התנועה הקיבוצית העניקה אתמול (חמישי) פרס על "מפעל חיים" לאורנה שמעוני מקיבוץ אשדות יעקב מאוחד ולאביטל גבע מקיבוץ עין שמר. ופרס הוקרה מיוחדת לברוך כהן רכז הביטחון של קיבוץ מגן בנגב המערבי - נציג רכזי הביטחון ומאות חברי כיתות הכוננות בקיבוצים.
1 צפייה בגלריה
מעניקים פרס מפעל חיים
מעניקים פרס מפעל חיים
מעניקים פרס מפעל חיים
(צילום: ארז ביט)

אורנה שמעוני מאשדות יעקב מאוחד זכתה בפרס על פעילותה ותרומתה הייחודית ורבת השנים למען שילוב אוכלוסיות חלשות בחברה והנצחת הנופלים במערכות ישראל מכל רחבי הארץ.
שמעוני, ילידת 1941 בקיבוץ תל יוסף עברה עם משפחתה בגיל עשר לבית השיטה. עם נישואיה לעוזי ז"ל הצטרפה לקיבוצו אשדות יעקב מאוחד. אחיה שמואל לוין ז"ל נהרג בשנת 1977 כטייס חיל האויר בתאונת אימונים. כשנחתם הסכם השלום עם ירדן ביקשה אורנה להקים ב'אי השלום' פארק נוער משותף ירדני-ישראלי.
לאחר טבח שבע הנערות הישראליות בנהריים יצרה שמעוני אנדרטת הנצחה ייחודית עם שמותיהן, אותה היא מתחזקת עד היום. באותה שנה הייתה אורנה מהמקימות והפעילות הבולטות של ארגון 'ארבע אימהות' שהוקם ב- 1997 לאחר 'אסון המסוקים', ארגון שלפעילותו הייתה השפעה רבה על דעת הקהל להוצאת צה"ל מלבנון.
באותה שנה, 1997, נהרג בנה סגן איל שמעוני, שהיה קצין שריון ליד מוצב ריחן בלבנון. לזכרו הקימה אורנה את 'בית איל' - מרכז לשילוב בעלי צרכים מיוחדים בכל רובדי הקהילה, המציע פעילויות חינוך, ספורט, בריאות, תרבות והנצחה. בבית איל גם הוקם מרכז הנצחה לנופלים בלבנון ולנרצחי פעולות האיבה משם. כיום פעילה אורנה להשבת החטופים והנעדרים מרצועת עזה.
אביטל גבע זכה לפרס 'מפעל חיים' על תרומתו הייחודית ויוצאת הדופן לחברה בישראל ובעולם, כפי שבאה לידי ביטוי ייחודי ב'חממה' אותה הקים בקיבוצו, עין שמר.
גבע נולד בעין שמר ב-1941. לפני 45 שנים הקים 'חממה' חינוכית בקיבוצו, בה למדו מאז עשרות אלפי תלמידים. החממה מוגדרת 'כמרכז לאתגרי הכדור והארץ', ובה נפגשים א.נשים מכל הקשת הישראלית להמציא, ללמוד, לחקור וליצור פתרונות לעתיד ירוק, חדשנות קיימות, חקלאות, מדע, טכנולוגיה ותרבות.
לאורך השנים הפכה החממה לכר פורה של יזמי סטארט-אפ עם תלמידי תיכון - חילוניים ודתיים, ערבים ויהודים, ותיקים וצעירים, מכל רחבי הארץ. ליוקרה עולמית זכתה החממה כשייצגה את ישראל בביאנלה בוונציה ב 1993, ולאחר מכן בדיסלדורף (1996), וינה (2000 ו–2019), שטוקהולם (2003), ניו יורק 2013) וניו דלהי (2016). גבע זכה בפרס מפעל חיים ממשרד התרבות על עבודתו האמנותית שבשיאה החממה , ותלמידיה בפרסים ברחבי העולם וייצגו את ישראל בארגון המזון העולמי ברומא.

קראו גם:

אות הוקרה מיוחד הוענק לברוך כהן רבש"צ קיבוץ מגן, איש חינוך אשר במקביל ממלא שנים רבות את התפקיד בקיבוצו, במהלכן טיפח את כיתת הכוננות בקיבוץ והכין אותה לאירוע לתרחיש של פלישה המונית והדריך כיתות כוננות אחרות. כהן טיפח והדריך אלפי חיילים וקבוצות מחו"ל על מורשת הקרב של הצנחנים באנדרטת ה"חץ השחור" ומוכנות העורף כחלק ממרקם החיים בישראל. כל זאת בהתנדבות מתוך אידיאולוגיה ואהבת הארץ. הוא הכין והכשיר את כיתת הכוננות של מגן לגרוע מכל, ואכן כיתת הכוננות של מגן עמדה במבחן ברגע האמת והצילה את הקיבוץ וחבריו.
לפני מספר שנים קיבל כהן תעודת הצטיינות על ביצוע תפקידו ועל התרומה להגנת גבולות המדינה הגבולות. כהן - אזרח ומפקד שנפצע במלחמות ישראל ועשה את כל שביכולתו ומעבר לכך להגנה על קיבוצו וארצו מקבל את ההוקרה כנציגם של כל חברי וחברות כיתות הכוננות ברחבי הארץ המגויסים מעל 200 ימים בהגנה על יישוביהם.