ישראל אוהבת חיות מחמד. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבחין בכך. נראה שלקחנו את ידידו הטוב של האדם ואת ההוא בעל תשע הנשמות לרמה של אקסטרים. כ־770 אלף בתי אב בישראל מחזיקים חיות מחמד, כך לפי נתוני משרד החקלאות. כלומר, כשליש מממשקי הבית במדינה. וישנם כמובן אלו שלא יסתפקו במכשכש זנב אחד: ב־78 אלף בתי אב מחזיקים יותר מחיית מחמד אחת, ומגמה זו רק הולכת ומתעצמת. בתנועה הקיבוצית לא נערך סקר ייחודי בנושא זה, אך כל מי שמכיר קיבוץ יודע שהוא גן עדן לחיות מחמד. וכשיש חיות מחמד צריך לדאוג גם לצרכים הרפואיים שלהן. על הצורך הזה בא לענות "וֶט־חולים - מרכז רפואי וטרינרי" בקיבוץ קריית ענבים.
חוגגים את המשכן החדש. יכולות ואמצעים טכנולוגיים לאבחון ולהתמודדות עם מחלות ועם מקרים רפואיים שבעבר לא ניתן היה לספק להם פתרון חוגגים את המשכן החדש. יכולות ואמצעים טכנולוגיים לאבחון ולהתמודדות עם מחלות ועם מקרים רפואיים שבעבר לא ניתן היה לספק להם פתרון
חוגגים את המשכן החדש. יכולות ואמצעים טכנולוגיים לאבחון ולהתמודדות עם מחלות ועם מקרים רפואיים שבעבר לא ניתן היה לספק להם פתרון
(צילום: יח"צ)
המרכז נחנך לאחרונה במשכנו החדש בקיבוץ, ולא במקרה. את המרכז הרפואי הווטרינרי, שהוא מהמתקדמים ביותר בשירותי וטרינריה לחיות מחמד בארץ, מאיישים קיבוצניקים וקיבוצניקיות גאים, תושבים וחברים כאחד: ד"ר חיליק מרום, מבכירי המרכז, הוא תושב קריית ענבים. ד"ר רעות נאור מקיבוץ צובה היא אחת הווטרינריות העובדות בו. אופיר ניב, מנהלת המרכז, היא בת הקיבוץ.
זווית קיבוצית נוספת היא הסניף שמפעילים אנשי וט־חולים בקיבוץ עין גדי זה כשבע שנים. אחת לחודש הם מגיעים לקיבוץ המרוחק ומעניקים טיפולים לחיות המחמד של אנשי עין גדי.
גם צ'ינצ'ילות ובעלי כנף
וט־חולים החל את דרכו לפני כעשרים שנה כמרפאה וטרינרית שהפעיל ד"ר מרום במבנה צנוע בקריית ענבים. עם השנים גברו הביקוש והצרכים, והוחלט להקים את המרכז הרפואי במבנה גדול יותר בקיבוץ. המרפאה עברה למשך שנתיים ליישוב השכן אבו גוש, עד שהושלם ונחנך בקיץ שעבר המרכז החדש. המרכז, שהוא הגדול ביותר בכל אזור הרי יהודה וירושלים ומהגדולים בישראל, מספק מגוון רחב של שירותי רפואה מתקדמים וייחודיים תחת קורת גג אחת, ונותן מענה לצורך הגובר והולך בטיפולים במגוון חיות הבית, ולא רק לכלבים וחתולים.
"הצורך במרכז רפואי הכולל יחידת רפואה דחופה, אשפוז וטיפול נמרץ הוא גדול, ובשנים האחרונות גדל גם סל הטיפולים הרפואיים המוצע לחיות המחמד", מסביר ד"ר חיליק מרום, "וזאת עקב קפיצה גדולה במספר משקי הבית המחזיקים חיות מחמד. לכן יש עלייה משמעותית באפשרויות הרפואיות והטיפוליות לבני הבית שעל ארבע ולעיתים גם לזוחלי מחמד. אחת הדוגמאות הבולטות של טיפולים מצילי חיים שבעבר ניתנו אך ורק במקומות מסוימים היא הטיפול בהכשות נחש".
