לקראת יום האישה שיחול בשבוע הבא, להלן רשימה של נשים שאני מעריכה. או במילים אחרות - נשים שאני ממש מחזיקה מהן:
shutterstockshutterstock
shutterstock
(shutterstock)
1. גולדה מאיר - תגידו מה שתגידו, המחדל של מלחמת יום הכיפורים, אולי לא הכי אסתטית בעולם, אבל האישה היתה ראש ממשלה (לא אומרים 'ראשת', בדקתי!). בעולם מובהק ופטרוני של גברים, היא הובילה מדינה והגיעה לתפקיד הכי בכיר שאפשר. אפילו ארצות הברית העצומה והכל־יכולה עוד לא הגיעה לשם... ועוד עם אחלה שם שבעולם, גולדה.
2. רחל המשוררת - אני לא אובייקטיבית. בזכות רחל התאהבתי בשירה והתחלתי לקרוא שירה. אישה שידעה לכתוב, לאהוב ולא רק על עצמה לספר ידעה. היא ידעה להביע נימים עדינים של נשים רבות, עד היום. סוֹפה המר לא הגיע לה כלל. הגיע לה להלך על חוף כינרת, כשילדה הקטן אוּרי, שחור התלתלים והנבון, אוחז בידה ומרים אליה פנים שׂוחקות.
3. רונית מטלון - סופרת בחסד עליון. היתה מורתי לכתיבה יוצרת באוניברסיטת חיפה, כך הכרתיה. אישה חדה כתער, יפהפייה ללא גיל. לא ריחמה על אף אחד, ומי שלא היה בנוי לשמוע את האמת באשר לכתיבתו - לא התאים לקורס הפרוזה שלה. לא פעם התעצבנתי עליה ברמות, אבל תמיד ידעתי בתוך־תוכי שהיא נוגעת בדיוק בנקודות הנכונות בקשר לכתיבתי. ובקשר אליי.
4. יונית לוי - נכון, היא "מלכת הקרח", ולא ממש לבבית בפרסונה הטלוויזיונית שלה (ואולי גם בחייה הפרטיים), אבל הבחורה הפכה להיות הפנים הכי מרכזיות בטלוויזיה. היא רהוטה, נבונה, לא מתפשרת, והתמקמה יפה בצמרת החדשות בארץ. ואז, בטוויסט מדליק ומרענן, התחתנה עם עידו רוזנבלום המצחיק והחתיך, מה שאומר שכנראה יש לה את זה לגמרי.
5. מגי אזרזר - קורעת, חתיכה ברמות בלתי אפשריות, זמרת מפתיעה ובעיקר לא פוחדת לצחוק על עצמה. הדמות שלה ב"חברות" (שני) היא אחת הדמויות הכי קורעות שראיתי (והרבה כבוד גם לליטל שוורץ, יוצרת, כותבת ושחקנית בסדרה). אחלה שחקנית, נראה לי גם מגניבה לגמרי בחיים הפרטיים. יותר דמיינתי אותה מתחתנת עם אנחל בונני נגיד, אבל אם קותי טוב לה, מי אני שאתווכח?
6. לוסי אהריש - כבר כתבתי עליה טור שלם, אז אשתדל שלא לחזור על עצמי. מדובר באחת הנשים היותר איכותיות שיש במדינה הזאת. רהוטה, מרגשת, אישית ואנושית, ישרה וישירה. עד היום אני זוכרת כמה התרשמתי ממנה בהרצאה לפני כשלוש שנים בארצות הברית. ואותי לא מרשימים בקלות. ועוד התחתנה עם צחי הלוי ההורס והמושלם, נו, באמת...
7. כל אישה במשפחה שלי - זה בעיקר כדי לא להסתבך עם אף אחת מהן. אני מקווה שגם אני ברשימה שלהן.
לחיי הנשים כולן: עם ילדים, בלי ילדים, עם גברים, בלי גברים, עם איפור, בלי איפור, עם כל השברים והסדקים שבהן, שלמות ומושלמות כמו שרק נשים יכולות להיות; או בקיצור, כמו שמאיר אריאל הפליא לתאר: "אני לא יכול להקיף אישה 365 מעלות, תמיד נשאר לה סדק דרכו היא יכולה פתאום להתגלות".
לחיינו!