אחרי שתי מערכות בחירות, המחנה שיצליח לנצח בבחירות השלישיות הוא זה שאנשיו יתמידו וילכו להצביע. אלה שיתייאשו וישאירו לאחרים את ההכרעה יסיימו כמפסידים. כמו בפעמיים הקודמות, זאת מערכה על דמותה של המדינה, על התקווה לשינוי, על הצורך בהחזרת נורמות שלטוניות ועל ערכים בסיסיים. יצאתי לשוחח עם ארבעה ח"כים - מרב מיכאלי ועֹמר בר־לב מהעבודה-גשר-מרצ ואלון שוסטר וח"כ רם שפע מכחול־לבן - כדי להבין מה מה עושים כדי להכניס אנרגיה לשטח ברגע המכריע, איך מחזירים את המדינה למסלול שפוי יותר וערכי יותר, ומה כוחם של הקיבוצניקים בכל הסיפור הזה.
הדס דניאלי־ילין עם חברי הכנסת מרב מיכאלי ועמר בר־לב. "ביקשתם שאנחנו, המפלגות שייצגו אתכם במשך שנים, נתאחד. אז התאחדנו. עכשיו תורכם להצביע עבורנו" |הדס דניאלי־ילין עם חברי הכנסת מרב מיכאלי ועמר בר־לב. "ביקשתם שאנחנו, המפלגות שייצגו אתכם במשך שנים, נתאחד. אז התאחדנו. עכשיו תורכם להצביע עבורנו" |
הדס דניאלי־ילין עם חברי הכנסת מרב מיכאלי ועמר בר־לב. "ביקשתם שאנחנו, המפלגות שייצגו אתכם במשך שנים, נתאחד. אז התאחדנו. עכשיו תורכם להצביע עבורנו" |
( צילום: עידן הינדי )

"המתקפה על הקיבוצים היא משום שאתן ואתם משמשים סמל. לכן אסור להיכנע לייאוש וחובה להצביע"


הינה מגיע עוד סבב בחירות. הציבור כבר עייף. אני שומעת קולות של אנשים שלא מתכוונים לצאת להצביע. מה אתם אומרים להם? איך אפשר לשכנע את הציבור שהבחירות האלה חשובות ושהם חייבים להתייצב בקלפי?
ח"כ מיכאלי: "אני לא מאמינה לך שיש כאלה שמתכוונות ומתכוונים לא להצביע; שיש בתנועה הקיבוצית כאלה שמוכנים ומוכנות למסור את גורלם בידי אחרים שיחליטו עבורם ועבורן; שישאירו את ההחלטות בידי הימין במדינת ישראל. ראינו מה זה עשה לתנועה הקיבוצית.
"הקהילה הקיבוצית נמצאת תחת מתקפה מתמשכת ורבת־חזיתות - הן על הזכויות ההיסטוריות והן על הזכויות הנוכחיות המגיעות לה. המתקפה הזאת על הקיבוצים היא משום שאתן ואתם משמשים סמל, סמלה המובהק של מפלגת העבודה־גשר־מרצ, ולכן הכאתו בכל הזדמנות נובעת בדיוק מהעובדה שאתן ואתם הלב הפועם של מפלגת העבודה, ייצוג של כל מה שהוא לצנינים בעיני הצד השני. מהמקום הזה איחדנו כוחות, וזה הזמן שלכן להצטרף, להתגייס ולעזור לנו לעזור לכם. כמו שלא הייתן מרשות לנו להתייאש, אסור לכם להיכנע לייאוש. להפך. תביאו בחשבון שאחוז ההצבעה יקבע הרבה מאוד בבחירות האלה, וזה הזמן שלכן ושלכם לוודא שכולן וכולם באות ובאים להצביע לנו.
אנחנו, בתנועה הקיבוצית, עשינו איתכם, וגם עם כחול־לבן, קמפיינים לגיוס מתנדבים ליום הבחירות תחת הכותרת "הקיבוצניקים נקראים לדגל". מה תאמרו לכל אלה שמעדיפים לראות ביום הבחירות יום חופשה?
