עמותת "נפש חופשית" (Free Spirit) הוקמה לזכרו של שון כרמלי, חייל בודד מחטיבת גולני שנהרג ביולי 2014 במהלך מבצע צוק איתן.
להיות מוקפים בטבע ובחיי קהילה. נפש חופשית, צילום: מתוך אתר העמותהלהיות מוקפים בטבע ובחיי קהילה. נפש חופשית, צילום: מתוך אתר העמותה
להיות מוקפים בטבע ובחיי קהילה. נפש חופשית, צילום: מתוך אתר העמותה
(להיות מוקפים בטבע ובחיי קהילה. נפש חופשית, צילום: מתוך אתר העמותה)
כרמלי גדל ב-South Padre island, טקסס, הגיע לישראל בגיל 16, למד ברעננה והתגייס לצבא כחייל בודד. הלוויה שלו זכורה כלוויה שליכדה יותר מ-30 אלף איש שבאו ללוות אותו בדרכו האחרונה.
העמותה מפעילה תוכנית חינוכית-טיפולית עבור בני נוער מהעולם הנמצאים במצבים שונים של סיכון, קושי ומשבר ומתמודדים עם אתגרים שונים בחייהם.
המשתתפים, בנים ובנות בגילאי 22-14, מגיעים ל-10 שבועות לקיבוץ הזורע לתוכנית שמועברת בשפה באנגלית ומטרתה העצמה, פיתוח מנהיגות והגשמה עצמית.
התוכנית פועלת כשנתיים וחצי והשתתפו בה כ-40 צעירים, רובם אמריקאים אך גם מקנדה, מאנגליה, מדרום אפריקה, מקפריסין, משוויץ ומהודו.
״חיפשנו קיבוץ מוקף טבע שמקיים חיי קהילה במידה כלשהי״, מסביר צחי בילט, ממקימי העמותה והמנהל החינוכי שלה, את הקשר שנוצר עם הזורע. ״עשינו תהליך מול המזכירות וועדת חינוך ובסוף קיבלנו את אישורם״.
בקיבוץ הצעירות והצעירים מתנדבים בענפים השונים ולומדים מיומנויות שונות של עבודה, על מנת להיות פעילים ולחוות חוויות של הצלחה ועשייה.
הם גם מסיירים באתרים משמעותיים ברחבי הארץ, ופוגשים נציגים של החברה הישראלית לגווניה. חלק מרכזי מהעשייה הטיפולית מתרחש במסעות אתגריים במדבר הישראלי, ובשייט יאכטה לקפריסין.
במסגרת שלל הפעילויות בחלק מסופי השבוע מתארחים המשתתפים אצל משפחות ישראליות, וחווים שבת ישראלית. לשם כך מחפשים אנשי העמותה משפחות מארחות עם עדיפות לאזור הצפון, וכאלה שיש בהן בני נוער ודוברי באנגלית.
עוד מחפשים בעמותה מורים או מדריכים מתחומים שונים: עברית, ספורט, עבודה עם בע"ח, צילום ועוד, וגם מקומות מעניינים לסיור ומפגש עם דמויות משמעותיות. רוצים לארח? להדריך? יש לכם רעיונות למקומות ואנשים שכדאי להכיר? מוזמנים לפנות לצחי בילט, 054-6645620, tzahi77@gmail.com.