אורי לוי מקיבוץ רוחמה, מנכ"ל מגדלי הדרום של משקי הדרום (ארגון אזורי שרובו קיבוצים), הוא מנוע של מעורבות חברתית. במסגרת הפרויקט החברתי הנוכחי שלו, הוא גייס את החקלאים בארגון לסייע בגינה הקהילתית של עמותת ״חברים בטבע״ בגדרה.
לא לעמוד מנגד. מגדלי הדרום בגדרה, צילום: משקי הדרוםלא לעמוד מנגד. מגדלי הדרום בגדרה, צילום: משקי הדרום
לא לעמוד מנגד. מגדלי הדרום בגדרה, צילום: משקי הדרום
(לא לעמוד מנגד. מגדלי הדרום בגדרה, צילום: משקי הדרום)
״חברים בטבע״ היא עמותה שפועלת משנת 2005 להעצמת הקהילה האתיופית, במסגרת פרויקטים שונים שהיא מפעילה.
אחד הפרויקטים המרשימים של העמותה הוא הגינה הקהילתית בגדרה, שמשתרעת על פני שישה דונמים. בגינה מגדלים יותר מ-80 חקלאים וחקלאיות, כולם בני העדה האתיופית, רובם פנסיונרים, ירקות אורגניים בשיטת גידול אתיופית. הם נפגשים בצורה מאורגנת כפעמיים-שלוש בשבוע, אך מגיעים כמעט מדי יום לעבד את האדמה בשעות הבוקר ואחר הצהריים.
חקלאי משקי הדרום התארחו לאחרונה בגינה למפגש היכרות וארוחת ערב משותפת עם אנשי העמותה וחבריה. ״׳עץ עם סוכריות׳, כך דמיינה יוּבִי בת השש את ירושלים, שעה שצעדה במדבריות סודן במסע רגלי מפרך לישראל. כך היא גם תיארה בפני קבוצת מנהלי הגד"ש את פעילות העמותה ׳חברים בטבע׳ ששמה לה למטרה להעצים את הקהילה האתיופית״, סיפר לוי.
״הערב שבילינו בגדרה היה מרגש, ובו נקשרו הקשרים הראשונים לשיתוף פעולה עם העמותה והקהילה. ערב בו נפתחה לנו הזכות הגדולה לקחת חלק בקירוב לבבות, לתת ולקבל למעננו ולמען החברה בישראל. ערב בו הבטחנו לעצמנו לא לעמוד מנגד״.