ח"כ מיכאלי: "הקיבוצניקיות והקיבוצניקים מצביעים תמיד לפי האינטרס הלאומי, ולא לפי האינטרס הפרטי שלהן. מהמקום הזה אני קוראת לכם להתגייס. מתוך תחושת השליחות הלאומית, דווקא מהמקום של הלפיד ההולך לפני המחנה. ימים קשים עוברים על מדינת ישראל בכל תחום, ואתן חייבות להצטרף אלינו במאבק על דמותה של המדינה. שנים לחמתם ושילמתם במיטב בניכם, ואי אפשר שעכשיו תרימו ידיים. מי שרוצה שישראל תחזור להיות מדינה שוחרת שלום, מדינה שקיים בה שוויון אמיתי בין האזרחיות והאזרחים, שותפות בין יהודים לערבים, מדינת רווחה שרואה את האזרחיות והאזרחים שלה - חייב וחייבת להתגייס.
ח"כ בר־לב: "אחרי שנים של מאבקים בין התנועות הקיבוציות החלטתם לאחד את התק"ם ואת הקיבוץ הארצי לתנועה אחת - התנועה הקיבוצית - במהלך חכם שאיחד את התפיסה החברתית־כלכלית והביטחונית שלכם למאבק משותף. אתם, הקיבוצניקים, ובראשכם ניר מאיר, מזכיר התנועה הקיבוצית, הפעלתם לחצים אדירים על מפלגת העבודה, בת בריתה ההיסטורית של התק"ם, ועל מרצ, בת בריתו ההיסטורית של הקיבוץ הארצי, להתאחד לסיעה אחת בשל אותם ערכים משותפים. ולבסוף עשינו זאת, כי רב המשותף בינינו, העבודה ומרצ, וביניכם - התנועה הקיבוצית, ודאי לנוכח האיום הגובר על דמותה של מדינת ישראל.
"לכן אני נסער כל כך שבנשימה אחת את כורכת אותנו ואת כחול־לבן. עם כל הכבוד לכמה חברי כנסת מכחול־לבן, בואי לא נשכח שקבוצה עוצמתית בכחול־לבן בעד יישוב מיליון יהודים ביהודה ושומרון, או במילים אחרות - סיפוח. בואי לא נשכח שיו"ר כחול־לבן, שהוא אומנם גם מי שאנחנו תומכים בו לראשות הממשלה, אימץ את תוכנית טראמפ במלואה, וכל בר דעת מבין שמימושה הוא סוף החלום הציוני.
"התנועה הקיבוצית צריכה להיות גאה באופן שבו יצאה משנים ארוכות של משבר, ובאופן שבו היא משגשגת כיום למרות העוינות והתוקפנות של ממשלות הימין כלפיה. עכשיו הזמן שלכן ושלכם ליישם את הדרך המרשימה הזאת גם בציבוריות ובפוליטיקה הישראלית"
"אומנם אפשר למצוא שם את חברנו אלון שוסטר, אך גם את יאיר לפיד, שתפיסתו הכלכלית - כמו גם של יועז הנדל ושל צבי האוזר, אבי חוק הלאום - זהה לתפיסתם הכלכלית של בנט, של ליברמן ושל נתניהו. אחת מההחלטות הראשונות של לפיד כשר אוצר הייתה לבטל החלטה קודמת של נתניהו מ־2011 בחגיגות 100 השנה לדגניה להשקיע 100 מיליון שקלים בכל שנה בשיפור התשתיות בקיבוצים הוותיקים, ולאחר מכן אותו יאיר לפיד כשר אוצר הקים את הוותמ"ל.
"בשבע השנים מאז הקמתו הפקיע הוותמ"ל קרקעות חקלאיות לא כי צריך, אלא פשוט כי אפשר. ב־2016 היו אלו אדמות כפר ביאליק ורמת יוחנן שניתנו לטובת קריית ביאליק, ועד כה לא נעשה בהן דבר; אדמות אושה ושער העמקים לקריית אתא - שלה עתודות קרקע לעשרות שנים קדימה; מטעי האבוקדו הבוגרים של קיבוץ אדמית שהופקעו לטובת העיירה שלומי, שעדיין עומדים בשיממונם ועוד.
