"אנוש", העמותה הישראלית לבריאות הנפש שהוקמה במטרה לסייע למתמודדים עם מגבלה נפשית להשתלב בקהילה, העלתה לאוויר לקראת ראש השנה קטלוג מושקע של מתנות שכולן מיוצרות במרכזי התעסוקה שלה. המטרה: לבחור במתנה שמאחוריה אמירה חברתית.
נטו תרומה לקהילה. עובדים באנוש, צילום: לילך דאלינטו תרומה לקהילה. עובדים באנוש, צילום: לילך דאלי
נטו תרומה לקהילה. עובדים באנוש, צילום: לילך דאלי
הרווח ממכירת המוצרים יועבר ישירות לעובדים ויאפשר להם להתפרנס בכבוד מעבודתם. "זה מעצים אותם", מספרת זוהר בקאל מנען, מנהלת מרכז הכשרה לתעסוקה של אנוש בראשון לציון, שבסטודיו שלו יוצרים את כל עבודות הקרמיקה.
"הם מחליטים יחד מה לעשות עם הכסף, ומשתמשים בו גם לימי כיף ולבילוי משותף. המבנה החברתי הוא חלק מאוד משמעותי".
במסגרות התעסוקה של אנוש ברחבי הארץ לומדים כישורי חיים, ומקבלים כלים להשתקם ולהשתלב בעתיד בשוק העבודה.
במשך השנה כולה ובעיקר לקראת החגים, עומלים המתמודדים על הכנת מארזי מתנה מקוריים ושימושיים שמעלים חיוך: "אויש תנוחי" – תחתית בצורת כרית לכף בישול, "חמסה עליך" – קערת חמסה גדולה, פסלונים מקרמיקה, כלי הגשה לרימון ולדבש, מגנטים עם ברכות, סימניה בצורת תפוח, סבונים טבעיים בעבודת יד, "ערכות ירוקות" עם זרעים להנבטת צמחי תבלין, ועוד רבים ויפים.
"בעבר היה מקובל שאנשים המתמודדים עם מגבלות נפשיות שוהים במוסדות סגורים", מספרת זוהר. "כיום הגישה היא לחבר לקהילה כמה שיותר, וזה מאוד חשוב לנו.
"הם יוצאים לירידים למכור בעצמם את המוצרים, יש מתנדבים שמצטרפים אלינו לעבודה בסטודיו, יוצרים יחד, ומפטפטים סביב השולחן, ויש גם הרבה שיתופי פעולה עם בתי ספר ומתנ"סים. אנחנו מחזיקים עבורם את התקווה לצאת לדרך עצמאית בשוק העבודה החופשי, ועד שזה יקרה אנחנו כאן עבורם לתת מענה".
בקאל ממליצה בחום להציץ על הקטלוג. "הרעיון הנהדר ביותר למתנה שהיא נטו תרומה לקהילה".
פרסום ראשוני: 08:21 , 20.07.17