הרבה לפני אמצע החיים החליט דותן גושן (39) לשנות כיוון ולהתחבר לאדמה. מתפקיד נחשק של סמנכ"ל מכירות בחברת טכנולוגיה מובילה, החליט - לאחר התבשלות ארוכת שנים - שאף פעם לא מאוחר להתחיל מחדש, והקים משק אורגני בקיבוץ המעפיל.
"היו לי רכב, משכורת טובה ושקט פיננסי, אבל הפריע לי שאני צריך לרוץ בבוקר ולשים את הילדים בגן ולחזור הביתה אחרי שעות בעבודה, מבלי שיכולתי לשבת איתם לארוחת ערב משפחתית", הוא מספר. "גם כשהייתי איתם בבית, הראש היה עדיין בעבודה. בשלב מסוים הרגשתי שהחיים שלי אינם ממלאים אותי, שאני רוצה לעשות משהו עם ערך מוסף".
צילום: מירב מידןצילום: מירב מידן
צילום: מירב מידן
(צילום: מירב מידן)
התגובות להחלטה שלו לעשות מהפך בחיים היו, איך לומר בעדינות, צוננות עד מתריסות. רוב החברים, כך הוא מספר בדיעבד, חשבו שהוא השתגע. לעזוב משרד ממוזג עם משרה בטוחה ומשתלמת כלכלית? לוותר על סוג של כלוב זהב ולעבור לתחום חדש, ועוד לעבודת כפיים?!" וזה לא נגמר שם. ההחלטה ללכת לכיוון החקלאות תפסה בהפתעה גם את הבוס ואת הקולגות בחברה. אבל המשפחה כולה, ובראשה ענת אשתו, פרגנה מהרגע הראשון והפצירה בו ללכת עם החלום ולא לפחד, למרות הקולות שנשמעו מסביב.
ואכן, דותן לא עצר לרגע. בשנים הבאות הוא ביקר, ניתח וחקר כל מה שחשוב היה לו לדעת על חוות חקלאיות ועל עולם החקלאות האורגנית. בד בבד הוא מצא הזדמנות להשתקע בקיבוץ המעפיל. עם האישה והילדים הוא עזב את הרצליה, שכר מהקיבוץ שלושים דונם, החל לבנות את ביתו בהרחבה בקיבוץ, ובד בבד התמקד בהגשמת החלום - עבודת האדמה. "החלטתי שהתוצרת שלי תהיה אורגנית, בלי ריסוסים בכלל, גם לא ריסוסים שמותרים בחקלאות האורגנית. בחרתי להעסיק עובדים ישראלים, לדאוג לסביבה, בלי דישון ובלי זבל כמו ניילונים. למה? אם כבר לעשות את זה, אז לעשות את זה עד הסוף", הוא אומר.
צילום: מירב מידןצילום: מירב מידן
צילום: מירב מידן
(צילום: מירב מידן)
המשק שהקים דותן - "משק אורגני, המעפיל" - עוסק כיום בשירות משלוחי סלים אורגניים עד לבית הלקוח. מדובר בעסק הגדל ופורח כל הזמן, בדיוק כמו השדות שלו. "זה מרגש מאוד לראות את הירקות נקטפים על הבוקר מוקדם מהשדה, ובעודם עם הבוץ והטל נארזים ומגיעים אל הלקוחות באותו יום לארוחת הערב", מספר דותן. אחד העקרונות שמובילים את המשק הוא שמירה על מחיר הוגן וקבוע לאורך כל השנה. מחירי סלי ירקות עד הבית נעים בין 90 ל־115 שקלים (לא כולל משלוח).
בגן הירק של המשק, שכבר חוגג שבע שנים, מגדלים עשרות סוגים של ירקות ותבלינים בכל עונה, לפי תוכנית גידול המותאמת לכמות סלי הירקות. גדלים שם ירקות "קונבנציונליים" - עגבניות שרי, פלפלים, חצילים, תירס, גזר, שומר, אספרגוס ובמיה - ולצידם גם כאלה המוּכרים פחות: עולש, שעועית תאילנדית, בקצ'וי, סרפד ואפילו חובזה.
צילום: מירב מידןצילום: מירב מידן
צילום: מירב מידן
(צילום: מירב מידן)
על האידיאולוגיה החברתית שמאחורי הקמת המשק המשק מתחילת דרכו פועל בשיטת CSA (Community Supported Agriculture), או בעברית - חקלאות בשיתוף הקהילה. מדובר ברעיון חברתי־אקולוגי היוצר שותפות הדדית בין החקלאי לבין הצרכן, ומטרתו לספק לתושבי הסביבה ולילדיהם אפשרות ליהנות מירקות ומפירות אורגניים, בריאים, מזינים וללא כימיקלים, להקטין את זיהום האדמות ומקורות המים ולצמצם את הנזקים לסביבה.
זה מודל שבו החקלאי הוא החקלאי האישי של קבוצת הלקוחות שלו. הלקוחות מצטרפים כמנויים לשירות ומזמינים באופן קבוע סלי ירקות אורגניים. לתוך הסל נכנסים 14-10 סוגי ירקות הגדלים בעונה ובשלים לקטיף באותו השבוע על פי תכנון מוקפד. כך מנויי המשק מקבלים משלוח של ירקות מגוונים וטריים שנקטפו עוד באותו הבוקר. באופן זה, הן המשק והן הצרכנים שלו מיישמים במשותף את הגישה של חקלאות בת קיימא (Sustainable Agriculture), שבבסיסה עומד הרעיון של לחיות בהווה בלי להרוס את העתיד.
בחקלאות האורגנית ובשדה של המשק מגדל דותן עשרות סוגים של ירקות עונתיים ללא דישון כימי אלא בעזרת קומפוסט אורגני בלבד. "אנחנו לא משתמשים בהדברה כימית אשר מחסלת את כל החיים מתחת לפני האדמה, פוגמת באיכות ובבריאות הירקות ומזהמת את מקורות המים שלנו", הוא מסביר.
בין העקרונות שכל הצדדים תומכים בהם: 1. דאגה לאדמה - במשק האורגני לא מרססים כלל, וגם לא מדשנים בחומרים כימיים אשר פוגעים במי התהום, באויבים הטבעיים העוזרים להם להילחם במזיקים ובמיקרואורגניזמים המצויים באדמה ועוזרים להם לפרק שאריות צמחים ולהעשיר את האדמה בחומרים חיוניים. 2. דאגה לאיכות הסביבה - בין השאר משתמשים בקרטונים ממוחזרים, אוספים קרטונים מלקוחות בכל שבוע ומפחיתים את השימוש בניילונים. 3. מניעת ריכוז משאבים על ידי תמיכה בחוות חקלאיות והקצאת משאבים לטובת פרויקטים סביבתיים. 4. דאגה לבני האדם - נהנים ממגוון ירקות בריאים, טעימים ובעלי ערך תזונתי גבוה. וכן, יש פחות בזבוז של זמן ודלק כשהמשלוח מגיע ברכב אחד לכל הלקוחות.
פרטים נוספים באתר www.meshekorgani.co.il או בטלפון 052-6122222