בגיל 40 לקחה דפנה פרן מראש הנקרה את בנה האמצעי לאבחון דידקטי כדי להבין מדוע קיימים קשיים בלמידה דווקא אצל הילד האינטליגנטי, הערני והסקרן שלה. הוא התקשה לזכור תבניות באנגלית ולפתור משוואות פשוטות במתמטיקה, מה שהביא לתסכול, לייאוש ואפילו לחוסר אונים. רק כשהוא אובחן עם הפרעות קשב וריכוז ודיסקלקוליה, הבינה פרן שהיא עצמה סובלת מאותם הדברים ממש מאז היותה ילדה.
דפנה פרן. צילום לילי צישנבסקי דפנה פרן. צילום לילי צישנבסקי
דפנה פרן. צילום לילי צישנבסקי
(דפנה פרן. צילום לילי צישנבסקי )
"זה הרגע שבו הבנתי שזה מה שעיכב גם אותי במשך כל שנות לימודיי בבית הספר", היא אומרת. "כילדה, תמיד היתה לי סקרנות ללמוד, אבל תמיד הרגשתי שאני נשארת מאחור. בהמשך חיי פיתחתי כלים עוקפים כדי להישאר רלוונטית, ועסקתי בתפקידים ניהוליים שאף אחד לא התלהב מהם, אבל כאלה שהשאירו אותי חשובה לכאורה".
מאז נקודת המפנה החלה פרן (65) לעסוק ברפואה אלטרנטיבית, מתוך תפיסה שיש בגישות אלו כדי לקדם פתרונות לבעיות שלה עצמה, וכך גם לאפשר לה לעזור לאחרים. בעשורים האחרונים היא למדה וטיפלה בקליניקה בקיבוץ בשיטות שונות, כגון רייקי, שיאצו, דיקור וטווינה. פרן, אם לשלושה וסבתא לשישה, נחשבת אחת המנחות הבכירות בישראל המלמדות את שיטת הטיפול החדשנית "אקסס בארס".
כיצד עובדת השיטה?
השיטה מושתתת על טיפול ב־32 נקודות בראש. כל נקודה מייצגת היבט מסוים בחיים: יצירה, תקשורת בין־אישית, שליטה, דימוי גוף, כסף ועוד. כל נקודה אוצרת אנרגיה המורכבת ממכלול החוויות, המחשבות והאמונות שלנו באשר לאותו תחום. האקסס בארס מאפשר - באמצעות מגע עדין בנקודות אלו - לפרוק ולשחרר מטען עודף, את נקודות המבט, את החסימות ואת המגבלות שנטבעו בהן.
ממחקר שנערך בארצות הברית, כך היא מספרת, התברר שלאחר טיפול של שעה באקסס בארס היו התוצאות במוחו של המטופל כשל אדם שעשה שעתיים של מדיטציה עמוקה עם מיומנות של עשרים שנה.
"האקסס בארס מאפשר לנו להגיע למודעות הנקייה שלנו באמצעות פירוק המטען האלקטרו־מגנטי העודף שהצטבר בשל כל האמונות שרכשנו לנו במשך שנים", אומרת פרן, "כמו למשל: אם תאכל – תשמין; אם תלך יחף - תתקרר. אלו מטענים שעברו מדור לדור, ואנו לא מודעים להשלכות של מקובעות זו. כל אחד יודע מיהו, והוא רק עטוף בקליפות ובסורגים שלא נותנים לו לעוף. למה? כי כך חינכו אותנו ואמרו לנו במשך שנים בצורה ישירה או עקיפה, ולכן קשה לנו לתפקד בלי הגדרות אלו. כשאנחנו אומרים לילד שלנו: אל תעשה את זה כי זה מסוכן, אנחנו נמצאים באוטומט. כך למשל הורים רבים אומרים לילדיהם שהשמפו שורף את העיניים, אף על פי שרוב סוגי השמפו כיום הם אל־דמע".
כיצד מתנהל תהליך הגישה לתודעה?