"ביקשתם שאנחנו, המפלגות שייצגו אתכם במשך שנים, נתאחד. אז התאחדנו. עכשיו תורכם להצביע עבורנו".
מה הדבר שאתם מבטיחים לקדם בכנסת ה־23?
ח"כ בר־לב: "שלום וצמצום הפערים החברתיים".
ח"כ מיכאלי: "ראשית, אנחנו רוצות ורוצים להיות לא רק בכנסת אלא חלק מרכזי מהממשלה הבאה, כדי שנוכל לקדם באופן משמעותי צדק חברתי ופתרון מדיני. נדרשת חקיקה רחבת היקף המסדירה באופן היסודי ביותר את זכויות האדם בישראל, את רשתות הביטחון לחלש, ולהבדיל - לאדם העובד. נדרש ריסון דרמטי של כוחות השוק העאלק חופשי שכל מה שחופשי בהם זה להעביר נכסים, זכויות וכסף מרבים למעטים".
התנועה הקיבוצית נמצאת בתנופת התחדשות וצמיחה, ומעוניינת לחזור ולהוביל סדר יום המבוסס על ערכי שוויון ערך האדם, הערבות ההדדית והדמוקרטיה. מה היא צריכה לעשות כדי ליישם ערכים אלו?
ח"כ בר־לב: "כבר שנים רבות שמדינת ישראל רואה בחקלאות ייעוד אחד בלבד, של אספקת מזון טרי לתושבי המדינה. יש רבים בשלטון הרואים באורח החיים הכפרי, ובקיבוץ בפרט, עניין אישי של הפרט בהתייחס לרמת החיים ואיכות החיים שבהם הוא חפץ. ואני קובע כי ההתיישבות העובדת והחקלאות במדינת ישראל הן צורך לאומי. הקיבוצים הם רכיב מרכזי בביטחון הלאומי שלנו, כי ביטחון לאומי איננו רק טנקים ומטוסים".
ח"כ מיכאלי: "התנועה הקיבוצית צריכה להיות גאה באופן שבו יצאה משנים ארוכות של משבר, ובאופן שבו היא משגשגת כיום למרות העוינות והתוקפנות של ממשלות הימין כלפיה. עכשיו הזמן שלכן ושלכם ליישם את הדרך המרשימה הזאת גם בציבוריות ובפוליטיקה הישראלית. זה הזמן לשאת בגאווה את התרומה הייחודית לחברה הישראלית, כמו היותכן והיותכם דוגמה ומופת בתחומי הבנייה, התעשייה, החקלאות והיצירה בארץ הזאת. צאו מהמקום של להיות שק חבטות ותתחילו לחבוט בחזרה. זה הזמן להרים ראש, להיות גאות וגאים במעשיכן ובמעשיכם".
כיצד תסייעו לקיבוצים ולתנועה הקיבוצית בקידום הנושאים החשובים לנו - חקלאות, התיישבות, קליטה, צמיחה דמוגרפית ושמירה על אופיו הייחודי של הקיבוץ?
ח"כ מיכאלי: "לאורך כל שנות ההתעמרות של שלטון הימין והפקידוּת שפעלה ברוחו, אנחנו היינו שם כדי להתנגד, למחות, לנסות לעצור חקיקה ופעולות אחרות נגד הקיבוצים. אבל מה שנדרש הוא שינוי תפיסתי עמוק של ההבנה לגבי התפקיד והחשיבות העצומה שיש לכן ולכם בחברה ובמדינת ישראל. את ההבנה הזאת צריך לנסח ולהעביר בחקיקה, כדי שהקיבוצים לא יהיו שוב נתונים לשרירות ליבו של אף אחד. אבל לשם כך אנחנו חייבות וחייבים להיות בממשלה, ולכן אתן ואתם צריכות וצריכים להצביע לנו בכל הכוח".
ח"כ בר־לב: "נחוקק את חוק החקלאות, חוק שיגדיר את החקלאות לא רק כענף כלכלי כי אם כצורך לאומי. לגבי המעורבות הבלתי נסבלת של רמ"י בתוך תחומי הקו הכחול, אנחנו נדאג להוציא אותו מהקיבוץ ולאפשר לכם בנייה בקיבוצים להרחבות הנדרשות על פי התכנון שלכם, בדיוק כפי שנעשה בכל עירייה או מועצה מקומית".
