קורבנות תקיפה מינית הולכים עם הצל הזה כל חייהם. פגיעה מינית, כמו שאנו רואים במקרים המדוברים, יכולה לצאת גם אחרי שנים רבות. חווה אלברשטיין שרה: "צל שהולך בעקבותיו, לפעמים מלפניו, לפעמים מצדדיו". וזה בדיוק זה, צל שלא מרפה.
צל שלא מרפה. בן צביצל שלא מרפה. בן צבי
צל שלא מרפה. בן צבי
(צל שלא מרפה. בן צבי)
כן, גם בקיבוצים זה קרה וקורה. לנוכח הפרסומים הנוגעים לקיבוץ שריד אנו מוצאים לנכון להדגיש: המציאות שבה נשים נאלצות להסתיר פגיעות מיניות שעברו וחוו היא בלתי נסבלת ואסור שתימשך.
אנו מבקשים לחזק את ידי כל מי שנפגעה מתקיפה או הוטרדה מינית, בקיבוצים ומחוצה להם, ומחליטה לעשות מעשה אמיץ ולהגיש תלונה או לחשוף את סיפורה האישי: ברשת, בפורומים של נפגעות, בפני חברים, בני משפחה או מוסדות הקיבוץ - כפי שהיא רואה לנכון.
בשנים האחרונות אנו חשופים יותר ויותר למידע אודות נפגעות ונפגעי הטרדות ותקיפות מיניות, כשרוב העדויות הן כלפי תקיפות והטרדות של נשים, נערות וילדות. העיסוק התקשורתי המבורך והחשוב מאין כמותו בנושא מעלה במקביל את הצורך בשיח מוגן, מקצועי, מכיל ומקיף שראוי שיתקיים בהובלת מערכת החינוך ביישוב בכלל המעגלים: ילדים ובני נוער, הורים, אנשי החינוך וחברי הקהילה.
רוב התקיפות וההטרדות המיניות נעשות על ידי אנשים קרובים ומוכרים, בחברה או בקהילה סגורה: בעלי תפקידים, חברים של המשפחה, מדריכים, קרובי משפחה ועוד. אנו רואים בתופעת ההטרדות והפגיעות המיניות בעיה שאסור להתעלם ממנה ושיש לטפל בה ביסודיות ומן השורש. בלי להסתיר, בלי לטייח, בלי לסגור את הדברים בשקט בתוך המשק. כך אנו פועלים מזה שנים רבות וכך אנו קוראים גם לכן לפעול.
לצד האכיפה והענישה, אנו מעודדים קיום תהליכים חינוכיים וניהוליים להטמעה של ערכי שיווין מגדרי ומניעה של פגיעות והטרדות מיניות. בכל קיבוץ יש ממלא תפקיד הממונה על מניעת אלימות מינית, ופועל לצד ובמקביל ליחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית העומדת לרשות הנפגעות והנפגעים ועוד.
זו לא בושה להגיד "אני לא יודע/ת איך לעסוק בזה, אין לי כלים להעביר לצוות שלי". אבל אל לנו לעצום עיניים בנושאים אלו. יש לטפל בהם באומץ ולעקור אותם מהשורש. בנוסף לקיום של עשרות ימי עיון, קורסים ותהליכים חינוכיים וניהוליים נרחבים בתחום זה, קיימים בכל הקיבוצים ממונות וממונים למניעת אלימות מינית, כמתחייב בחוק.
עברתם הטרדה מינית ומרגישים שלא בנוח להתלונן בפני גורמים בתוך הקיבוץ? פנו למשטרה או לארגוני הסיוע. אל תשמרו את זה בפנים. אל תתביישו. ביום שלישי, 31/10/2017, יתקיים יום עיון בנושא בבית התנועה הקיבוצית.
הילית בן צבי, גבעת חיים מאוחד, מנהלת היחידה לקידום שוויון מגדרי בתנועה הקיבוצית