בעמק המעיינות מסכמים בהצלחה את כנס אומנויות הבמה שהתקיים ביום רביעי, והוקדש, לראשונה בישראל, לאנשים עם צרכים מיוחדים. 12 קבוצות העוסקות באומנויות הבמה, שבהן חברים יותר ממאה איש עם צרכים מיוחדים, הגיעו בשעות הבוקר אל מרכז עידן שבעמק המעיינות לחוות יום משמעותי בסדנאות מקצועיות.
הם השתתפו בסדנת שירה ופיתוח קול עם יעל אילת, סדנת "תופים ומיומנה" עם ירון שומרת, "מסכות" עם תיאטרון סקפיניו וסדנת תנועה וריקוד עם להקת כוח האיזון של קבוצת ורטיגו. היום המיוחד הסתיים באולם הקימרון, בהצגה "פלא" של הקבוצה הייצוגית סטודיו "על הבמה", המורכבת מנוער עמק המעיינות והאזור.
חלומות פשוטים. צילום: עידו וויסחלומות פשוטים. צילום: עידו וויס
חלומות פשוטים. צילום: עידו וויס
(חלומות פשוטים. צילום: עידו וויס)
ההצגה עוסקת בקורותיו של ילד עם צרכים מיוחדים שהגיע לבית ספר רגיל, ומתמודד עם קשיי הילדים לקבל את האחר. ההצגה הופקה במיוחד עבור הכנס. האולם, שבו כאלף מושבים, היה מלא מפה לפה בתושבי האזור שקנו כרטיסים ובאו לצפות בהצגה עם מאה משתתפי הכנס.
את הכנס הייחודי הזה הגה וקידם היזם והמפיק דני פירדמן, תושב ניר דוד, שחבר לצוות המתנ"ס של עמק המעיינות; עידו וייס ואסנת תל דן, מנהלי סטודיו "על הבמה"; ולענת רגב, מנהלת סניף אקי"ם באזור העמקים. "הרעיון נולד במהלך אימון בקבוצת ריצה שארגנתי", מספר פירדמן.
"בקבוצה הזאת משתתף גם עידו וייס, הבמאי של קבוצת בית אחיה, שבה חברים נערים דתיים עם צרכים מיוחדים, ושל ההצגה 'חלומות פשוטים' שבה משתתפים שחקנים עם צרכים מיוחדים שמגוללים את החלומות שלהם. תוך כדי ריצה אמרתי לעידו שיש בעמק המעיינות הרבה כנסים סביב נושאי במה ואומנות, כמו למשל תחום המחול, ושיש אצלנו פעילות אומנותית יפה ומבורכת עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים, אז למה שלא נארגן עבורם ועבור אנשים עם צרכים מיוחדים מרחבי הארץ, שחברים בקבוצות אומנויות הבמה, כנס ייחודי שבו יקבלו העשרה ויחוו חוויה מיוחדת?"
דני פירדמן. צילום: אלבום פרטידני פירדמן. צילום: אלבום פרטי
דני פירדמן. צילום: אלבום פרטי
(דני פירדמן. צילום: אלבום פרטי)
וייס נדבק בהתלהבות של פירדמן, ושניהם שיתפו ברעיון את ענת רגב מאקי"ם, וגם היא נסחפה עם החלום ותמכה בו ברצון רב. שלושת השותפים חיפשו גוף ממסדי שייתן את המצע הארגוני, ובאופן טבעי פנו למועצה האזורית עמק המעיינות ולמתנ"ס שלה. "בכל שנה בחודש פברואר יש לנו במסגרת המתנ"ס חודש שנקרא 'חודש יוצא מן הכלל' עם פעילויות שונות", מציין פירדמן, "ובמסגרת החודש הזה ביקשנו לתכנן את הכנס ולשלב אותו בפעילות. נעמה כץ, מנהלת המתנ"ס, אמרה לי שהרעיון נשמע לה מצוין, ושנשב ביחד לבנות את האירוע. אחרי הישיבה הראשונה כבר ראינו שהכל מתחבר, והתחלנו לרוץ עם ארגון הכנס".
בקבוצות שהשתתפו בכנס ניתן לציין את "חלומות פשוטים" מעמק המעיינות, בית שאן וגלבוע, הכוללת אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית; קבוצת "תיאטרון פורץ גבולות" מיישובי המועצה האזורית הגלבוע, ובה שותפים יהודים וערבים, חילוניים ודתיים, חלקם עם מוגבלויות שונות; קבוצת "בית אחיה", ובה חברים נערים דתיים עם אוטיזם המתגוררים בקיבוץ עין הנצי"ב ומשתלבים בחיי הקיבוץ; קבוצת תיאטרון קהילתי מנצרת עילית לאנשים עם מוגבלויות שונות; קבוצת תיאטרון אקי"ם חדרה, שבה חברים דיירים במערך הדיור הקהילתי המתגוררים בהוסטל ובדירות שונות ברחבי העיר, והמייצגת את עמותת השתחוויה לתיאטרון קהילתי; קבוצה מעמותת כנפיים; קבוצת "תיאטרון אחר" מתל אביב; קבוצה מעמותת "אלווין ישראל" מירושלים וקבוצות נוספות. כולם נהנו מהיום החוויתי והמרגש, והביעו רצון שהאירוע הזה יפתח מסורת שבה יתקיים כנס כזה בכל שנה.
