החיבור בין מרצ־הרשימה הדמוקרטית והעבודה־גשר הוא צעד נכון בכיוון הנכון. הסיכון שנחסך מאיתנו שאחת המפלגות לא תעבור את אחוז החסימה ושנישאר עם ביבי לעוד כמה מערכות בחירות וממשלות זמניות, מתחלף בסיכוי להקמת קואליציה חלופית בראשות כחול־לבן במקרה הטוב, או לחלופין בממשלת אחדות לאומית במקרה הטוב פחות (בהנחה שגנץ מתחיל).
להתיישבות העובדת החיבור חשוב שבעתיים. מרבית חברי התנועה הקיבוצית הצביעו בפעמיים האחרונות כחול־לבן. כיום, כאשר העבודה ומרצ חוברות יחדיו ונמצאות בגוש המשותף עם כחול־לבן, וכאשר כל ילד מבין כי בשיטה הפרלמנטרית שלנו מה שקובע הוא גודל הגוש ולא המפלגה הגדולה ביותר (ראו שתי תזכורות אחרונות) - יש סיכוי טוב להגדלת מספר המצביעים למפלגות ההיסטוריות, דבר שיאפשר הכנסת חברי כנסת שנאמנותם להתיישבות העובדת אינה מוטלת בספק.

אבשלום וילן. "אני מאחל לכחול־לבן חיים ארוכים, אבל מניסיוני מעריך כי יהיה קשה מאוד לשמר לאורך זמן קונגלמרט עם הבדלים משמעותיים כה רבים בתוכו"אבשלום וילן. "אני מאחל לכחול־לבן חיים ארוכים, אבל מניסיוני מעריך כי יהיה קשה מאוד לשמר לאורך זמן קונגלמרט עם הבדלים משמעותיים כה רבים בתוכו"
אבשלום וילן. "אני מאחל לכחול־לבן חיים ארוכים, אבל מניסיוני מעריך כי יהיה קשה מאוד לשמר לאורך זמן קונגלמרט עם הבדלים משמעותיים כה רבים בתוכו"
(צילום: יעל מוסן)
יותר מכך, הבחירות הללו הן מכורח הנסיבות על נושא אחד מרכזי - כן ביבי או לא ביבי - אבל מעבר לו מסתתרות כל הסוגיות הגדולות של החברה הישראלית: תהליך השלום, ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, עתיד השטחים, הכלכלה הישראלית, המתחים החברתיים, דת ומדינה, ערכי ההומניזם, שוויון ערך האדם וכל אותה מערכת ערכים שרבים מאיתנו כואבים את ירידתה משולחנם של מקבלי ההחלטות.
אם הגוף הנקרא כיום בשם ההזוי "בלוק טכני" של עבודה־מרצ יקבל די קולות בתנועה הקיבוצית, יהיה לנו קל הרבה יותר לנסות ולהחזיר עטרה ליושנה על בסיס כל הערכים שהזכרתי ושבלעדיהם מדינת ישראל נראית כפי שהיא נראית כיום.
אני מאחל הצלחה בכל ליבי לכחול־לבן, אבל לרגע לא שוכח כי זוהי פדרציה מאנשי ארץ ישראל השלמה ועד לשמאל הישראלי. בבחירות האלה כחול־לבן תצליח, ובגדול. אבל אם לא נצליח הפעם לשמר בסיס היסטורי של העבודה־מרצ, בסיס שיהיה בעל כוח פוליטי משמעותי ושבבוא העת יוכל, כעוף החול, לקום ולהתרומם מחדש - ספק אם תהיה נקודת משען פוליטית עתידית שתוכל לעשות זאת.
ראינו מפלגות אווירה דוגמת קדימה, ד"ש ואחרות שסיימו את חייהן הפוליטיים בקדנציה וחצי. אני מאחל לכחול־לבן חיים ארוכים, אבל מניסיוני מעריך כי יהיה קשה מאוד לשמר לאורך זמן קונגלמרט עם הבדלים משמעותיים כה רבים בתוכו, ולכן ממליץ לכל חברי השמאל והמרכז המתון - הפעם לשם שינוי שימו בקלפי אמת.