הייתי אישה צעירה מאוד כשרבין נרצח. השבר שנפער בעם רק הולך ומעמיק מאז, וזו כנראה הבעיה הגדולה ביותר בישראל כיום. איך לדעתכם נוכל לאחות את השברים כמעט 25 שנה לאחר הרצח?
ח"כ מיכאלי: "אני גרה ליד כיכר רבין. אין יום שבו לא מתכווץ לי הלב ושחלק ממני אומר לי שלא יכול להיות שזה באמת קרה, שהוא באמת נרצח. השבר הגדול התחיל עוד לפני הרצח - בהסתה ובדה־לגיטימציה שנעשו לרבין, למחנה שתמך בו ולדרכו, שהיא דרכנו. ההסתה והדה־לגיטימציה שהביאו לרצח ממשיכות לקרוע את העם. מי שמוביל אותן הוא בנימין נתניהו, וזאת הסיבה החשובה ביותר שבגללה הוא חייב ללכת. זה הזמן להתגייס ולהצביע בכל הכוח כדי שזה יקרה וכדי שנתחיל לבנות את עצמנו, את המחנה, את המדינה ואת החברה הישראלית מחדש".
חברי הכנסת אלון שוסטר ורם שפע. "רואים בעצמנו שליחי התנועה שתפקידם לקדם את ערכיה ולחזק את כוחה גם בתוך המסגרת הפוליטית של הכנסת" | חברי הכנסת אלון שוסטר ורם שפע. "רואים בעצמנו שליחי התנועה שתפקידם לקדם את ערכיה ולחזק את כוחה גם בתוך המסגרת הפוליטית של הכנסת" |
חברי הכנסת אלון שוסטר ורם שפע. "רואים בעצמנו שליחי התנועה שתפקידם לקדם את ערכיה ולחזק את כוחה גם בתוך המסגרת הפוליטית של הכנסת" |
(צילום: אלבום פרטי)

"הקיבוצים צריכים להתגייס כעת כדי שנוכל לומר לעצמנו שעשינו הכול למען עתיד התנועה ולמען עתיד ילדינו"

כולנו, ודאי גם אתם, עייפים ממערכת בחירות אין־סופית. למה חשוב בעיניכם ללכת להצביע גם הפעם? מה ישתנה? איך נצא מהשיתוק שאחז במדינה?
ח"כ שוסטר: "אנחנו התגייסנו כדי להחזיר את מדינת ישראל למסלולה הנכון. כולנו רואים כאן שלטון שהסתאב ושאינו ממלא את תפקידו ואת אחריותו כלפי אזרחי המדינה. אף אחד לא הבטיח לנו שהדרך תהיה קלה. כמו כל הישראלים, אנחנו רואים איך פעם אחר פעם נתניהו גורר אותנו למערכות בחירות כדי לחמוק מאימת הדין על השחיתות שבה הוא נאשם. אין לנו פריווילגיה לוותר על מדינת ישראל ועל שלטון שיהיה נקי כפיים וישרת את האזרחים. כשאנחנו עייפים, אנחנו יודעים שגם הצד השני עייף, וכעת זו שאלה של כוח עמידה, של נחישות ושל התמקדות במטרה. כל הישראלים, ובפרט אנשי הקיבוצים, צריכים לשאול את עצמם אם העייפות והייאוש הם סיבה מספקת כדי לוותר על העתיד של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית".
אנחנו, בתנועה הקיבוצית, עשינו איתכם, וגם עם כחול־לבן, קמפיינים לגיוס מתנדבים ליום הבחירות תחת הכותרת "הקיבוצניקים נקראים לדגל". מה תאמרו לכל אלו המעדיפים לראות ביום הבחירות יום חופשה?
