי הביוטכנולוגיה והחקלאות הימית.
במסגרת זו, תפעל הממשלה לרתום קהילות יזמים, גופי מו"פ ומכוני מחקר להקים חברות מחקר והזנק באזור באמצעות הקצאת תשתיות להרצת פיילוטים וניסויים, על בסיס זיהוי חוזקות מקומיות, ובפרט בתחומי הביוטכנולוגיה והחקלאות המים, וכן על מנת להגדיל את הנגישות של חוקרים ויזמים למסלולי ההטבות המופעלים על ידי רשות החדשנות בשלבי הניסוי וההדגמה (שלב הפיילוט).
שר החקלאות, עודד פורר: "לאזור יש את כל המאפיינים והאלמנטים הפוטנציאליים להפוך להיות מוקד עולמי למזון מהים ומהמדבר. על כן, לתוכנית משמעויות אסטרטגיות לאומיות מרחיקות לכת, ויכולת הבטחת מקורות מזון עתידיים לאוכלוסייה"
בנוסף, יקדם משרד החקלאות תוכניות מחקר לשיתוף פעולה בין מחקר ותעשייה, ויתעדף במסגרת זו מחקרים המבוצעים באזור אילת וחבל אילות או מחקרים שייעודם בתחומי הידע הרלבנטיים לאזור.
זאת ועוד, במסגרת עידוד מחקר וחדשנות, יפרסם משרד החקלאות קול קורא לשיתוף פעולה בין חוקרים מישראל וארה"ב בתחום חקלאות ימית תוך דגש על פתרונות בתחומי הביוטכנולוגיה הימית והחקלאות המדברית, המתחייבים בשל שינויי האקלים.
בתוך כך, ישודרג גם המרכז הלאומי לחקר החקלאות הימית (מלח"י) באילת במטרה להפכו למרכז מוביל מסוגו בעולם המשלב מחקר, חינוך ויישום, ומושתת על שיתופי פעולה עם גופי מחקר בישראל וגופים בינלאומיים.
בנוסף, במסגרת ההחלטה יוזמת הממשלה הקמת אקו־סיסטם חינוכי ואקדמאי באזור אילת וחבל אילות בתחום הביוטכנולוגיה וחקלאות ימית בהיקף של 30 מיליון שקל.
במסגרת האקו־סיסטם ישולבו חינוך כבר בשלב ביה"ס התיכון לטובת ויצירת אופק אקדמי־מקצועי לצד מחקר והוראה אקדמית בתחומי הביוטכנולוגיה הימית וחקלאות המים, במטרה לעבות ולחזק הכשרה אקדמית וקהילת המחקר בתחומים רלוונטיים, כגון מזון מהים ומהמדבר, ויצירת שיתופי פעולה עם אוניברסיטאות.

עיקרי התוכנית וחלוקה תקציבית:

38 מיליון שקל
פיתוח והקמת פארק חקלאות ימית ותעשיית מזון ומוצרים מן הים והמדבר, לרבות תקציבים לעידוד יזמים, חברות ויצרנים חקלאיים להגיע לאזור
103 מיליון שקל
קידום מחקר וחדשנות בתחומי הביוטכנולוגיה וחקלאות ימית
30 מיליון שקל
הקמת אקו־סיסטם המשלב בין אקדמיה לחינוך
לעדכונים - חדשות הקיבוץ