שתי זוכות ייצגו השנה את המגזר הקיבוצי בטקס "אות הנשיא למתנדב" שהתקיים לאחרונה לרגל 70 שנה למדינה: נורית גרוסמן מקיבוץ גלאון, ואיילה מינקר מקיבוץ ניר יצחק.
"נפעם מתעצומות הנפש שלכם". הנשיא ריבלין עם גרוסמן, צילום: מארק ניימן, לע"מ"נפעם מתעצומות הנפש שלכם". הנשיא ריבלין עם גרוסמן, צילום: מארק ניימן, לע"מ
"נפעם מתעצומות הנפש שלכם". הנשיא ריבלין עם גרוסמן, צילום: מארק ניימן, לע"מ
("נפעם מתעצומות הנפש שלכם". הנשיא ריבלין עם גרוסמן, צילום: מארק ניימן, לע"מ)
אות הנשיא למתנדב הוענק השנה בפעם ה-44 ל-12 מתנדבים ותיקים ולארגונים מעוררי השראה, שהוכיחו לאורך השנים שההתנדבות עבורם היא דרך חיים.
לרגל שנת ה-70 למדינה החליטה הוועדה המייעצת להענקת האות לבקש מכל אחד מהמתנדבים המעוטרים להעניק מדליה ייחודית, מטבע "דור בוחר דור", למתנדב צעיר המהווה בעיניהם את דור ההמשך להתנדבות.
"בשנת ה-70 למדינת ישראל אנחנו זוכים להעניק את אות הנשיא למתנדב לשתי אוכלוסיות המתנדבים החשובות ביותר", אמר בטקס נשיא המדינה ראובן ריבלין.
"הראשונה, מתנדבים ומתנדבות ותיקים, שהם ובני דורם הקימו את המדינה שלנו. הקבוצה השנייה שמקבלת השנה באופן מיוחד את מטבע ההתנדבות היא קבוצה של צעירים וצעירות שהם דור העתיד שלנו".
עוד הוסיף הנשיא ריבלין: "אני נפעם מתעצומות הנפש שלכם. תעצומות נפש של אלו שלעיתים עברו את הנורא מכל והחליטו לא רק לבחור בחיים, אלא לבחור בחיים של נתינה ודאגה לאחרים". הוא פנה גם למתנדבים הצעירים ואמר: "אתם ההוכחה הכי טובה לכך שהאכפתיות לא פסה מן העולם״.
נציגת הדור הקיבוצי הוותיק היא נורית גרוסמן (79), ילידת לונדון שבאנגליה, שעלתה לארץ בשנת 1962 כחברה בשומר הצעיר, ועסקה כל חייה במעורבות חברתית. היא בין מקימות מתנ״ס יואב של החברה למתנ״סים, אותו ניהלה במשך ארבע שנים ובו היא ממשיכה לשמש כחברת ועד.
בשנת 1996 שכלה את בנה גל ז"ל, חבלן במשטרת ישראל, בתאונת דרכים. בעקבות האסון המשפחתי החליטה גרוסמן להקים את ״אנשים באדום״ ב-1997, במטרה למנוע ממשפחות נוספות לחוות את כאב השכול ולצמצם את הקטל בכבישים.
לארגון הצטרפו משפחות שכולות ואזרחים מודאגים, וב-2005 הוא הפך לעמותה רשומה. גרוסמן מכהנת כיו"ר העמותה ופועלת בכל תחומי העשייה שלה.
חדורת שליחות ודבקות במשימה, יחד עם מתנדבים נוספים, הצליחה להעביר בכנסת חוקים שמטרתם להקטין את מספר ההרוגים והפצועים. על כל אלו ועוד קיבלה את אות הנשיא למתנדב.
איילה מינקר (26), נציגת הדור הקיבוצי הצעיר, נבחרה על ידי אלי בן שם, יו"ר יד-לבנים, לקבל את מטבע ההתנדבות על פעילותה למען האחים השכולים, ועל פועלה בעיצוב הזיכרון.
מינקר שכלה את אחיה עידן ז״ל באסון המסוקים, ובשנה שעברה היתה בין היוזמות של מיצג הנצחה ייחודי בכיכר רבין בתל אביב, לציון 20 שנה לאסון. "אני לא יכולה לתאר במילים את ההתרגשות הגדולה והמבוכה מהמעמד ומהבחירה״, כתבה איילה בדף הפייסבוק שלה בעקבות קבלת המטבע.
״תודה ענקית לאלי ולכל יד לבנים בעיקר על זה שהם עוזרים לי להמשיך לחלום ולקיים את החלומות האלה במציאות. ולכל האנשים שהיו שם וריגשו במילים שלהם ובחיבוק!".
בן שם, שהצטרף ל״יד לבנים״ לאחר ששכל את בנו באסון המסוקים, זכה באות הנשיא "על יוזמה והובלה של פעילות מגוונת לרווחתן של המשפחות השכולות ולהנצחת בניהן שנפלו במערכות ישראל״.
רשימת הזוכים באות הנשיא למתנדב, 2018:
יחידים: אלי בן שם, נורית גרוסמן, אילנה הראל, שולה מוזס, חיים רוט, יעקב שריקי, עטילה כאמל.
ארגונים וקבוצות: Hp מתנדבי אינדיגו, מכון פוע"ה, ארגון "צוות" - ארגון גמלאי צה"ל, קבוצת חברים לחיים, עמותת כוכבי המדבר.