שפע ושוסטר: "אנחנו מאמינים באמונה שלמה שאצלנו, הקיבוצניקים, קיימים כוחות אנושיים חזקים, וכאשר התנועה מתגייסת למאבק על צדקת הדרך היא יכולה לשנות את המציאות מקצה לקצה. המאבק כיום מתמקד בהחלפת השלטון הנוכחי, שיצא במתקפה חריפה על אורח החיים שלנו ועל עולם הערכים שלנו. אנשי הקיבוצים צריכים להתגייס כעת הן כדי שנוכל לומר לעצמנו שעשינו הכול למען עתיד התנועה ולמען עתיד ילדינו, והן למען התקווה שכעת ניתן באמת לייצר שינוי.
"רגע לפני שאתם עוברים לשאלה הבאה, קחו את הטלפון ושלחו הודעה לארבל יגר־ילין, הנציגה שלנו בקמפיין ההתנדבות של כחול־לבן. תכתבו לה שגם אתם רוצים להצטרף אלינו ולעזור להביא את השינוי. ארבל - 052-5017855".
מה הדבר שאתם מבטיחים לקדם בכנסת ה־23?
שפע ושוסטר: "קודם לכול אנחנו מתכוונים להחזיר את ערכי הצדק והשוויון שאבדו לנו בשנים האחרונות, לצד ערכי העבודה העצמית והכלכלה היצרנית, שאפיינו את המפעל הציוני ואת התנועה הקיבוצית מימיהם הראשונים. את הערכים הללו כבר הפכנו לתוכניות סדורות בתחומי הבריאות, החינוך והחקלאות, וכמובן בתחומים נוספים.
שוסטר: "אני מתכוון להקים מחדש את השדולה החקלאית, את השדולה לאנרגיה מתחדשת וכמובן את השדולה למען עוטף עזה".
שפע: "אני פועל רבות גם בנושא משבר התחבורה ובפרט התחבורה הציבורית, משום שאני מרגיש את הבעיה בשטח, ומבין שאם לא נמצא לה פתרונות כיום, נמצא מדינה תקועה בכל המובנים. כמו כן אני עוסק כמובן בכל מה שנוגע לנושאי החינוך, מהגיל הרך ועד לתנועות הנוער, לאקדמיה ולתעסוקה לצעירים".
התנועה הקיבוצית נמצאת בתנופת התחדשות וצמיחה, ומעוניינת לחזור ולהוביל סדר יום המבוסס על ערכי שוויון ערך האדם, הערבות ההדדית והדמוקרטיה. מה לדעתכם היא צריכה לעשות כדי ליישם ערכים אלו?
שפע ושוסטר: "סיפור־העל הוא שינוי גישה כולל ביחס המדינה לתנועה הקיבוצית ולהתיישבות כולה. אנחנו רואים את הקשיים שמערימים מוסדות התכנון על הקיבוצים בתחום הקרקעות ובתחומי הבנייה, קשיים שאינם מאפשרים לקיבוצים לקלוט כפי רצונם. מדובר במצב אבסורדי. פעם פעלה מדינת ישראל באופן אקטיבי כדי לעודד אנשים לחיות בקיבוצים, מתוך ההבנה שהקיבוצים והמושבים מחזיקים את גבולות המדינה ואת קרקעות הלאום. כיום אנחנו רואים תהליך הפוך - אנשים רוצים ללכת לקיבוצים ולא יכולים. זה הדבר הראשון שאנחנו נרצה להתמודד איתו: פתיחת החסמים השונים העומדים בפני צמיחה דמוגרפית בקיבוצים. נוסף על כך, אנחנו רוצים להיות בטוחים שהחינוך הקיבוצי, בייחוד בגיל הרך, נשאר מגדלור בוהק של חינוך מתקדם, וגם כאן ישנן בעיות שונות מול משרד החינוך. אנחנו רואים איך המדינה, במישורים שונים, נוגסת באוטונומיה של הקיבוצים לנהל את עצמם ואת חייהם, והדבר מוביל לפגיעה הן בגאוות היחידה והן בתחושת המשמעות של החיים בקיבוץ. אנחנו נעמוד כחומה בצורה כדי למנוע את זה במקומות שבהם הקיבוצים נפגעים באופן בלתי מידתי".
