"תקופת הקורונה מוכיחה את יתרונות הקיבוץ וחיי הקהילה", אומר יהודה תלמי (79) מקיבוץ משמרות. "בתקופת הסגר, כמי שנמנה על אוכלוסיית סיכון שאסור לה לצאת מהבית, כל האוכל הגיע אל מפתן דלתי. כל צרכיי נענו מבלי שהייתי צריך לנקוף אצבע. רק לבקש.
"גם הצעירים מאוד נהנו להרגיש שצריכים אותם. זאת תחושת התעלות - הסיפוק מזה שאתה עוזר וחיוני. יש כמובן דברים שנעלמו לעת עתה, כמו הפעילות התרבותית והאכילה בחדר האוכל, אבל מוצאים דרכים להתגבר, כמו הרצאות בחוץ ובזום".
בימים אלה הוציא תלמי לאור את ספרו "דאגה בשכונת הציפורים", המספר בחרוזים על גברת ציפה, שבעלה מר ציפציף מאחר לשוב אל קינם. ציפה המבוהלת נתמכת ונעזרת בכל בעלי הכנף שמתגוררים בשכונת גן ענן - שכונת ציפורים פסטורלית – היוצאים מקניהם וחשים לעזרתה של הגברת האומללה והמודאגת. לא לדאוג, הכל נגמר בטוב.
יהודה תלמי עם נכדתו ליבייהודה תלמי עם נכדתו ליבי
יהודה תלמי עם נכדתו ליבי
(צילום פרטי)
"את עצי הבוסתן של שכונת גן ענן, רוח ערב ליטפה והרגיעה. ציפורים עייפות כבר חזרו אל קינן, רק מר ציפציף עוד טרם הגיע.
הירח עלה כבר, גדול וצהוב, כוכבים נצנצו ברקיע, פנסים נדלקו לכל אורך הרחוב,
אך מר ציפציף עוד טרם הגיע.
ובקן גברת ציפה דאוגה, אומללה, יראה מכל ניד וכל ניע, כבר החושך ירד והיכן בעלה, מר ציפציף עוד טרם הגיע".
"הקריאה בספר מלמדת את הילדים על חברות אמיצה, על חיי קהילה ועל החיים הקסומים בטבע, מחוץ לבית", אומר תלמי. "כמי שגדל בקיבוץ בסביבה של נוף וטבע, אני ממליץ להורים ולילדים לצאת מהבית ולנשום אוויר אחר. להקשיב, לשמוע את הקולות. להסתכל, לראות את המראות. להשתתף בחוויות שהטבע, ממש לידנו, מציע לנו.
"מסר נוסף הוא הייחוד שבחיי הקהילה. הדאגה איש לרעהו, הנכונות לעזור ולסייע בכל עת והאחווה הנוצרת בין האנשים. אין ספק שבימים המורכבים הללו אנחנו לומדים להעריך מחדש את יתרונותיהם הכלכליים והחברתיים של חיים כאלה.
"אני נולדתי בקיבוץ ולמעט תקופת הצבא ושנת שירות, תמיד הייתי במשמר העמק. היום אנשים רבים שנמצאים במצב קשה, היו רוצים לראות את עצמם בקיבוץ. היום רואים את יתרונות החוסן הכלכלי והערבות ההדדית. היות וכולנו נהנים מתקציב משותף, היתרון ברור. יש פה הישגים כלכליים שמבטיחים את העתיד - לא רק של פרטים אלא של כל הקהילה".
דאגה בשכונת הציפורים. סוף טוב הכל טובדאגה בשכונת הציפורים. סוף טוב הכל טוב
דאגה בשכונת הציפורים. סוף טוב הכל טוב
(צילום: יח"צ)
זהו ספרו החמישי של תלמי (הוצאת אוריון). לילדים הוא כתב את "יאללה יתושון עפים לישון", שמספר על ילד יתושון שמזמזם ומציק בלי הרף ועל הפתרון שנמצא לבעיה שלו, ואת "המלך בום", מלך שמן וגדול שבנו לו מגדל ענק עם מעפילית: איך קם מלך כזה בבוקר, מה הוא עושה, איך הוא אוכל ואיך הוא הולך לישון.
למבוגרים הוא כתב את "דרכים", ספר שבו דרכים רבות עם מחשבות וחוויות מהחיים ואת "אביר המדון", שמנסה להציג פילוסופית חיים באמצעות סיפורו של דון קישוט.