יום המעשים הטובים בישראל אומנם מצוין רק פעם בשנה, אבל ברמת רחל, קיבוץ שיתופי ודי מבוסס, גאים להיות קיבוץ מגויס - מגויס למען מעשים טובים לחברה.
"התעוררות גדולה בתחום ההתנדבות". פעילות ברמת רחל, צילום: אופירה צורף"התעוררות גדולה בתחום ההתנדבות". פעילות ברמת רחל, צילום: אופירה צורף
"התעוררות גדולה בתחום ההתנדבות". פעילות ברמת רחל, צילום: אופירה צורף
("התעוררות גדולה בתחום ההתנדבות". פעילות ברמת רחל, צילום: אופירה צורף)
כבר שלוש שנים ברציפות, ולאורך כל השנה, אנשי רמת רחל תמיד שם כדי לעזור לזולת. בהושטת יד, בתמיכה, בעזרה טכנית או פשוט בנכונות להיות שם בשטח עם מי שנזקק - תמיד יש חבר או חברה הנרתמים למשימה ומתנדבים.
בהתגייסות למעשים הטובים שותפים לא פחות מ־150 חברים ובני נוער מהקיבוץ ברמות השתתפות ועשייה שונות. מי שמרכזת ביד רמה את הפרויקט המורכב הזה, שמרכזו תרומה לקהילה, היא מור בוצר, מנהלת צוות המעורבות החברתית בקיבוץ.
עם עוד שלוש חברות, ובשיתוף עמותת "קיבוצניקים למען החברה" בראשות ערן שחר (פלמחים), יוצא לפועל המיזם השאפתני הזה שכולו טוּב. יצאנו להכיר מקרוב את האנשים שמאחורי המעשים, וגילינו שנתינה ללא תנאי אינה דבר גס.
איך הכול התחיל?
קיבוץ רמת רחל מאמין שעשיית טוב כקהילה לא רק מחברת בין אנשים למטרה חשובה, אלא גם מחזקת את הקשרים כקבוצה. זה המוטו שמוביל את פעילות הצוות, ולמעשה זו גם התפיסה שהולידה את מגוון ההתנדבויות.
את שרביט הניהול קיבלה לידה מור בוצר, בת קיבוץ צאלים שנישאה לבן רמת רחל. לפני כעשור קבעו השניים את ביתם המשותף ברמת רחל, הקיבוץ הסמוך לירושלים, החוגג כבר 92 שנים לעלייתו על הקרקע.
האמת היא שהשתלבותה במעשים הטובים של רמת רחל לא היתה מפתיעה, שכן נתינה ועזרה הם בדי־אן־איי שלה גם מתוקף תפקידה המקצועי - מנהלת מרכזים טיפוליים בירושלים (להתפתחות הילד) ובקיבוץ עצמו. אפילו הילדים שלה לומדים בבתי ספר המקדשים אינטגרציה חברתית.
"ישנה התעוררות גדולה בתחום ההתנדבות והמעשים הטובים בקיבוץ", מסבירה בוצר, "בעיקר בשלוש השנים האחרונות. הכול יוצא לפועל עם פורום הקיבוצים, שפועל תחת 'קיבוצניקים עם החברה'.
"כך קורה למשל, שיש אליי פנייה ממשפחה דלת־אמצעים שמבקשת לחגוג לבנה בר מצווה ומתקשה לעשות זאת. פעם הייתי מתקשרת למחלקות הרווחה בשכונת תלפיות או בשכונת גילׂה בירושלים, אבל כיום אני יודעת לגייס אנשים שונים משלנו ומקיבוצים נוספים שיתנדבו במסגרת משלח ידם לטובת בר המצווה".
הפקת בר מצווה לנער נזקק היא רק דוגמה אחת מבין שלל היוזמות שבהן שותפים רמת רחל. בין שאר הפעילויות אפשר לציין את:
פרויקט כרובית - מיזם לתרומת מזון מוכן לנזקקים ולקשישים בראש השנה, בפסח ובשבועות. במסגרת פרויקט זה שותפים החברים בהכנת מזון ועוגות בהיקף רחב, הודות לאפשרות להכין כמויות גדולות של מזון במטבח חדר האוכל. שותפים לכך גם החינוך החברתי ובתי הילדים, ויש אפילו חברים הנרתמים ומכינים מזון בביתם הפרטי.
משפצים בקהילה - הודות למגוון התפקידים המקצועיים שיש בקיבוץ, למיזם זה נרתמים אנשי נהדרים עם ידיים טובות - נגרים, מסגרים וחשמלאים - וכל זאת כדי ליצור כוח משימה אחד שיוכל לשפץ ביחד את דירתו של מי שצריך ואין ידו משגת.
באמצעות תקציב מהקיבוץ, והודות לתרומות מספקים שעובדים עם ענפי הקיבוץ, שופצה לאחרונה דירה של משפחה נזקקת בשכונת גילׂה: הקירות נצבעו, עבודות הנגרות הושלמו, ואפילו החצר עברה שדרוג כדי שלילדים יהיה מקום נעים לשחק בו.
יום המעשים הטובים - במסגרת יום זה בחר הקיבוץ ארבעה פרויקטים במטרה שאנשי הקיבוץ, מכל שכבות הגיל, יוכלו להשתתף ולתרום את חלקם, כל אחד לפי יכולתו: אריזת פירות וירקות לנזקקים; הקמת גינה בבית אבות; תרומת צעצועים ואריזתם לבית חולים איתנים; וגם פרויקטים פנימיים, כגון ניקיון הקיבוץ.