פירדמן (47), נשוי לשירי, בת ניר דוד, ואב לעדי (14) יובל (13) ונועם (10), היה תושב מרכז הארץ ועסק בהפקה שיווקית. לפני עשר שנים עבר עם משפחתו להרחבה הקהילתית בניר דוד, אך המשיך לעבוד מספר שנים במרכז הארץ. לאחר מכן עבר לעבוד במועצה האזורית עמק המעיינות, ובה ניהל את המרכז למחול ואת מחלקת הספורט, ובשנים האחרונות חזר לעסוק כעצמאי בייזום, בשיווק ובהפקה. החלום שלו הוא להמשיך ליזום אירועים בעמק. "העמק מכיל לא מעט מסגרות של אנשים עם צרכים מיוחדים", הוא אומר, "ומהעבודה שלי במועצה, וגם כיזם, ראיתי שהצורך ליצור עבורם אירועים משמעותיים קיים כל הזמן. אני שמח שמהיוזמה שלי יצא כנס ראשון מסוגו בארץ, ואני מקווה שהוא יהפוך למסורת".
התגובות שהוא קיבל מאנשי האזור וממשתתפי הכנס היו נלהבות. "כשהרצנו את הרעיון לא ידענו מי יגיב אלינו, כי מדובר בקבוצות תיאטרון שצריכות להתארגן, ולא באנשים יחידים. מראש הגבלנו את מספר המשתתפים למאה, ובתוך שבוע וחצי התמלאה המכסה הזאת, וכמה קבוצות נרשמו ברשימת המתנה. קיבלתי טלפונים גם מהרבה עובדים סוציאליים שחשבו שזה כנס מקצועי, והביעו התפעלות כששמעו שזה אירוע למשתתפי סדנאות ולהקות תיאטרון. דבר נוסף מדהים היה היחס של הקהילות במועצות האזוריות עמק המעיינות והגלבוע. הכרטיסים למופע הסיום באולם קימרון נחטפו בתוך זמן קצר. הדבר העיד על החשיבות שהקהילה מייחסת לנושא, וכן על התמיכה שהיא רוצה לתת".
דומה שהציבור הישראלי נפתח ומוכן יותר להכיל את השונים, את האחרים, עם המוגבלויות ועם הצרכים המיוחדים. הדוגמה הבולטת לכך היא להקת שלווה, שהתקבלה לתוכנית הטלוויזיה "הכוכב הבא לאירוויזיון" בפריים טיים, וזכתה לחיבור רחב של השופטים ושל קהל הצופים אחרי כל שיר שביצעה, עד שהחליטה לפרוש בשל החזרות למופע האמורות להיערך בשבת. "היה לנו דיבור ראשוני גם עם להקת שלווה שיגיעו לכנס", מספר פירדמן, "אבל זה לא הסתדר אחרי שהם נכנסו לסיפור של הכוכב הבא. כל המדינה מפרגנת להם, וגם אנחנו מצטרפים לפרגון. אני חושב שהם זכו להציג את השונה באופן נקי והכי יפה שיכול להיות".
מצד שני, יש לנו חברי כנסת כמו דודי אמסלם שהשתמש במילה אוטיסט כמילת גנאי, ואורן חזן שכינה את ח"כ אילן גילאון חצי בן אדם.
"אני מתנגד לתופעות של השתלחות בבני אדם וקריאה בשמות גנאי. כך אני מחנך את ילדיי, ואני מקווה שגם הפוליטיקאים ילמדו מאיתנו. אני חושב שהכנס שקיימנו, שהפגיש אנשים עם צרכים מיוחדים מכל הארץ והעצים אותם, ישמש דוגמה לכולם איך צריך לנהוג בנושא הזה".
שגיא אלוש, ממשתתפי האירוע, מתגורר בעמק המעיינות. הוא מספר בעקבות הכנס: "שמחתי והתרגשתי להכיר חברות וחברים עם מוגבלויות, ממש כמוני. אומנם יש לי תסמונת דאון, אבל אני מרגיש כמו כל אחד אחר, ושמח שנותנים גם לי ולחבריי מקום ליצור, להתפתח ולהכיר אנשים נוספים".
עפרה סתת, מנהלת המחלקה לשירותים חברתיים במועצה האזורית עמק המעיינות, מסכמת את האירוע: "החברה הישראלית עוברת מהפכה בתחום שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלות, ובמרכז המהפכה ניצב מהלך משמעותי של הנגשת הסביבה הפיזית, האנושית, התרבותית והתודעתית, במטרה לאפשר לאנשים עם מוגבלות להיות שותפים מלאים במרקם החיים בישראל. הכלים האומנותיים מאפשרים לאנשים עם צרכים מיוחדים ביטוי בדרך לא שגרתית, ובאמצעותם הם יכולים להביע את עולמם הפנימי ולהביא לידי ביטוי יכולות שונות. הכנס המיוחד שיזמנו מאפשר מפגש מיוחד של קבוצות דומות של אנשים מכל הארץ העוסקים באומנויות אלו. אנחנו מקווים שהוא יהיה פתח ליצירת קשרים חדשים בין הקבוצות, ויהפוך למסורת באזורנו, בשילוב עתידי של קבוצות נוספות".