מעורר כבוד: הפעיל החברתי, יואל מרשק, יוזם יחד עם עמותות 'איילת השחר' ו'יהום הסער' נטיעת עצי זית כמספר הקורבנות שגבה נגיף הקורונה בארץ ובקרב יהודי התפוצות. נכון לעכשיו מדובר על כ-2500 עצים שיינטעו בשטח הסמוך לראש העין ואשר שייך לקיבוץ גבעת השלושה.
"היום יש כמה אתרים של נופלים ונפטרים במדינת ישראל, ביניהם לזכר חללי מלחמות שמקום קבורתם אינו נודע, חטיבות וכדומה. פה זה יהיה כמו הר הרצל לנפטרי הקורונה", אומר מרשק, תושב קיבוץ גבעת השלושה בעצמו ("נולדתי בקיבוץ ואמות בקיבוץ").
יואל מרשקיואל מרשק
מרשק. "לזכור את הנפטרים"
(צילום פרטי)
"קודם כל בחרנו עץ זית שלא רק משכין שלום אלא גם מסמל את מדינת ישראל ואת הקשר בין האדמה לאדם. בשעה שהפרדסים והשטחים החקלאיים הולכים ומצטמצמים במדינה, דווקא הזיתים זה דבר שהולך טוב. זו גם הזדמנות לנצל את הקרקע שממילא לא ניתן לבנות בה, והרעיון מאוד מושך".
מה באמת מושך אתכם לקום בוקר בהיר אחד וליזום את הפרויקט הזה?
"מדינת ישראל זה אור לגויים. אנחנו צריכים לבדל את עצמנו. זה לא רק שפה אין אנטישמיות ובכל העולם יש, לא סתם אנחנו כאן ולא באוגנדה. 4000 שנה התפללו לכאן ההורים שלנו, לכן אנחנו פה. מן הראוי שמדינת ישראל תהיה מקור לגאווה וידיעה שיש מי שזוכר את הנפטרים".
לדבריו של מרשק, "הקמת מטע הזיתים אושר עקרונית על ידי הקיבוץ וכרגע מתנהל משא ומתן על איך, כיצד, מה התמורה, מי עושה מה וכו'". על פי התכנון, בעוד כשלושה חודשים ייאספו גידולי השדה מן השטח המיועד למיזם ואז ייערך טקס בנוכחות נשיא המדינה ונציגי משפחות הנפטרים מרחבי העולם, בו יחלו הנטיעות כשלצד כל עץ יוקם שלט מכובד עם שם הנפטר.
יואל מרשק בהנחת תפיליןיואל מרשק בהנחת תפילין
מרשק (מימין). עצים ורחבה לטקס שנתי
(צילום: פרטי)
העצים יינטעו כך שיוכלו להיכנס ביניהם מכונות גיזום וניעור כדי למסוק את הזיתים ותוך כ-4 שנים יוכלו לתת יבול. כמו כן תוקם רחבה בה ייערך טקס שנתי, ומצד היוזמים ישנו רצון לראות במקום גם מכון מחקר בנושא מגיפות עולמיות. "הבעיה זה לא הכסף אלא 'משוגע' לעניין שירתם. אם יקום מכון מחקר ברמה בינלאומית זה יכול מאוד לשרת את המאבק במגיפות. זו לא המגיפה האחרונה וזה ברור לי".
מרשק מוסיף ומציין כי הכשרת השטח והנטיעות הינם באחריותו ובאחריות העמותות שעומדות יחד איתו מאחורי היוזמה 'איילת השחר' ו'יהום הסער', ואילו את השטח מקצה הקיבוץ. בשלב הראשוני צפויים להינטע כ-2500 עצים. 300 (נכון לעכשיו) כמספר הנפטרים בארץ והיתרה כמספר הנפטרים בקרב יהודי התפוצות. עלות ההשקעה הינה כ-7000 שקלים לכל דונם כשכבר כעת יש לא מעט תורמים שמוכנים לתרום מכספם אך לא מוכנים להיחשף עד לטקס החגיגי.
"אם המטע ילך ויצמח זה יהיה מראה מאוד מרשים", מסכם מרשק. "אני רק מקווה שהמטע לא יגדל מעבר לכמות העצים שאנחנו צפויים לנטוע כרגע".