אירועי העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה - בראש השנה ובפסח נרתם הקיבוץ לסייע בהפקת אירועי חג לאנשים בודדים, ניצולי השואה, מכל רחבי הארץ.
במסגרת מיזם זה תורם ומכין הקיבוץ את סידורי הפרחים לאירוע (בעזרת ענף עיצוב האירועים של הקיבוץ), נהגים מסיעים את הניצולים לאירוע מירושלים ברכבי הקיבוץ, צלמים מהקיבוץ מתעדים, ובראש השנה נתרמים 450 מארזי חג לניצולים (הכוללים את התוצרת של ענפי רמת רחל: דבש ממכוורות הקיבוץ, ליקר תותים/וישניאק מחקלאות רמת רחל ולוח שנה של תיירות רמת רחל).
באים בסדר - בכל שנה מתארחות בקיבוץ משפחות נזקקות וחוגגות עם החברים והחברות את ליל הסדר בחדר האוכל.
רמת רחל הוא קיבוץ שיתופי ואמיד מאוד, מה שמסביר את היכולת והזמן שהוא מסוגל להקדיש לטובת החברה הישראלית הנזקקת.
מור בוצר: "נכון מאוד, וזו גם הסיבה שיכולנו להעמיד לטובת הפרויקט תקציב שנתי של ארבעים אלף שקל בממוצע. האמת היא שגם כשאנחנו חורגים מהתקציב בעשרים אלף שקל, איש לא קורא אותנו לסדר. ועם זאת, אני רוצה לומר שזה לא הכל עניין של כסף.
"גם בצאלים - קיבוץ האם שלי, שהוא שיתופי ולא עשיר - יודעים להתנדב ולתרום לזולת. אנחנו קרובים לירושלים, ולא חיים בבועה משל עצמנו. להפך, אנחנו מתערים מאוד בסביבה שלנו. ירושלים שכנתנו היא עיר ענייה, ויש בה תושבים רבים במעמד סוציו־אקונומי נמוך. אנחנו לא יכולים לעצום עיניים ולעמוד מנגד".
איך באה לידי ביטוי ההתנדבות והתגייסות ההמונים?
"פרויקט כרובית מספק הזנה למשפחות נזקקות בשלושה חגים מרכזיים. לשם כך, ולשם המחשה, עלינו לספק בין השאר אלפי קציצות לשולחן החג. הודות לחדר האוכל המצויד והגדול שלנו, מוקצה למען המשימה חלק ממנו, מוזעקים החברים והחברות - וביחד כולם מגלגלים כדורי בשר. במטבח הביתי זה בלתי אפשרי לעמוד בכמויות כאלה, וזה היתרון היחסי שלנו על מקומות אחרים".
היה קושי לגייס מתנדבים לפעילויות האלה?
"זה לא תמיד קל. הרבה משפחות צעירות טרודות בגידול הילדים ובעבודה, ולא מעט ותיקים משקיעים זמן רב בנכדים, יותר מאשר פעם. לכן הרחבנו את צוות המעורבות החברתית, במטרה למצוא מתנדבים שיוכלו להשתתף בפעילויות.
"דבר נוסף שקרה: מערכת החינוך הבלתי פורמלי החליטה לשלב את המעשים הטובים בפעילות השוטפת של בני הנוער. כך הגענו למצב שונה מבעבר: קודם היו ההורים מבקשים מהילדים להתנדב ולסייע, ואילו כיום המשוואה הפוכה והילדים הם אלו שמבקשים מהוריהם לקום ולעשות מעשים טובים".
אחד המתנדבים הפעילים ביותר ברמת רחל הוא חבר הקיבוץ יוסף (ג'וחא) יאיר אנגל בן ה־73. לאחר שעבד לצד שמעון פרס בבית הנשיא ובמרכז פרס לשלום, הוא יצא לגמלאות ומצא את עצמו עסוק במיזמי התנדבות שונים.
"החלטתי בפנסיה שלי להתנדב לטובת החברה הישראלית וגם להמשיך במרכז המורשת של פרס כחבר הוועד המנהל. פעמיים בשנה אני מסיע ניצולי שואה עריריים מירושלים לתל אביב, שם עורכים לכבודם ארוחות חג שכוללות הענקת שי ומזון.
"מדובר ב־500 ניצולים מכל רחבי הארץ ובידוענים שבאים לשמח אותם. כצלם ותיק אני מצלם את האירוע, את הקשישים, ושולח את התמונות לעמותה. הקיבוץ מקצה לי רכב על חשבונו. נוסף על כך אני פעיל בפיתוח הספורט הפרא־אולימפי וגם חבר בוועד המנהל של שילוב צעירים מהעדה האתיופית בהייטק.
"מיזם נוסף שאני גאה בו מאוד הוא איסוף שירים של בני הדור השלישי לשואה שחוזרים ממסע לפולין וכותבים על מה שעברו שם באמצעות שיר. אנחנו אוספים את החומר, שולחים למחקר ביד אילן, וישנם שירים שמולחנים ומבוצעים. שישה כאלו כבר זכו להשמעה ברדיו".
נדמה שאתה עובד קשה יותר כגמלאי מאשר קודם.
"אל דאגה, אני יודע ליהנות ולתרום גם לעצמי לצד התרומה לאחרים".