כמו בסיפור מהאגדות, לגלישה הגיעה תמר שטינברג (13) מנחשולים, אלופת אירופה ואלופת העולם בגלישת רוח עד גיל 15, כמעט במקרה, אחרי שהתנסתה בחוגי ספורט אחרים. כמו רבים מילדי הקיבוץ, השוכן לחוף הים התיכון, למדה גלישה על גלשני רוח במועדון השיט המקומי, ובמקביל השתתפה גם בחוג שחייה בהשפעת האם נילי (48), מרצה וחוקרת במכללת וינגייט. אומנם אביה גור (51) היה מאמן נבחרת הגברים בגלישת רוח אולימפית, והוציא תחת ידיו אלופים כמו גל פרידמן, אך לתמר לא היו שאיפות בתחום זה בראשית דרכה. רק כשהגיעה למועדון השיט בשדות ים כדי להתקדם, נשאבה לגלישה התחרותית, בעיקר בזכות המאמן חובב פלג, שזיהה את הפוטנציאל, פטר אותה מהשחייה, וסחף אותה עמוק לגלישה.
תמר שטינברג במהלך תחרות. "לפעמים תנאי הים לא יציבים, שיוט אחד יוצאת תוצאה מעולה, ובשיוט שאחרי זה כישלון, תוצאה רעה. ואז צריך לאסוף את עצמך. מי שעוזר לי במצבים האלה זה המאמן, שעוזר להבין את הטעויות וגם מעודד"תמר שטינברג במהלך תחרות. "לפעמים תנאי הים לא יציבים, שיוט אחד יוצאת תוצאה מעולה, ובשיוט שאחרי זה כישלון, תוצאה רעה. ואז צריך לאסוף את עצמך. מי שעוזר לי במצבים האלה זה המאמן, שעוזר להבין את הטעויות וגם מעודד"
תמר שטינברג במהלך תחרות. "לפעמים תנאי הים לא יציבים, שיוט אחד יוצאת תוצאה מעולה, ובשיוט שאחרי זה כישלון, תוצאה רעה. ואז צריך לאסוף את עצמך. מי שעוזר לי במצבים האלה זה המאמן, שעוזר להבין את הטעויות וגם מעודד"
(צילום: באדיבות איגוד השיט)
הספורט הימי ידוע ככזה המצריך שעות אימונים ארוכות הכוללות התמודדות לא פשוטה עם הים: בחורף כשקר; בקיץ כשהשמש קופחת; כשיש רוח חזקה, גלים גבוהים וזרמים; ואיך להשיט את הגלשן כשאין רוח בכלל? מלבד האימונים השגרתיים בים ואימוני כושר על היבשה, מתקיימות לאורך השנה תחרויות בחופי הארץ - בים התיכון, בכינרת ובמפרץ אילת - ונוסף על כך מחנות אימונים בחו"ל. כל תחרות נמשכת מספר ימים וכוללת 3-2 שיוטים בכל יום. התוצאה נקבעת משקלול התוצאות של כלל השיוטים. זו התמודדות הדורשת כוח פיזי וחוסן מנטלי לא מבוטלים.
לא מוותרת
תמר, תלמידת כיתה ח', אינה מתרגשת מהקשים הפיזיים. היא נהנית ואין לה שום בעיה להשכים קום לאימונים או לתחרויות, ואין לה גם קושי עם השעות הארוכות או עם הים הלא צפוי. עיקר הקושי, היא מספרת, הוא בהתמודדות המנטלית. "לפעמים תנאי הים לא יציבים. שיוט אחד יוצאת תוצאה מעולה, ובשיוט שאחרי זה כישלון, תוצאה רעה. ואז צריך לאסוף את עצמך. מי שעוזר לי במצבים האלה זה המאמן, שעוזר להבין את הטעויות וגם מעודד".