לדברי ד"ר מרום, רק בשבועיים האחרונים הגיעו למרכז שבעה מקרים של כלבים שהוכשו על ידי צפעים, ולווט־חולים יש תשובה הכוללת טיפול אינטנסיבי, מתן נסיוב נוגדן ארס, מנות דם ופלזמות ולמעשה טיפול מציל חיים שאינו מצוי במרפאות וטרינריות כדבר שבשגרה.
"השינוי הגדול בכל הנוגע לרפואת חיות מחמד", הוא אומר, "הוא לא רק ביכולות ובאמצעים הטכנולוגיים לאבחון ולהתמודדות עם מחלות ועם מקרים רפואיים שבעבר לא ניתן היה לספק להם פתרון, כגון הנגשת הדמיות על־קול, אמצעי אבחון לא פולשניים וטיפולי חירום וכירורגיית מצילת חיים. כיום יש יותר תושבים המחזיקים יותר בעלי חיים, והדבר חוצה מגזרים, דתות, מעמדות וגילים. גם מבחינת מגוון סוגי החיות המוגדרות כחיות בית ניכרות מגמות של שינוי המושג והרחבתו: חמוסים, צ'ינצ'ילות ובעלי כנף, שונים שבעבר ייחסנו לחיות המשק, וכמובן שינוים כלל־עולמיים באחזקת כלבים וחתולים".
מהנעורים באהבה
לצד אופציות הרפואה המונעת ומתן טיפולים ובדיקות רפואה רגילות במסגרת המרפאה הקהילתית, המרכז הרפואי מציע כאמור גם שירותי רפואה דחופה 24/7, הכוללים חדר מיון וטראומה, אשפוז וטיפול נמרץ מתקדמים, חדרי ניתוח וניטור, רנטגן, אולטרסאונד ואנדוסקופיה. בעבר ניתנו שירותים כאלו רק במקומות ייעודיים מועטים ונתפסו כאופציה מורכבת ויקרה ולעיתים אפילו רק כאפשרות במקרי קיצון.
"הרפואה המתקדמת הפכה לזמינה יותר ונגישה מכל בחינה", מציינת בסיפוק אופיר ניב, מנהלת המרכז הרפואי, "ובעיקר מצילת חיים ומאריכה את תוחלת החיים ואיכותם של חיות המחמד שלנו. והכי חשוב - היא זמינה וקרובה".
ניב, בת קריית ענבים, החלה להתנדב בווט־חולים כשהייתה נערה בת 14. עכשיו, כשהיא בת 24, היא הרוח החיה ומנהלת ביד רמה צוות של 13 רופאים ואסיסטנטים. "התחלתי להתנדב במרפאה בחופש הגדול", היא מספרת, "ובמשך שנתיים רכשתי את הידע המקצועי. בשנתיים אחרי כן כבר עבדתי כשהייתי תלמידה, וכשהתגייסתי לצבא היה לי אישור להמשיך ולעבוד בזמן השירות, בעיקר בסופי השבוע. בגיל 18, ברגע שסיימתי את הטירונות, קיבלתי את ניהול המרכז, ואני כבר שש שנים בתפקיד".
מה למדת בשנים האלה על הקשר בין חברי הקיבוצים לחיות מחמד?
"יש הרבה חברי קיבוץ שמחזיקים בעלי חיים, והתפיסה הקיבוצית בנושא גידול החיות השתנתה. פעם היו מביאים לכלבים ולחתולים עצמות עוף מהלולים או מחדר האוכל, וכיום מודעים לזה שהעצמות עלולות לקרוע להם את המעיים ושצריך לקנות מזון מתאים".
ניב מציינת שבקטגוריית החיות האקזוטיות המטופלות במרכז הווטרינרי נוסף על החמוסים והצ'ינצ'ילות בעל כנף מיוחד - העטלף. "אנחנו עובדים עם עמותת עטלף", היא מספרת, "שאוספת עטלפים פצועים מכל הארץ ומשקמת אותם. מי שיכול חוזר לטבע, ומי שלא - נשאר בבית מחסה. לרוב אנחנו מבצעים בהם ניתוחים אורתופדיים או ניקוז של אפצסים. רוב הפגיעות שלהם הן בעקבות נפילות או תקיפות של חתולים".
יש עכשיו בהלה ממגע עם עטלפים בגלל החשד שמהם פרץ נגיף הקורונה.
