בילויים חברתיים הכרוכים בהימורים יכולים להיות דרך מהנה ומהנה לבלות עם חברים ובני משפחה. הימורים נתפסים לעתים קרובות כצורה לא מזיקה של בידור, ועבור אנשים רבים, זה בדיוק זה. עם זאת, אנשים מסוימים רגישים יותר לפתח התמכרות להימורים מאחרים. התמכרות להימורים היא הפרעה התנהגותית המאופיינת בצורך כפייתי להמר, למרות ההשלכות השליליות שהיא עלולה להביא.
אחת הסיבות העיקריות לכך שבילויים חברתיים הכרוכים בהימורים יכולים להפוך להתמכרות להימורים היא הריגוש שבמשחק. ההתרגשות והעומס שבזכייה יכולים להיות מאוד ממכרים עבור אנשים מסוימים. כאשר אדם מנצח במשחק, הוא משחרר חומר כימי בשם דופמין במוח, אשר קשור להנאה ולתגמול. שחרור כימי זה יכול ליצור תחושת אופוריה ויכול להוביל לרצון להמשיך להמר כדי לחוות את התחושה הזו שוב.
גורם נוסף התורם להתפתחות התמכרות להימורים הוא הנגישות להימורים. עם עליית ההימורים המקוונים, הפך קל יותר מאי פעם להמר מהנוחות של הבית. נוחות זו מקלה על אנשים להמר באופן כפייתי, מכיוון שהם יכולים לגשת לאתרי הימורים בכל שעה ביום או בלילה.

1 צפייה בגלריה
בילויים חברתיים
בילויים חברתיים
בילויים חברתיים
(צילום: PIXABAY)

להתמכרות להימורים יכולה להיות השפעה משמעותית על חייו של אדם. זה יכול להוביל לבעיות כלכליות, בעיות ביחסים ואפילו בעיות משפטיות. אנשים מסוימים עשויים אפילו לפתח בעיות נפשיות כמו דיכאון או חרדה כתוצאה מההתמכרות להימורים שלהם.
אפשרויות טיפול יעילות זמינות להתמכרות להימורים. אחת מצורות הטיפול היעילות ביותר היא טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT). CBT הוא סוג של טיפול המסייע לאנשים לזהות את המחשבות וההתנהגויות התורמות להתמכרות להימורים שלהם. הוא מלמד אנשים כיצד לזהות טריגרים שמובילים להתנהגות ההימורים שלהם וכיצד לפתח אסטרטגיות התמודדות כדי להימנע מהטריגרים הללו.
אפשרות טיפול יעילה נוספת להתמכרות להימורים היא טיפול תרופתי. תרופות מסוימות, כגון תרופות נוגדות דיכאון, הוכחו כמועילות בטיפול בבעיות הנפשיות הבסיסיות שלעתים קרובות מתרחשות במקביל להתמכרות להימורים. כמו כן, קבוצות לעזרה עצמית, כגון מהמרים אנונימיים, יכולות להיות גם משאב רב ערך עבור אנשים הנאבקים בהתמכרות להימורים. קבוצות אלו מספקות סביבה תומכת בה אנשים יכולים לחלוק את חוויותיהם ולקבל עידוד ותמיכה מאחרים שעוברים מאבקים דומים.
כאמור, סוף שבוע של בילוי חברתי עם הימורים, לעיתים עלול להפוך להתמכרות רצינית להימורים עבור אנשים מסוימים. הריגוש שבזכייה, הנגישות להימורים והשחרור הכימי של דופמין במוח יכולים כולם לתרום להתפתחות של התמכרות להימורים. אפשרויות טיפול יעילות, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, תרופות וקבוצות לעזרה עצמית, זמינות כדי לעזור לאנשים להתגבר על התמכרותם ולהחזיר את השליטה על חייהם. אם אתה או מישהו שאתה מכיר מתמודד עם התמכרות להימורים, חשוב לפנות לעזרה בהקדם האפשרי.

אין באמור כדי להוות תחליף ליעוץ מקצועי פרטני.
מוגש מטעם: ד"ר דוד זוהר - https://doctordavidzuhar.com/