שלוש שנים מתאמנת תמר במועדון השיט של שדות ים, המועדון הכי הישגי בארץ מבחינת תוצאות. "אבל גם מרגיש הכי כמו בית", היא אומרת בחיוך. שגרת האימונים שלה כוללת שלושה אימונים קבוצתיים עם מאמן, "ואני מנסה להגיע עוד פעם-פעמיים להתאמן עם עצמי". מה עושים במקרה שהים גבוה מדי ואין תנאים להתאמן? תמר אינה מוותרת על אימון, ויוצאת כמעט בכל מצב רוח: "אני גולשת עם ציוד לפאן, ציוד שמותאם לסערות, כדי להשתפר, וגם כי זה כיף". תמר גולשת על דגם ביק 6.8 (כלומר גודל המפרש הוא 6.8 מ"ר), מה שאומר שהיא רחוקה עוד שני דגמים מהדגם האולימפי. בשנה האחרונה קטפה על הדגם שני הישגים משמעותיים: מקום ראשון באליפות אירופה, שנערכה באוגוסט במכמורת, ומקום ראשון באליפות העולם, שנערכה באוקטובר בספרד. תמר גאה בהישגיה, אך אינה נותנת לתארים לבלבל אותה.
יש מחשבות על אולימפיאדה?
"אני מסתכלת על השנה הקרובה, שתהיה שנה קשה. התחרויות משותפות לבנים ולבנות ואני רוצה להשתפר גם מולם וגם מולן. אם אהיה טובה - אמשיך עם זה. אני רוצה להצליח, אבל לא חושבת כרגע על אולימפיאדה".
לשאלה איך השפיעה העובדה שאבא שלה מאמן את נבחרת הגלישה האולימפית של הגברים על הרצון שלה להגיע רחוק, היא מפתיעה ומשיבה שמה שקרה זה בדיוק ההפך. כשהיא התחילה להתאמן במועדון באופן תחרותי, זה היה אחרי שאביה גור הפסיק לאמן את הנבחרת ועבד כמהנדס באינטל כבר כמה שנים. למועדון הוא הגיע כהורה. בדיוק אז הגיעה אליו הצעה לחזור ולאמן, וכשראה את המועדון, את המקצועיות ואת הקבוצה - ניצחה האהבה לים ולמקצוע, והוא שב לאמן את נבחרת הגברים.
איך מפרידים תפקידים בין המאמן לבין אבא שהוא במקרה גם מאמן?
"לאבא יש ידע רחב בים, אבל על ענייני התחרות אני מדברת עם המאמן. חובב מלמד אותי טכניקה וטקטיקה, ואבא מעודד ואומר כל הכבוד. בבית הוא אבא".
בית ספורטיבי
תמר מגיעה מבית ספורטיבי במיוחד. אביה גור הוא כאמור מאמן נבחרת הגברים בשיט, לשעבר שייט בעצמו. אימה נילי היא שחיינית בעברה וזו המנחילה לילדיה את האהבה וההתמסרות לספורט. כל הבית עוסק בספורט, שישה ימים בשבוע. האח הגדול סער התגייס לאחרונה ליחידה קרבית, אך עד לגיוסו עסק בשחייה; יואב, האח השני, הוא תלמיד כיתה י' ומתאמן בכל יום בחדר הכושר; וניצן הצעירה, בכיתה ו', מתאמנת בנבחרת ישראל בהתעמלות מכשירים. נילי, הרוח הספורטיבית שדוחפת את כולם, מאמינה שצריך לחשוף את הילדים לספורט ולדאוג שיתמידו, וזה מה שעשתה עם ילדיה כבר בצעירותם. "מגיל מסוים אי אפשר להכריח אותם. ברגע שאתה מתחיל - אתה מחויב. אתה נמשך למה שאתה עושה, ואם אתה משקיע ומוכשר - אתה מגיע לתוצאות".
על הפודיום באליפות העולם בספרד. "אני מסתכלת על השנה הקרובה, שתהיה שנה קשה" | על הפודיום באליפות העולם בספרד. "אני מסתכלת על השנה הקרובה, שתהיה שנה קשה" |
על הפודיום באליפות העולם בספרד. "אני מסתכלת על השנה הקרובה, שתהיה שנה קשה" |
(צילום: באדיבות איגוד השייט)
סופי השבוע מוקדשים לאימונים ולתחרויות, של תמר או של אחד האחים האחרים. זוהי השגרה המשפחתית, והם אוהבים אותה. בניגוד למה שאולי עולה בראש כשמדמיינים משפחה שכל כולה סביב ספורט תחרותי, האווירה בבית משפחת שטינברג מפרגנת וצנועה מאוד. ההורים גאים, תומכים בילדיהם ומעודדים אותם להתמסר לאימונים, ועם זאת חשוב להם שהילדים ישקיעו גם בלימודים ושהעיסוק בספורט לא יהיה העוגן היחיד בחיים.
איך אתם רואים את המשך הדרך של תמר?