"יש בעיה למי שאוכל אותם. אנחנו פחות בקטע של לאכול אותם ויותר בקטע של לטפל בהם".
להשאיר את הילד לטיפול
ניב מתפעלת בכל פעם מחדש מהקשר האינטימי בין בעלי החיים לבעליהם האנושיים. "אנשים אומרים לנו: 'אני משאיר את הילד שלי אצלכם', וזה מלֻווה בחשש גדול מצידם. קשה להם להשאיר את הכלב או את החתול ללילה, כפי שקשה להורה להשאיר לבד ילד בבית חולים. אנחנו מסבירים להם שזה לא הופך אותם להורה טוב פחות של בעל החיים, ושלטובתו עדיף שישאירו אותו לאשפוז כדי שיקבל טיפול תומך ומסור. מובן שאנחנו מתחשבים במצב של הבעלים ושל בעלי החיים, ואם הם נמצאים בסטרס אנחנו מוצאים פתרונות מתאימים".
ציינת ששיטות ריפוי מתקדמות נעשו זמינות, אבל הן גם יקרות מאוד. אפשר לעמוד בזה? יש ביטוח רפואי לבעלי חיים?
"העלויות אכן גדלות, אבל רובן הולכות לספקים שלנו. הרווח במרפאה וטרינרית הוא קטן מאוד. מעבר לזה, הקצינו סכום חודשי מסוים לטיפול בהתנדבות בחיות רחוב עזובות שמובאות אלינו. ההתקדמות בשיטות הריפוי, שהן יקרות יותר, באה לענות על צורך שהגיע מהבעלים של חיות המחמד. רוב האנשים עומדים בזה, ויש גם אפשרות לרכוש ביטוח רפואי לחיות. יש שתי חברות שמציעות ביטוח כזה, בדיוק למקרים של ניתוח או של אשפוז, כפי שקיים אצל בני האדם. כך ניתן לאפשר לבעל החיים בריאות טובה ביותר, כשמחיר הפוליסה נקבע בהתאם לגיל ולמצב הבריאות של בעל החיים".
צוות הוט־חולים. אווירה משפחתיתצוות הוט־חולים. אווירה משפחתית
צוות הוט־חולים. אווירה משפחתית
(צילום: אלבום פרטי)
ניב מציינת שחשוב לאנשי המרכז שהיא מנהלת ליצור במרפאה אווירה משפחתית, שבה בעלי חיות המחמד המפקידים בידי הצוות את היקר להם יחושו שהם מקבלים מענה הולם הן בפן האישי והן בפן המקצועי.
אחד המיזמים מצילי החיים שהוקמו בווט־חולים ביוזמת אופיר ניב, הוא בנק דם וטרינרי המספק דם ומוצריו ומשנע אותם בעת הצורך בפריסה ארצית למרכזים רפואיים מובילים ולמרפאות רבות.
"הכלבה שלי הייתה צריכה לקבל מוצר דם לפני כשנתיים", היא מספרת, "ולצערי הרב הוא לא היה בנמצא והיא הלכה לעולמה. בעקבות זאת הגעתי להחלטה שאני לא מוכנה שתהיה אפילו חיה אחת שתצטרך לקבל מוצר דם ואני לא אוכל לעזור לה. ייסדנו את בנק הדם, ויש בו כמה מוצרים, כולל תרכיז תאי דם אדומים שמחזיק חודש, פלזמות שמחזיקות בין שנה לחמש שנים ומנות דם. בכל פעם נערכות התרמות לשמירת כמות המלאי. במצבים שצריך דם טרי חייבים להעביר את המנה בתוך שש שעות מהתורם למקבל. לשמחתי יש לנו הרבה לקוחות שמוכנים להיות תורמי חירום, ולהגיע עם בעל החיים שלהם בכל הקפצה שלנו לפי סוג הדם הנדרש. לפני שבוע הייתי צריכה תרומת דם בחירום, ולקוחה שלנו הגיעה עם הכלב שלה מבת ים. היא אמרה לי בטלפון שהיא עוזבת הכול ובתוך 35 דקות היא מגיעה למרפאה שלנו. מבחינתי, המחויבות של התורמים והרצון שלהם להציל חיים זה דבר מדהים".