זה הפך לאחד הנושאים הכאובים והמטרידים בשנים האחרונות – ההפקרות הציבורית בכל הנוגע לשמירת הניקיון בחופי הארץ. למרות הקמפיינים הממשלתיים ועל אף האיומים בקנסות, חופים רבים בארץ גדושים בזבל שמשאירים אחריהם מבלים, שפשוט שמים פס על הסביבה.
כדי להחזיר את הטבע למצבו הטבעי, החליטו לאחרונה חברים ותושבים מקיבוץ מעגן-מיכאל לצאת למבצע ניקיון ברצועת חוף הים שבין מעגן-מיכאל למעיין צבי. כ-150 מהם לא נרתעו מהחום הכבד, יצאו עם שקיות (וטרקטור) ואספו מהחופים לא פחות משני טון אשפה.
במקביל, בסוף השבוע שעבר הגיעו עשרות חברי עמותת "הטבע זה הבית" מכל קצוות הארץ לרצועת חוף הכרמל וביצעו מבצע ניקיון באזורי גב החוף ובאזורים פחות נגישים.
צילום: דוברות חוף הכרמלצילום: דוברות חוף הכרמל
צילום: דוברות חוף הכרמל
(צילום: דוברות חוף הכרמל)
נושא ניקיון החופים הוא סוגיה אחת מני רבות המעסיקות את המועצה האזורית חוף הכרמל, המחזיקה ברצועת החוף הארוכה ביותר במדינה – כ-42 קילומטרים (מתוכם כ-26 קילומטרים חופים פתוחים שאינם מוכרזים). חופי חוף הכרמל נחשבים לפופולאריים במדינה, עם ערכי טבע והיסטוריה ייחודיים. הם מושכים אליהם זרם מבקרים אדיר, כך שבמהלך עונת הרחצה פוקדים את רצועת חוף הכרמל יותר משני מיליון מבקרים.
בשנים האחרונות החלה לחדור ההבנה כי מה שאנחנו מעוללים לטבע גורם לו להשתנות לרעה לנגד עינינו, גם בחופים – הזוהמה הרבה, כלי הרכב המתפרעים בקו החוף, האוהלים שמוצבים ללא אישור מכל עבר, רעש הגנרטורים, המוזיקה הרועשת, אירועים לא-חוקיים ומפגעים נוספים.
מתוך הרצון לשמור על הרוחצים, על החי ועל הצומח, הובילה המועצה תהליך מטה סדור עם השותפים: משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, רשות הטבע והגנים הלאומיים, מִנהל מקרקעי ישראל, רשות העתיקות, החברה להגנת הטבע, משטרת ישראל, החברה לפיתוח קיסריה, עמותת כחול ירוק ועוד – שהביא להבנה משותפת שיש לבצע הסדרה בקו החוף. מליאת המועצה האזורית הצביעה בחודש אפריל האחרון על יציאה לפיילוט של הסדרת קו החוף ושמירה על הסביבה החופית, בהתאם למדיניות ראש המועצה, אסיף איזק (החותרים). הפיילוט מתמקד בהסדרת השימושים במרחב החופי. כך, לדוגמה, הוחלט על איסור מוחלט להציב מאהלים עסקיים לאורך קו החוף, לקיים מסיבות לא-חוקיות, לנסוע בקו החוף, ועוד.
מתחילת החודש שעבר החלה המועצה פעילות אכיפה מוגברת במשך כל עונת הרחצה. האכיפה תבוצע הן בחופים הפתוחים והן בחופים המוכרזים של המועצה. עד כה חולקו עשרות דוחות בגין נסיעה בקו החוף ובגין הקמת מאהלים באזורים המוגדרים אסורים ללינה. במועצה קוראים לציבור הרוחצים לרחוץ אך ורק בחופים המוכרזים ובשעות הפעילות של תחנות ההצלה, ולצד זאת לשמור על הסביבה החופית ולדאוג לניקיון האזור. מידע נוסף בנושא חופים זמין באתר המועצה האזורית חוף הכרמל.