פרויקט לאומי ענק יוצא לדרך ליד קיבוץ מנרה שבגליל העליון. מדובר ביוזמה שהחלה בשנת 2004 בחברה הכלכלית של מועצה אזורית הגליל העליון והחברה לפיתוח הגליל, וכעת מגיע היישום - חברת היזמות "אלומיי אגירה שאובה" חתמה עם חברת אלקטרה בע"מ על הסכם להקמת פרויקט אגירה שאובה.
הספקו של הפרויקט הוא 156 מגה־ואט ועלות הקמתו תגיע ל- 470 מיליון דולר. הפרויקט, שהוכרז על ידי ממשלת ישראל כפרויקט לאומי, צפוי למשוך תרומה עסקית משמעותית לאזור.
3 צפייה בגלריה
תחנת כוח לאגירה שאובה במנרה
תחנת כוח לאגירה שאובה במנרה
תחנת כוח לאגירה שאובה במנרה
(הדמיה: פיתוח הגליל)
תקופת ההקמה של מתקן האגירה השאובה תתפרש על פני 62.5 חודשים והצפי לסיומה בשנת 2027, כאשר ההסכם הינו ל-20 שנה במכירת חשמל לחברת החשמל, שלפיו יקבל הפרויקט תשלום מחברת החשמל עבור עלות החשמל שתייצר תחנת הכוח, ומחיר קבוע עבור העמדת כושר הייצור שלה לרשות מנהל מערכת ייצור החשמל.
קראו גם:
גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון: "אנחנו מקדמים בברכה את חברת "אלומיי", שמקימים באצבע הגליל פרויקט אנרגיה שאובה, פרויקט שיימשך 5 שנים, בהשקעה של כ- 2 מיליארד שקלים. הפרויקט יהווה מוקד תעסוקה, יצרוך שירותים בסדר גודל משמעותי, יתמוך ויחזק את הכלכלה האזורית. יחד עם החברה לפיתוח הגליל נעשה את כל מה שנדרש לתמוך בפרויקט".
3 צפייה בגלריה
מאגר מים לאגירה שאובה במרוקו
מאגר מים לאגירה שאובה במרוקו
מאגר מים לאגירה שאובה במרוקו
(צילום: חברת poyry)
היוזמה להקמת הפרויקט החלה כאמור בשנת 2004 בחברה הכלכלית במועצה אזורית הגליל העליון, ב-2014 עבר הפרויקט לידי חברת 'אלומיי קפיטל' (83.4%) וחברת אמפא (16.6%) ובשנים האחרונות הנהלות החברה לפיתוח הגליל והנהלת המועצה האזורית גליל עליון, פעלו לקידום הפרויקט והסרת חסמים רגולטוריים. כמו כן, נחתמו הסכמים לאספקת מים, עם אגודות המים בגליל.
כחלק מהפרויקט יוקמו שתי בריכות אגירה בנפח של 1.2 מיליון מ"ק בצוק מנרה ו-4 ק"מ דרום לקריית שמונה, צומת גומא. טכניקת האגירה השאובה מבוסס על ייצור חשמל באמצעות כוח הידרו אלקטרי, על ידי שני מאגרי מים, עליון ותחתון, המחוברים בצינור לחץ מאסיבי. תפקידה העיקרי היום הינו יצוב רשת החשמל והורדת עלות החשמל.
בשעות השפל בצריכת החשמל ובהתאם לכך גם בתעריפו, מעלה המשאבה את המים מהמאגר התחתון למאגר העליון ובשעות שיא בצריכת החשמל ותעריפים גבוהים, מוזרמים המים מהמאגר העליון לתחתון. האנרגיה הנוצרת מפעילה טורבינה, שמייצרת חשמל שמסופק לרשת החשמל.
הטורבינה תמוקם כ- 700 מטר מתחת לצוק מנרה, כאשר פתח מנהרת הגישה באורך של כשלושה קילומטר, ימוקם סמוך לצומת הגומא, שם יבנה מאגר המים התחתון של הפרויקט. המאגר העליון ימוקם בראש הצוק, בסמוך לקיבוץ מנרה.
3 צפייה בגלריה
מאגר מים לאגירה שאובה בטורקיה
מאגר מים לאגירה שאובה בטורקיה
מאגר מים לאגירה שאובה בטורקיה
(צילום: חברת poyry)
הפרויקט בגליל, מנצל את פער הגבהים בין בריכת האגירה העליונה לתחתונה ומגיע ל-680 מטר, עובדה גיאוגרפית שתהפוך את פרויקט האגירה השאובה במנרה ליעיל בישראל, בו ניתן יהיה לייצר יותר חשמל באמצעות בריכות אגירה בנפח מצומצם יחסית. הפרויקט במנרה ייצר חשמל בהספק של 156 מגה־ואט באמצעות בריכות אגירה של 1.2 מיליון מ"ק.
את התכנון והקמת הפרויקט מלווה AFRY חברת ייעוץ והנדסה אוסטרית, מהמובילות בעולם, בעלת ניסיון של מעל 50 שנה ובהקמת פרויקטים הנדסיי, ביניהם בתחום האגירה השאובה.
לעדכונים - חדשות הקיבוץ