בסוף השבוע שעבר התייצבו חברי קיבוץ יפעת בקלפי להשמיע את קולם ולהכריע בעד או נגד הסכמה עקרונית להקמת תחנת כוח מוּנעת בגז על שטח חקלאי השייך לקיבוץ, ונמצא במרחק 6-5 קילומטרים ממנו. להצבעה קדם מאבק ציבורי על דעת הקהל בין מצדדי המיזם, בהם חברי ההנהלה, לבין המתנגדים, שהקימו מטה מאבק ואף קיימו שני כנסי הסברה לציבור החברים. התומכים במיזם ראו בהקמת התחנה, שעלותה המשוערת נאמדה ב־90 מיליון שקלים, הזדמנות עסקית גדולה שהיתה מעשירה את קופת הקיבוץ המתדלדלת, בעוד שהמתנגדים - בתמיכת ראש המועצה האזורית עמק יזרעאל אייל בצר - טענו שמדובר בתחנה מזהמת שתשפיע קשות על היישובים הסמוכים לה.
בתום ספירת קולות המצביעים התברר שלא הושגה הסכמה על הקמת תחנת הכוח. מתוך 338 בעלי זכות בחירה הצביעו 213 חברים. 136 התנגדו לפרויקט שהובילו אנשי עסקים ויזמים, בהם מאיר שמיר ונציגו מוטי פרידמן, ו־77 בלבד תמכו בו.
על מה ניטש הוויכוח ביפעת? אף על פי ששר האנרגיה יובל שטייניץ טען כי תחנת כוח מוּנעת בגז נחשבת אנרגיה ירוקה, טענו המומחים מנגד כי הגז אומנם מזהם פחות מדלקים אחרים המשמשים לייצור חשמל, אבל עדיין יש לו השפעה מזיקה על תושבים המתגוררים סמוך לתחנה כזו. חששם של המתנגדים ביפעת, למרות המרחק היחסי של התחנה מהקיבוץ, היה בפריצת הגבולות אילו אושרה, לרבות הקמת תחנות כוח נוספות ביזרעאל או מיזמים מזהמים נוספים. ישנם יישובים רבים אחרים הסמוכים יותר למיקום המוצע של התחנה, שהיתה אמורה לייצר 600-500 מגה ואט חשמל, אבל השטח הוא של יפעת ומשמש לגידולי שדה.
הציבור אמר את דברו. הקלפי ביפעת הציבור אמר את דברו. הקלפי ביפעת
הציבור אמר את דברו. הקלפי ביפעת
(הציבור אמר את דברו. הקלפי ביפעת )
"אני מברכת על ההחלטה שהושגה בזכות הסברה שלנו והתנגדות של המועצה והעומד בראשה", אמרה נׂגה שפריר־רותם, חברת יפעת וממובילי המאבק. "אני לא רוצה להרוויח כסף על חשבון בריאותו של מישהו אחר. מיקום התחנה המתוכנן היה אולי רחוק מיפעת, אבל קרוב לעפולה, לשריד, לגניגר, למגדל העמק וכולי. לא הייתי ישנה טוב בלילה בידיעה ששם סובלים מזיהום אוויר וכאן אישרו את ההקמה בעבור כסף גדול. מדובר בפרצה שהיתה קוראת לגנב ומאפשרת אזור תעשיה מזהם. אני מניחה שההנהלה תמכה רק בשל העניין הכלכלי, שאומנם היה מסייע לקיבוץ שמצבו אינו מזהיר, אבל הבריאות ואיכות הסביבה חשובות יותר מזה".
אייל בצר, ראש המועצה האזורית יזרעאל, קרא לתושבי האזור שלא לחתום על הסכמים כאלו מול יזמים. ב־13 במרץ הוגשה אמנה משותפת שלפיה לא יוכל יישוב אחד להכריע בעניין מבלי להיוועץ ביישובים אחרים.
מזכיר יפעת גלעד דקל בחר שלא להגיב.