קבוצת חברים ממשמר העמק, יחד עם חברים מכעביה-חג'ג'רה, יזמו לפני כשנתיים פרויקט שותפות שמבקש לחזק את הקשר בין הקיבוץ לכפר הסמוך, ואיתו את הקשר בין שכנים ערבים ויהודים באזור.
זכות לכבוד וחובה לכבד. פעילות משותפת, צילום: דורון נדיבזכות לכבוד וחובה לכבד. פעילות משותפת, צילום: דורון נדיב
זכות לכבוד וחובה לכבד. פעילות משותפת, צילום: דורון נדיב
(זכות לכבוד וחובה לכבד. פעילות משותפת, צילום: דורון נדיב)
״אנו חשים שלמרות ששני העמים חיים באותה המדינה ההכרות ביניהם והשיח כמעט אינו מתקיים והוא מוביל לזרות, לניכור ולגזענות. אנו מקווים שהזכות לכבוד והחובה לכבד תתממש בין שתי החברות, ותיווצר אחווה״, כתבו יוזמי השותפות ממשמר העמק בראשם דורון נדיב, פעיל חברתי ורכז צוות המעורבות החברתית בקיבוץ.
הדרך להגשמת החזון, מאמינים החברים, היא מפגשים סדירים ויוזמות משותפות של תושבי הישובים. אלו החלו בשנה שעברה עם שיקום והפעלה מחודשת של מגרש הכדורגל בכעביה, וסמינר לבני הנוער של משמר העמק להכרות עם הערבים אזרחי ישראל.
עוד התקיימו מפגשים בין צוותי מחלקת הילדים והנוער במועצת כעביה והצוותים המקבילים במשמר העמק, כדי להתחיל בתוכנית מפגשים לבני הנוער בשני היישובים. כל אלה תרמו להידוק הקשר בין משפחות בכפר ובקיבוץ.
השנה התעמקה השותפות עם פעילויות נוספות שכללו אירוח של חברי משמר העמק בכעביה במהלך הרמאדן בסגנון בתים פתוחים, ואירוח של חברי כעביה בקיבוץ.
בחג'ג'רה התקיים סמינר הצעירים של גרעין המנהיגות הצעירה מחג'ג'רה בהנחיית מנחים מהקיבוץ העירוני משעול, בשיתוף דורון נדיב ומנחם בזנר ממשמר העמק. הסמינר, שהוכתר בהצלחה, עסק בנושאי פיתוח כמו הקמת עמותה, והקמה והפעלת מועדון נוער מקומי במועצת כעביה-חג׳גרה.
״את ההדים של האינטראקציות האלו מרגישים היטב בחדר האוכל בקשר בין העובדים השכירים מכעביה וחג'ג'רה לבין חברי הקיבוץ שמכירים אותם יותר״, אומרת שירה בז, חברת צוות המעורבות החברתית במשמר העמק. ״הם לא רק שכירים, הם חברים וגם הם יוזמנו, כמו כל הפרויקטים הגדולים שלנו, להתארח ביריד העמותות באוקטובר".