במותו הציל חיים של אחרים: סמל ראשון יונתן גרנות, בן 22 מקיבוץ עינת הסמוך לראש העין, לוחם בגדוד "בזלת" של הנח"ל שנורה בשוגג על-ידי חייל אחר במחנה תבץ בבקעת הירדן - נפטר מפצעיו בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. דובר צה"ל מסר ביום שישי בבוקר הודעה על מותו.
אמו של יונתן, טל גרנות, היא עובדת ותיקה במרכז דוידוף בבית החולים בילינסון בפתח תקוה.
1 צפייה בגלריה
יונתן גרנות
יונתן גרנות
יונתן גרנות
(צילום: מתוך אתר YNET)
להלן הודעה שנמסרה מבית החולים: "הנהלת וצוות בית החולים בילינסון משתתפים בצערה העמוק של טל גרנות מתאמת שד במרכז דוידוף על מותו הפתאומי והטראגי של בנה, סמ״ר יונתן גרנות.
"טל עובדת שנים רבות בבילינסון במרכז דוידוף , אחות מקצועית ואנושית שמלווה נשים חולות בסרטן השד בהמון מקצועיות חמלה ומקדמת מחקר סיעודי.
באצילותה בחרה טל לתרום את איברי בנה ולהציל חיי אחרים מחבקים. מנחמים ומשתתפים בצערה העמוק של המשפחה".
המשטרה הצבאית החוקרת ממשיכה בחקירת נסיבות האירוע, שבסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית.
צה"ל מסר כי הוא משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה. שלשום הושלם התחקיר הראשוני של האירוע, שממנו עלה כי נפלט כדור שהוביל לתקרית הקשה.
הלוחם שירה בשוגג ביקר את חברו הפצוע בבית החולים, במקביל להחלטת בית הדין הצבאי ביפו להאריך את מעצרו עד יום שלישי הבא. הלוחם שירה בכה בפני מקורביו ואמר שכל מעייניו ומחשבותיו התמקדו בחיי חברו, הרבה יותר מעצם מעצרו.
קראו גם:
התחקיר הראשוני של האירוע העלה כי הלוחם שירה פלט כדור רוגר (נשק לפיזור הפגנות) מרובה שזמן קצר לפני כן נעשה בו שימוש במטווחים. הוא טען כי לא ירה בנשק אלא רק הזיז אותו מעמדת הנשקים בבסיס.
עם זאת, באתר ynet פורסם כי מהתחקיר הראשוני שנערך בחטיבת הנח"ל עלה כי כלי הנשק הושבו מהמטווח לאחר שמפקד מחלקה דאג לפרוק אותם בתום המקצים ולפני הכניסה חזרה לבסיס.
במסמך שהופץ בצבא על ידי מחלקת הבטיחות בזרוע היבשה, הוגדר האירוע ומקרים נוספים של פליטות כדור בעת האחרונה כ"עבריינות בנשק". לפי מחלקת הבטיחות, הלוחם היורה בתקרית שלשום דרך את הנשק לאחר שנכנס בין כוונות.
מהפרטים הידועים, כוח צבאי ערך במקום אימון במטווח בכדורי הרוגר כחלק מהכנות לתעסוקה מבצעית באוגדת עזה.
מפקד המחלקה פרק את נשקי החיילים במטווח, והציב אותם בקרבת עמדת השומר הפלוגתי. בהמשך, הרים הלוחם את אחד מכלי הנשק, כיוון למרחב שבו צעד הלוחם עם חייל אחר באזור מרפאת הבסיס - ובאותו שלב - ככל הנראה - נפלט כדור שפגע בראשו של הלוחם, שהתמוטט ואיבד הכרה.
עם סיום התחקיר הראשוני בעקבות פליטת הכדור שהובילה לתקרית הקשה ואירוע דומה בשבוע שעבר שהסתיים עם פציעה קלה של חייל בבסיס מפקדת חטיבת כפיר באזור מודיעין, החליט מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק על עוצר אימונים ליחידות היבשה למשך כמה שעות לחידוד נוהלי הבטיחות.