שתי הפרשות האחרונות שבהן היו מעורבים בני נוער - האחת פרשת האונס האכזרי שביצעו נערים צעירים בני 12 בילדה בת 11, והשנייה פרשת איה נאפה - זעקו מכותרות ענקיות, הסעירו את המדינה והבהירו שדרוש חשבון נפש אמיתי, קריאת השכמה ברורה כאן ועכשיו, כדי למנוע את האירוע הבא.
המציאות שהכתה בַּפּנים וטלטלה הורים, מחנכים ובעצם את כולנו - מציאות של אלימות מינית, של שיח מיני אלים ושל מוסר מעורער - סדקה את האדישות הציבורית והציפה את החוסר הברור בעשייה חינוכית למיניות בריאה. רבים הרגישו, חלקם אולי ביטאו, שנדרשת התמודדות נחרצת עם תופעת החשיפה של ילדים ובני נוער לפורנו קשה ולמיניות מעוותת.
צילום: סוניה גרשפטצילום: סוניה גרשפט
צילום: סוניה גרשפט
(צילום: סוניה גרשפט)
אבל הייתה מי שהחליטה לקום ולעשות מעשה, סמוך מאוד לזמן שבו התפוצצו האירועים, וזו שירי חפץ מקיבוץ המחנכים העירוני 'קשת' שבתל אביב של תנועת הבוגרים 'דרור ישראל'. חפץ, מנחת סדנאות למיניות מודעת ומורה למחול, החליטה להקים מיזם של הרצאות בכל רחבי הארץ תחת הכותרת "100 אחוז אחריות - מדברים עם הילדים שלנו על מיניות בריאה".
היא פרסמה בפייסבוק קריאה להורים ולמחנכים בכמאה יישובים להזמין בחינם מנחים שיעבירו אצלם הרצאה בנושא הטעון. זמן קצר לאחר פרסום היוזמה הצטרפה אליה מרגנית ארז מחדרה, מנהלת סניף 'דלת פתוחה' ובת סמכא בכל הנוגע לייעוץ ולליווי של הורים בגידול ילדים למיניות בריאה ומעצימה.
ההיענות הייתה מיידית ומפתיעה, וביום חמישי שעבר (1.8) התקיימו מאתיים מפגשים, כפול מהמתוכנן, ביישובים שונים. בכל מפגש השתתפו בממוצע כחמישים איש - סך הכול כ־10,000. ההצלחה שנרשמה ממריצה את היוזמות להמשיך למפגשים נוספים גם בעתיד.
"שני מקרים של אונס קבוצתי שנחשפו באחרונה העירו את כולנו לצורך העצום בשיח בריא ופתוח עם הילדים והילדות בנושאי יחסים ומיניות בריאה", כתבו שירי חפץ ומרגנית ארז בעמוד הפייסבוק שהפך לוויראלי במיוחד. "עם הבהלה, הכאב והפחד על הילדים, כדאי לזכור שילד או ילדה שזכו לשיח פתוח, מכבד ומתמשך עם הוריהם ומחנכיהם על נושאים כמו יחסים וקשרים בריאים, כבוד האישה והאדם, אלכוהול והשפעותיו, מיניות על גווניה השונים, אבחנה בין מציאות לפורנוגרפיה, לחץ חברתי ועוד - יוצאים לזירה החברתית מצוידים בארגז כלים ובמצפן מוסרי, ולכן הסיכוי שיהיו שותפים למצב של אטימות או של אלימות מינית פוחת משמעותית. מטרת הפרויקט היא לעשות כמיטב יכולתנו כחברה לעזור להורים ולכל מי שבא במגע עם נוער, לדבר עם הילדים ולתת אלטרנטיבות למסרים שמעבירה המדיה, לכוון אותם, לסמוך עליהם ולהאמין בהם. לכן במפגש תהיה הזדמנות לכל הורה ולכל מחנך להשתתף בהרצאה ולקבל כלים לשיח עם הילדים על הנושא החשוב הזה".
