החופש הגדול הוא תקופת שפל במחזור החיים של הילקוטים. אחרי שהושלכו בהמוניהם ביום האחרון של הלימודים, הם מוטלים חסרי תועלת ותכלית בפינות אפלות בבית, חלקם עדיין עם שרידי הסנדוויץ' האחרון, שמכין מופע אימים מצחין ("היד שמנענעת את הכריך 2", בתלת ממד ירקרק. לא מדובב).
רבים מתיקי בית הספר, למרות מצבם המעולה, המערכת האורתופדית המהפכנית ותשוקתם למחברות אנגלית ולהשכלה יסודית, יוחלפו באחד חדש מהניילונים, כי ככה אנחנו, וככה ילדינו – להוטים להתחדש, ממעטים ליהנות מהקיים ולשמוח במה שיש.
צילום: עפרי קרןצילום: עפרי קרן
צילום: עפרי קרן
(צילום: עפרי קרן)
בזמן שאלפי הורים מצויים בדילמה מה לעשות עם התיקים המשומשים, מנסים דחיפה בלחץ של הלו-קיטי בין בוב-ספוג לחד-קרן בארון המפוצץ – כי למי יש לב לזרוק תיק טוב לפח האשפה – פועל בשיא המרץ, נגד השעון, הפרויקט המקסים "אמאבא ממלאים ילקוט" – מיזם ארצי לאיסוף ילקוטים וציוד בית ספר למען ילדים ממשפחות מעוטות יכולת. את הציוד שתורמים אנשים פרטיים וחברות ממיינים המתנדבים, וממלאים את התיקים הנקיים לקראת מסירתם לילדים לפני תחילת שנת הלימודים.
"כשאתם עושים סדר בבית וממיינים את ציוד בית הספר של הילדים שלכם – למה שלא תתרמו את העודפים לאלה שאין להם?" שואלת ליאת גולדשטיין, המייסדת והרוח החיה, שחצר ביתה ברחובות הופכת ביולי-אוגוסט למפעל מרגש וצבעוני של אלפי תיקים. "אם בכוונתכם לקנות ילקוט חדש, והישן במצב טוב – נשמח לקבלו. אנו נשלים את תכולת הילקוטים והקלמרים ונעביר את הציוד באופן אישי לילדים".
זו השנה התשיעית לקיומו של המיזם, שמקיץ לקיץ מתרחבת פעילותו, והקיבוצים ממשיכים להוות רשת תמיכה משמעותית בעשייתו – הן כנקודות איסוף לתיקים ולציוד, והן בשירותי כביסה למאות תיקים שיצאו רעננים וריחניים מהמכבסות הקיבוציות.
בין הקיבוצים שהתגייסו השנה לאיסוף מרוכז של תיקים: מעגן מיכאל, גבים, צובה, שפיים, גבעת חיים איחוד, מעלה גלבוע, אלונים, החותרים. בין המכבסים – צרעה, נען, צאלים וקבוצת יבנה.
צילום: אלבום פרטיצילום: אלבום פרטי
צילום: אלבום פרטי
(צילום: אלבום פרטי)
בין שינוע תיקים ברכבה הפרטי (הילדים שלה כבר התרגלו שביולי אימא הכי עסוקה בשנה) לכביסתם בבריכה בחצר ביתה, גולדשטיין מתרגשת מכל עזרה ומוסיפה שעדיין אפשר לאסוף תיקים וציוד ושיעזור לה מאוד סיוע של מכבסות קיבוציות נוספות. "לעולם לא אמסור משהו שלא הייתי מסכימה שהילד שלי ישתמש בו", היא מדגישה. "לכן לפני מסירת ילקוט אני בודקת שהוא תקין, נקי ומכובד".
אז איך אפשר לעזור? "לכל אחד יש בבית ציוד משומש למסירה: ילקוט, קלמר, מחברות, עפרונות, מחקים – כל דבר שיכול לשמח ילד שאין לו אמצעים לרכוש חדש. כרגע חסר לנו ציוד ונשמח לקבל. אנחנו מחפשים גם מתנדבים להובלות, ואם ישנם בעלי רכבים שיכולים לעזור זה יהיה מעולה. וכמובן, קיבוצים שיכולים לעזור בקבלת תיקים לכביסה מרוכזת – זו עזרה ענקית".
מה היעד הפעם? "אני מקווה שנצליח לשמח 3,000 ילדים לקראת שנת הלימודים הקרובה".
המעוניינים לתרום ציוד או להתנדב, ומכבסות קיבוציות המוכנות לסייע, מוזמנים לפנות דרך האתר "אמאבא ממלאים ילקוט – 2019".