לפני כעשור, בגיל 22, היה נועם שיאון חייל משוחרר שסיים את שירותו כלוחם ביחידת אגוז, וכל החיים לפניו. באפריל 2008 נפל בעת אילוף סוס ונחבל קשות בראשו.
פגיעה ששינתה את חייו. שיאון, צילום: מתוך סרטון ההיכרות עמופגיעה ששינתה את חייו. שיאון, צילום: מתוך סרטון ההיכרות עמו
פגיעה ששינתה את חייו. שיאון, צילום: מתוך סרטון ההיכרות עמו
(פגיעה ששינתה את חייו. שיאון, צילום: מתוך סרטון ההיכרות עמו)
לאחר תקופת שיקום של יותר משנה בבית לוינשטיין חזר לביתו בקיבוץ מבוא חמה שבדרום רמת הגולן. מאז ועד היום הוא שומר על אופטימיות וממשיך במאמצי השיקום המגוונים, ומצבו משתפר בהתמדה עוד ועוד.
כעת, כשהוא בן 33, שיאון מבקש להגשים את חזונו ולהקים עבור נפגעי ראש כפר שיקומי ברמת הגולן. ״פגיעת הראש שממנה אני סובל שינתה את חיי״, הסביר, ״ואני מודע לערך העצום של השיקום הממושך על מנת להשיב מיומנויות חיים בסיסיות למי שנפגע אנושות בראשו״.
בישראל ישנו קושי למצוא מענה מספק לנפגעי ראש שסיימו את תקופת האשפוז, מבין המסגרות התומכות בחיים עם נכות מורכבת: פיזית, קוגניטיבית, חברתית ושפתית. הכפר עליו חולם שיאון יספק מענה משולב - מקום לחיים שיסייע לחבריו בשיקום, בתעסוקה, בתחומי חברה ובתרבות תוך מעורבות וקשר עם יישובי הסביבה.
בין היתרונות של מיקום כפר שכזה באזור מבוא חמה, פרט לנוף המרהיב ולאווירה המיוחדת, מונה שיאון את האוכלוסייה המגוונת ושלל המטפלים בשיטות השונות שיכולים להיטיב עם נפגעי הראש.
מלבדם הוא מציין גם את חמת גדר עם המעיינות החמים; בית גבריאל שמציע שלל פעילויות תרבות; מכללת כנרת עם קורסים מגוונים; בית איל שבו בריכה אולימפית וטיפולית וחדרי כושר, ועוד בריכות טיפוליות נוספות באזור וחוות לרכיבה טיפולית.
״אני מעוניין שנפגעי ראש, שהחיים בכפר שיקומי בגולן מתאימים להם, יצרו עמי קשר ויחד, בכוחות משותפים, נפעל להקמתו״, ביקש שיאון. "נשמח לכל עזרה מקצועית הנדרשת להקמת הכפר השיקומי - בתכנון, בהקמה, ובהפעלתו השוטפת וכמובן לעזרה בגיוס הכספים הנחוצים ליצירת הכפר ולהמשכיות החיים בו״.
יכולים לסייע? מעוניינים בפרטים נוספים? צרו קשר עם ליבנָה שיאון, בנייד 050-7518598, או עם דפנה ארגמן במייל dafna.argaman@gmail.com.