"התכנים שהועלו בהרצאות", ציינה שירי חפץ, "התמקדו בכמה נושאים: איך לפתוח עם הילד בשיח על יחסים ועל מיניות? מהם המסרים החשובים ביותר שיש להעביר לילדים? הקשבה, רצון, הסכמה וכבוד לגבולות; מניעת פגיעה מינית; אילו סרטונים אפשר להראות לילדים? אנחנו חיים בחברה שיש בה פגיעוֹת מיניות רבות וצריכה אדירה של פורנו, וקשה להורים ולמחנכים לדבר על כך עם הילדים ועם הנערים", מספרת חפץ על נסיבות ההחלטה שהובילה לקיום שיח ציבורי כזה בערים, בקיבוצים, במושבים וביישובים קהילתיים.
"בעקבות פרסום האירועים האחרונים הגיעו פניות רבות מצד אנשי חינוך והורים לתת להם כלי טיפול בתופעות האלה. יש ב'דרור ישראל' תוכנית הדרכה בשם 'לגעת בזה' בנושאי מיניות ומגדר. התוכנית מיועדת לבני נוער, כך שיש ניסיון מצטבר בתחום הזה". מרגנית ארז ניסחה את תכני ההרצאה עבור המרצים שבחרו להיענות למטרה החשובה - כולם מנחים, אנשי חינוך, ייעוץ, מטפלים או הורים שאכפת להם, והם עברו הדרכה מרוכזת לפני האירוע.
המועד שבחרתן להרצאות - באמצע חופשת הקיץ, כשהורים רבים אינם פנויים - לא היווה בעיה? "מתברר שלא, כי ההיענות הייתה אדירה ומפתיעה ביחס למה שחשבנו בתחילה. כעת נפיק לקחים להמשך הדרך. רצינו להכות על הברזל בעודו חם, כשהנושא הטעון מעסיק לא מעט את ציבור ההורים והמחנכים".
צילום: אלבום פרטיצילום: אלבום פרטי
צילום: אלבום פרטי
(צילום: אלבום פרטי)
איילה אלישע, תושבת נתיב השיירה, היא מנחת קבוצות ותיקה עם דגש על הדרכת אימהות משלב ההיריון ועד הבגרות. במיזם היא השתתפה בתור מרצה והנחתה מפגש של 45 הורים מיישובי המועצה האזורית מטה אשר. "ההצלחה הייתה מרשימה", היא אומרת בסיפוק. "ההורים הבינו עוד לפני האירועים האחרונים שצריך לשבור את המבוכה השׂוררת בין הורים לילדיהם בכל הקשור למיניות ולשמירה על גבולות, ושצריך לדבר על כך. בשיח שקיימנו, ולנוכח השאלות שהועלו, נתתי להם כלים להתמודדות עם העניין, לרבות שיקום סמכות הורית, הצבת גבולות ותקשורת בין־אישית. אין לי ספק שהם יצאו מחויבים לכך יותר מאשר היו קודם למפגש. אני מעריכה שיהיה המשך למיזם הזה. אני עצמי עוסקת בכך לכל אורך השנה עם הורים לילדים צעירים ולמתבגרים".
מסאסא עד בארי בין הקיבוצים שהספיקו להרים את הכפפה ולארח את הרצאות המיזם החברתי - שדות ים, להב, בארי, סאסא, רמת הכובש, עין דור, גן שמואל, כברי, אלונים, משמרות, הרדוף, רביד, משמר הנגב, חמדיה, מזרע, כפר עזה, ניר עם, דורות, כפר החורש ומשאבי שדה.
המרצים והמרצות שיתפו לאחר ההרצאה בחוויית האירוע המרגש ובזכות לתרום למהלך גדול ועוצמתי. ההורים שהתייצבו בהמוניהם, יצאו מצוידים בכלים ליישום מידי בבית, עם הילדים והמתבגרים, לטובת תקשורת פתוחה ומכוונת.
תאריכי הרצאות נוספות מתעדכנים בדף הפייסבוק 100% אחריות - מדברים עם הילדים שלנו על מיניות בריאה