"התהליך נעשה בכמה אופנים: חלקו נעשה בשכיבה על מיטה ובמגע עדין בראש או באזורים שונים בגוף. באמצעות מגע עדין המטפל מניע אנרגיה ומאפשר פתיחת חסימות. זה יכול להיעשות גם בעזרת שיחה. המפתח להצלחת השיטה הוא באופן שאילת השאלות: שאלה פתוחה שונה מהשאלות הסגורות שאנו רגילים אליהן. השאלה הפתוחה מאפשרת לידיעה רחבה יותר להיכנס ולהגיע אליי, כמו למשל מה יאפשר לכאב שלי להיעלם. משאירים את השאלה הזאת פתוחה, והדבר מאפשר לידע להיכנס. הכאב ייעלם - בעוד שעה או בעוד כמה חודשים. כשאני מודעת לכך שיש פה בעיה, אני נוקטת פעולה מתוך בחירה, ואז אני מגיעה למקום שבו אני מאפשרת לדברים אחרים להיכנס לחיים, דברים שלא שיערתי שיכולים להיות. בזכות שאילת השאלות בדרך הנכונה בצירוף הבחירה - יש מקום לשינוי. בעצם זה שאני שואלת את גופי מה הוא רוצה ממני היום, יעלו רעיונות שונים שישפרו את מצב רוחי".
יש לך דוגמאות לכלים מעשיים שהאקסס בארס נותן?
"כאשר עובר עלינו משהו, הדבר מלֻווה לרוב ביציאה מריכוז, בכאב ראש, בהתחלה של שפעת או בתחושת מועקה קלה. אז צריך להפנות שאלות פנימה: האם זה שלי, והאם זה שייך אליי? אני למשל מקשיבה לתשובת הגוף, שממש יודע. אני לא מקשיבה לראש שלי, שעושה עליי מניפולציות. כלי זה עשה פלאים בחיי, משום שהוא שחרר ממני אין־סוף דברים שאינם שלי והוריד טונות של עומסים".
באמצעות האקסס בארס, שאף זכה לאישורים של מחקרים מדעיים, הצליחה פרן להשיג תוצאות מרשימות אצל מטופליה. כך למשל ילד שאובחן על הרצף האוטיסטי ותקשר רק בעזרת מבטים וקולות, החל לתקשר עם בני משפחתו בעזרת שפה. אז התברר לבני משפחתו שהוא מבין מה אומרים חבריו וחברותיו לכיתה.
ילדה נוספת הגיעה אליה עם בעיות התארגנות, שיצרו לה קושי ואתגרים בבית, בבית הספר ובשאר המסגרות. לאחר כמה מפגשים טיפוליים, היא התייצבה בזמן עם תיק מסודר לבית הספר, בכיתה הייתה הרבה יותר רגועה ופנויה ללימודים, והבית היה מקור של שקט לכל המשפחה. במקרה אחר, בחורה אנורקטית שהשתחררה מאשפוז בתחושה שהרפואה הקונבנציונלית לא מסייעת לה, הצליחה לאחר סשן אחד של אקסס בארס למצוא עבודה קבועה; לאחר חודשיים מצאה בן זוג; ולאחר שנה נסעה עם חברותיה לחו"ל לתקופה ארוכה. במקרה אחר הופתעה מטופלת, שסבלה מכאב מטריד בכתפה במשך מספר חודשים, מכך שהכאב נעלם לאחר טיפול של כרבע שעה בלבד בקליניקה.
פרן הגיעה לשיטת האקסס בארס לפני כארבע שנים באמצעות פוסט שפורסם בפייסבוק. לאחר שלמדה את השיטה, היא הפכה למטפלת בשיטה. לדבריה, האקסס בארס הוא כלי שמאיץ תהליכים. "התאהבתי בשיטה לאחר שגיליתי אילו שינויים מדהימים אנשים עוברים בצורה קלה ויעילה באמצעותה, שהמפתח בה הוא הבחירה. זה לא אומר שהכל בא מתוכנו, אבל לבחור אנחנו כן יכולים".
פרן מסבירה כי רוב התנהלותנו כיום מושתתת על פחד החוסם אותנו כאנשים בוגרים. לדבריה, אצלנו היהודים זה נפוץ אולי באופן מוגזם, "אבל בכל מקום זה מנגנון הישרדותי. אני מאפשרת ללקוח לשחרר אמונות ותפיסות שכביכול שומרות עליו. ככל שאנחנו מסירים את השיפוטיות, כך אנו מצליחים להתחבר לעצמנו ולהגיע לאושר ולעושר שלנו, כי כל אחד מאיתנו הוא האלוהים של עצמו - אלא שהוא עטוף בג'יפה".