אוסנת אלוני (52) תושבת קיבוץ בית זרע, יצאה אחרי יום עבודה שגרתי כמורה בבי"ס כשלפתע החלה לראות כפול בעין שמאל ולאחר מכן הבחינה כי ראייתה הפכה מטושטשת. היא העריכה שלא מדובר בבעיה חמורה, ולכן פנתה רק למחרת לרופא עיניים. הרופא שלח אותה לבצע בדיקת סי טי מיד, מחשש שמדובר בשבץ מוחי קל. ואכן בבדיקת CT שעברה במרכז הרפואי פדה-פוריה אובחנה הצרות בשני עורקי התרדמה הפנימיים - עורק ראשי המספק דם מחומצן לראש ולצוואר.
1 צפייה בגלריה
אוסנת אלוני וד"ר מאירוביץ'
אוסנת אלוני וד"ר מאירוביץ'
אוסנת אלוני וד"ר מאירוביץ'
(צילום: דוברות המרכז הרפואי)
ד"ר ערן מאירוביץ', מומחה בנוירוכירורגיה, ומנהל מרכז צנתורי המוח של המרכז הרפואי פדה-פוריה: "אוסנת הגיעה למרפאת צנתורי מוח, לאור ממצאי בדיקת ה CT הסברתי לה שיש שתי אפשרויות לטיפול: ניתוח כירורגי או צנתור. היתרונות בצנתור שזו פעולה מיני פולשנית המבוצעת ללא צלקת ניתוחית, וההחלמה מהירה".
קראו גם:
תוך זמן קצר אוסנת עברה בהצלחה צנתור ראשון, ושלושה שבועות לאחר מכן צנתור שני. "מאחר ואוסנת סבלה מהצרות קשה דו צדדית. טיפלנו קודם כל בצד הסימפטומטי. בהמשך, בשל מידת ההיצרות ולאור גילה הצעיר, החלטנו להציע לאוסנת צנתור נוסף בעורק של הצד השני, על מנת להפחית את הסיכון לאירוע מוחי משמעותי במהלך חייה".
בפגישה עם אוסנת מספר שבועות לאחר הצנתורים, היא סיפרה: "יומיים אחרי הצנתור חזרתי לראות טוב", מספרת אלוני שבועות אחרי הצנתורים. "מהר מאוד חזרתי לתפקוד מלא גם בעבודה. אחרי שעברתי את הצנתורים אני מרגישה הרבה יותר חיונית, עם יותר אנרגיות ופחות עייפה. לחשוב על זה שבכלל לא הייתי מודעת לחסימה בעורקים, ושהייתי בסיכון לשבץ מוחי...היה לי מזל גדול".
ד"ר מאירוביץ ציין עוד כי "לעיתים תלונות על חולשה ועייפות נובעות כתוצאה ממצב של הצרות דו צדדית שלמעשה חוסמת ומקשה על אספקת דם למוח, ולכן חשוב מאוד לטפל במהירות ולפתוח את ההיצרות בשני הצדדים. בכל מקרה של ממצא הדמיתי של היצרות בעורקי הצוואר, ניתן להזמין תור למרפאת צנתורי מח ולהתייעץ לגבי הצורך בטיפול והחלופות הקימות".
כל העדכונים - חדשות קיבוץ