כיצד תסייעו לקיבוצים ולתנועה הקיבוצית בקידום הנושאים החשובים לנו - חקלאות, התיישבות, קליטה וצמיחה דמוגרפית ושמירה על אופיו הייחודי של הקיבוץ?
שפע ושוסטר: "התנועה הקיבוצית צריכה להיות, והיא יכולה להיות, גורם מוביל בסדר היום של מדינת ישראל. זה לא זר לנו, והיינו שם עשרות שנים. התנועה צריכה להתחבר עם החברה הישראלית ולא להסתגר מפניה - בביטחון רב, וגם באמפתיה ובסימפתיה למי שאינו כמונו. יש לנו הרבה מה לתת בתחומי החינוך, הכלכלה, היצירה התרבותית על שלל גווניה, ובפרט בהתחדשות החיים היהודיים, וכמובן - מעל הכול - בתחומי הערבות ההדדית, הסולידריות והקהילתיות. קיבוצים רבים בארץ, למעשה רובם המכריע, משמשים מודל אידיאלי בזעיר אנפין לאופן שבו היינו רוצים לראות את מדינת ישראל כולה - קהילתית ולא דורסנית, מדינה הדואגת לחזק את מי שנשאר מאחור וחותרת לאפשר לו הזדמנות שווה. הקיבוצים הם דוגמה חיה למה שיכול להיות כאן, ואנחנו צריכים להוביל את זה - בחברה, בכלכלה, בפוליטיקה - בכל מקום".
התנועה הקיבוצית והקיבוצים רואים בשניכם שליחים שלנו בכנסת. כיצד אתם רואים את תפקידכם בהקשר זה?
ח"כ שוסטר: "אנחנו אכן רואים בעצמנו שליחי התנועה שתפקידם לקדם את ערכיה ולחזק את כוחה גם בתוך המסגרת הפוליטית של הכנסת. אנחנו נהיה זמינים לכל קריאה מצד התנועה והקיבוצים, ומתחייבים לעשות כמיטב יכולתנו לסייע לקיבוצים באתגרים שמציבות בפניהם רשויות המדינה. אנחנו נענה ונסייע לכל פנייה מכל מי שיבקש את עזרתנו. נירתם בחדווה לכל מהלך שיסייע לשמור ולחזק את יצירת הפאר הקהילתית שאנו קוראים לה קיבוץ".
מהי התייחסותכם למצב בדרום?
ח"כ שוסטר: "היה כאן בזבוז של שלוש שנות שקט מאז צוק איתן שבהן לא נעשה דבר כדי להוביל למצב שאותו אנחנו רוצים לראות בסוף התהליך - רצועת עזה מפורזת ומשוקמת. גם בתום שלוש שנים של שקט, כשהרקטות חזרו ליפול על עוטף עזה, נתניהו העדיף לשלם לחמאס במזוודות עמוסות בדולרים, נכשל פעם אחר פעם בניסיונות הסדרה, וכל זה כשהקבינט המדיני־ביטחוני בראשותו לא קיים דיון אחד רציני על השאלה מה אנחנו רוצים לעשות עם עזה ביום שאחרי. כשאין תכלית מדינית, אז גם המהלכים הצבאיים הופכים למיותרים, ולמעשה מובילים רק לתקופות המתנה עד סבב הלחימה הבא. נתניהו אינו רוצה ואינו מסוגל. הוא נסחט על ידי שותפיו הקואליציוניים הקיצוניים והמשיחיים, ואת תושבי העוטף הוא מפקיר. אפילו מבלי לעסוק בענייני כתבי האישום שהוגשו נגדו בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים - רק על הזנחת עוטף עזה ראוי היה להחליף אותו. אנחנו נבהיר לחמאס שיש לו שתי ברירות: או הכרעה או הסדרה והשבת הבנים.
אזרחי ישראל צריכים לבחור את מי הם רוצים לראות בקבינט הביטחוני: את בני גנץ, בוגי יעלון וגבי אשכנזי - שלושה רמטכ״לים לשעבר, או קבינט חובבני עם סידורי עבודה למקורבים".
פרסום ראשוני: 16:43 , 01.03.20