לא בכל יום מזדמנת לנו האפשרות לשנות חיים מקצה לקצה. אך כשקינגה, עובדת סוציאלית במקלט לנשים מוכות, פנתה ל"קיבוצניקים עם החברה" בבקשה מיוחדת לעזרה עבור אישה שהכירה במסגרת עבודתה וחיה בנסיבות קשות מאוד, הבנו שיש כאן הזדמנות לעשות שינוי ממשי בחייה של משפחה.
"הזדמנות יוצאת דופן". מבקשי מקלט בישראל, צילום: מוטי קמחי"הזדמנות יוצאת דופן". מבקשי מקלט בישראל, צילום: מוטי קמחי
"הזדמנות יוצאת דופן". מבקשי מקלט בישראל, צילום: מוטי קמחי
("הזדמנות יוצאת דופן". מבקשי מקלט בישראל, צילום: מוטי קמחי)
וואזיד היא אישה צעירה, בת 24, אם חד הורית לשני ילדים קטנים (בן 4.5 ובן 5.5). קינגה הכירה את וואזיד במסגרת עבודתה בדירת מעבר לנשים יוצאות המקלט, ונפעמה מיכולותיה ומאופייה הנעים מחד והחזק מאידך.
וואזיד הגיעה לישראל לפני כשש שנים מאריתריאה. היא מבקשת מקלט השוהה באופן חוקי בארץ, בעלת ויזה אותה היא מחדשת מדי כמה חודשים.
"וואזיד מגדלת את שני ילדיה לבדה, במציאות בלתי אפשרית כאישה מבקשת מקלט במדינת ישראל", מספרת קינגה. "היא משלמת בכל חודש 250 שקלים לביטוח רפואי לילדים. היא לא זכאית לזכויות הבסיסיות ביותר להן זכאי כל תושב בארץ כולל השלמת הכנסה, סיוע בשכר דירה, הנחות בגנים, ובעצם לא יכולה לקבל שום עזרה מהמדינה.
"יחד עם זאת, ממשכורת המינימום שלה המדינה לוקחת מס של 16%, ובנוסף, לאחרונה, עוד 20% כ'פיקדון' שהיא תקבל בחזרה ברגע שתעזוב את הארץ".
האירוניה היא שאין באפשרותה לעזוב את הארץ, שכן נכון להיום אין מדינה עם תנאים בסיסיים סבירים שמוכנה לקלוט אותה לפי הסכמים בינלאומיים. ברואנדה ובאוגנדה שמקבלות ממדינת ישראל תשלום עבור כל פליט שיסכימו לקלוט, נשקפת סכנה ממשית לבריאותה, לחייה ולחיי ילדיה.
"וואזיד היא אישה חרוצה מאוד, וכשמתאפשר לה מבחינת המסגרות של הילדים היא עובדת שעות ארוכות בעבודות קשות, לרוב ניקיון", ממשיכה קינגה.
"בעבר, כשהתגוררה עם שותפה בדירת המעבר, אף עבדה משמרת לילה בנוסף למשמרת הבוקר שלה וביתר הזמן דאגה לילדיה. למרות כל מאמציה, וואזיד מתקשה עד מאוד לפרנס את עצמה ואת ילדיה והם חיים בעוני מרוד. אלו החיים הצפויים להם בארץ. כשהאפשרויות במדינות אחרות גרועות הרבה יותר".
קינגה, יחד עם עובדת סוציאלית נוספת מעמותה המסייעת לנשים יוצאות המקלט, מחפשות לוואזיד פתרון: קיבוץ שיהיה מוכן "לאמץ" אותה ואת ילדיה. כלומר, תמורת עבודה ייתן לה ולילדיה מקום מגורים, דמי מחייה בסיסיים לצרכים האישיים שלהם ומסגרת חינוכית.
"מדובר בהזדמנות יוצאת דופן לסייע לאישה חרוצה, שנסיבות חייה הובילו אותה למקום בעייתי ושמבקשת להיחלץ ממצוקתה. לא באמצעות תרומות, אלא באמצעות ההזדמנות לעבוד ולכלכל את עצמה ואת ילדיה ולהבטיח להם חיים טובים יותר משהיו לה", מסכמת קינגה.
אנו מזמינים אתכם לסייע לוואזיד וליצור קשר עם קינגה ביקל לכל שאלה או הצעה בטלפון 052-5337504.