לפני כ-14 שנה, לאחר לידת בנה האמצעי, חלתה נעמה סקג'ו-נאור (48) במחלת הפיברומיאלגיה שפוגעת במערכות העצבים והשרירים. היא סבלה מכאבים לאורך כל שעות היממה ולראשונה בחייה הרגישה שהיא לא מסוגלת לתפקד: לא כאמא, לא כבת זוג ולא בעבודה.
3 צפייה בגלריה
נעמה סקג'ו-נאור
נעמה סקג'ו-נאור
נעמה סקג'ו-נאור
(צילום: יקיר שוקרון)
"הערך העצמי שלי התרסק לרצפה", היא אומרת. "סבלתי מכאבים בכל הגוף, מקוצר נשימה, מאיבוד הריכוז ומהשתתקות התחושה בידיים וברגליים בעוצמה כה חזקה, כאילו צי של משאיות עובר עליי במשך 24 שעות ביממה".
עם החרפת מצבה הבריאותי החליטה נעמה לחקור את המחלה, וגילתה שהיא פורצת בכל פעם שהיא מוותרת על עצמה. "הבנתי שיש שיח פנימי בין הגוף לנפש ושכדי להבריא אני צריכה לעשות מה שאני באמת אוהבת ולצקת לחיי משמעות חדשה. כשעבדתי בסופרמרקט של הקיבוץ לא מימשתי את הפוטנציאל שלי. התפרצות המחלה אותתה לי להתעורר".
היא החלה ללמוד עיצוב גרפי, אימון וצילום, שדרכם הצליחה לממש את היצירתיות שלה, ובהמשך הקימה סטודיו לעיצוב גרפי. "התאוששתי בעקבות תהליך תודעתי ומנטלי שעברתי והעיסוק במה שאני אוהבת. היום אני עוסקת במיתוג, שיווק, צילום ואימון אישי וברור לי שקיבלתי מתנה: היכולת לעזור לאחרים לדייק אתת עצמם. זה הייעוד שלי".
3 צפייה בגלריה
סקג'ו-נאור ו"גם דגים יכולים לרקוד סמבה"
סקג'ו-נאור ו"גם דגים יכולים לרקוד סמבה"
סקג'ו-נאור ו"גם דגים יכולים לרקוד סמבה"
(צילום: יקיר שוקרון)
את התובנות הפכה נעמה למודל 'ארבעת המפתחות' בספר שכתבה, "גם דגים יכולים לרקוד סמבה" (הוצאת 'רב מכר'), שמסייע לאנשים להגשים את חלומותיהם.
"בספר יש רציונל, טיפים ותרגילים מעשיים, שמסייעים לאדם לפתח, לייצר ולתפעל נכון את העסק ולהפוך לווינר ברמה המנטלית והפרקטית. המודל נשען על הקשבה עצמית והיחלצות מכל סביבה, אדם או השפעה שמרחיקה ממסלול ההגשמה".
סקג'ו-נאור מאמינה שגם בימי הקורונה בהחלט ניתן לשנות את גזירות הגורל, להתמודד עם האתגרים החדשים ולהגיע לפתרונות יצירתיים:
"שכירים יכולים לייצר הכנסה נוספת מתחביב או מיכולת מיוחדת שאינה תלויה בבוס או בסגירת מקום העבודה. עצמאים, שהעסק שלהם נסגר זמנית או לצמיתות, יכולים להתאים את הפעילות לעידן הקורונה ולגלות שקיים מגוון רחב של רעיונות להרוויח כסף מדברים נוספים – מעבר למה שהיו רגילים לעשות עד היום".
3 צפייה בגלריה
נעמה סקג'ו-נאור. "הבנתי שכדי להבריא אני זקוקה למשמעות חדשה"
נעמה סקג'ו-נאור. "הבנתי שכדי להבריא אני זקוקה למשמעות חדשה"
נעמה סקג'ו-נאור. "הבנתי שכדי להבריא אני זקוקה למשמעות חדשה"
(צילום: יקיר שוקרון)
"מודל ארבעת המפתחות הפך בימים אלו למאוד רלוונטי: חשוב שנלמד לייצר לעצמנו ביטחון, להיות תלויים רק בעצמנו ולממש את מה שלא עשינו בעבר. לאחר שאני עוזרת לאנשים למצוא את מפת הפוטנציאל האישי שלהם, הערך העצמי שלהם עולה, הם פחות מדוכאים וכתוצאה מכך המעגלים מסביבם פורחים, האנרגיה זורמת וקל להם להתפרנס. כיום אנשים רבים – שכירים ועצמאיים – מגלים שהם לא רלוונטיים, אבל סל הכלים שלהם מאפשר להמציא את עצמם מחדש ולפתח לעצמם פעילות עסקית מבוססת תשוקה".
שישה כללים לכל מי שרוצה להמציא את עצמו מחדש בתקופת הקורונה:
פתיחות וחשיבה יצירתית: צרו לעצמכם מגוון רחב של נקודות מבט שיאפשרו לכם לראות את ההזדמנויות העומדות בפניכם. כך תגדילו לעצמכם את יכולת הבחירה שלכם.
שמירה על נחישות והתמדה לאורך זמן: זכרו שהדרך חשובה לא פחות מהתוצאה, שם קורים פלאי הצמיחה וההתפתחות ושם בדיוק תהפכו לכל יכולים.
חסר לכם ידע? לכו ללמוד. הירשמו לקורס מקצועי או תודעתי או לתהליך ליווי אישי שיוכל להקפיץ אתכם מדרגה.
התמודדות מול מוסכמות חברתיות. אתרו את האנשים בסביבתכם שנוטים לעצור אתכם ולשתול בכם פחדים. בחרו מתוך עמדות הכוח ושחררו אותם מחייכם, במידת האפשר.
שחרור מאמונות מגבילות. האמונות המגבילות שלכם יצוצו חדשות לבקרים. בכל פעם שעולה בכם פחד, ציירו לעצמכם תמונה דמיונית בה כבר כבשתם את הפסגה.
תכנון צעדים. הגדירו לעצמכם יעדים קטנים ומדידים ליישום. ככל שהצעדים יהיו קטנים יותר, כך תהיה הדרך שלכם מדויקת ותוכלו לשמור על אנרגיה גבוהה בזמן אמת.