גור: "אני הקיצוני מכולם. היא עושה משהו - שתיהנה ממנו עכשיו. אני לא מכוון קדימה ולא רואה בזה קריירה. רוצה שתשקיע גם בלימודים, שתמיד תהיה לה עוד אופציה. אם היא תגיע במקרה לאולימפיאדה - יופי. אני לא מתכנן על זה".
נילי: "הספורט נותן חוויה לחיים, הגשמה. יש בזה עיסוק פיזי, אתגר, התמודדות עם קשיים, עם פחדים, וגם עם הצלחה. היא מקבלת מזה ביטחון, עוגן, חברים, וזה ימשיך איתה לעד. תמר אוהבת את זה. שתמשיך לאהוב ולהצליח כי היא נהנית, לא עבור ההישג".
עם כל האימונים והתחרויות של כל הילדים - יש זמן פנוי לבילוי משפחתי?
נילי: "צריך לעשות סוויץ' בראש. אנחנו בתחרויות ובאימונים, ולא הולכים לסרטים או לטיולים".
תמר, וזמן לדברים אחרים נשאר לך?
"למרות השעות הארוכות של התחרויות והאימונים, וסופי השבוע שמוקדשים לגלישה, יש לי זמן פנוי גם ללימודים וגם לחברים - לכל מה שאני רוצה".
היא נולדה לגלוש
חובב פלג (31), בן וחבר קיבוץ שדות ים, בעבר גולש במועדון השיט, מאמן את תמר זו השנה הרביעית.
"כשתמר הגיעה ראיתי שהיא בעלת פוטנציאל - חדורת מטרה, בעלת משמעת עצמית גבוהה, עובדת קשה ומשקיעה. תמר עושה תמיד הכי טוב מה שהיא יכולה כדי להצליח. תפסתי את נילי ואמרתי לה שזהו, שהיא מפסיקה עם השחייה. היא נולדה לגלוש".
פלג אומר שהשנה נפלו הרבה אסימונים לתמר. באפריל הייתה אלופת הארץ, באוגוסט אלופת אירופה ובאוקטובר אלופת העולם. "לשמוע את 'התקווה' פעמיים בשנה זה מרגש מאוד". בשיוט הראשון באליפות אירופה חשבה תמר שפסלה בזינוק, וחזרה להקיף את סירת השיפוט ("העונש" על הזינוק המוקדם), מה שכמובן בזבז זמן יקר. בלי להתייאש ובלי לוותר היא חזרה לתחרות. "אחרי שזה קרה הבנתי שהיא הולכת להיות אלופה".
עם המאמן חובב פלג. "התפקיד שלי הוא ללוות אותה, לעודד ולתת לה את הביטחון" | עם המאמן חובב פלג. "התפקיד שלי הוא ללוות אותה, לעודד ולתת לה את הביטחון" |
עם המאמן חובב פלג. "התפקיד שלי הוא ללוות אותה, לעודד ולתת לה את הביטחון" |
(צילום: אלבום פרטי)
המאמן אחראי על החלק הלוגיסטי - מתקן את הגלשן ומסדר את המפרש - וגם ובעיקר על החלק המנטלי. "בגיל הזה הילדים לא מעריכים את עצמם במידה מספקת. התפקיד שלי הוא לפמפם להם שהם שווים ומסוגלים להתמודד. מי שמאמין שיצליח להתמודד, הוא כבר חמישים אחוז בדרך להצלחה. התפקיד שלי הוא ללוות את תמר, לעודד אותה ולתת לה את הביטחון".
פלג לא היה בעצמו אלוף, אבל קיבל מהשיט ערכים שאותם הוא מבקש להקנות לילדים המתאמנים, לתת ארגז כלים טוב יותר להתמודדות, שיהיו אנשים טובים יותר. ניצחון בתחרות הוא רק בונוס. "באתי לאמן בני נוער מתוך רצון להעניק להם מישהו שיאמין בהם, משהו שאולי אני לא קיבלתי כנער".
איך אתה מאמן את הילדים בימים הקרים והגשומים האלו?
"כשיש תנאי קיצון זה טוב יותר לאימונים. באירופה הקור גרוע יותר".
והפנים כרגע מופנות לאליפות אירופה שתתקיים באפריל במרסֵי, צרפת. בהצלחה לתמר ולחובב, המבקשים להודות למועדון השיט ולספונסרים "אבן קיסר" ו"פרימור" על התמיכה.