בחודש האחרון עובר ח"כ משה (בוגי) יעלון, יו"ר מפלגת תל"ם ומספר שלוש ברשימת כחול־לבן, מכנס בחירות אחד למשנהו. בכנסים הוא מציג את משנתו הסדורה, כאחד מרביעיית הקוקפיט של כחול־לבן. על רוב הכנסים לא מדֻווח בתקשורת, למעט אלו המעוררים עניין ציבורי. אחד מהם התרחש בשבוע שעבר כשרשימת כחול־לבן דרשה לקיים דיון בכנסת על המצב בעוטף עזה, וכששר הביטחון נפתלי בנט עלה להשיב לטענותיהם, קמו חברי הסיעה ונטשו את המליאה בטענה שהם יוצאים לסיור שטח בעוטף עזה.
משה בוגי יעלון והמשפחהמשה בוגי יעלון והמשפחה
משה בוגי יעלון עם בני משפחה. "תמיד הייתי מעורב בנושאי הקיבוצים"
(צילום: יח"צ)
בשידור בטלוויזיה נראה בנט ההמום מטיח ביעלון ובגנץ שרק בזכותו טופל נושא המנהרות בצוק איתן, כשיעלון היה שר הביטחון וגנץ הרמטכ"ל. את התייחסותו לאירוע העדיף יעלון להעניק לערוצי הטלוויזיה בכניסה לבניין המועצה האזורית אשכול, המועצה המופגזת ביותר בעוטף עזה, שעד היום ראש הממשלה בנימין נתניהו מעדיף לא לבקר בה. כמה פרשנים הגדירו את צעדם של אנשי כחול־לבן כגימיק ילדותי. יעלון מציג את הדברים אחרת.
"דרשנו דיון במליאה על מה שמתרחש בעוטף עזה", הוא אומר. "אנחנו מבקרים שם הרבה, ויש לנו ברשימה נציג מהשטח, אלון שוסטר ממפלסים, שהיה ראש המועצה האזורית שער הנגב. כשהחל הדיון מצאנו את עצמנו לבד באולם המליאה. אף נציג מהקואליציה לא היה שם, וגם אף שר, אף על פי שחייב להיות שם נציג הממשלה. בנט הגיע מאוחר יותר. מאחר שהם לא באו לשמוע אותנו, החלטנו - כמחאה על כך שראש הממשלה לא הגיע וששר הביטחון איחר - להשאיר נציג אחד, את יו"ר הסיעה, שישמע את מה שיש לבנט להשיב, ופרשנו באופן הפגנתי לסיור בעוטף".
לגופו של עניין, איך מחזירים את הביטחון לתושבי עוטף עזה?
"אנחנו לא מפריחים סיסמאות כמו נתניהו, שאמר שהוא ימוטט את חמאס ועכשיו הוא אומר שהוא יכה אותם בהפתעה, או כמו שר הביטחון נפתלי בנט שהבטיח לחסל את חמאס כשיגיע לתפקיד. אנחנו בהחלט מבקרים את המדיניות שהחלה לפני כשנתיים, במרץ 2018. היו שלוש שנים וחצי של שקט שבהן חמאס לא ירה כדור אחד, ואפילו התנפל על מי שכן יורה. כלומר, הייתה הרתעה חזקה בעקבות מבצע צוק איתן. ממשלת ישראל החלה לזלזל במה שהחל כהפגנות על הגדר ועבר להפרחת עפיפונים שהחלו להצית שדות. בממשלה טענו שעל הדברים האלה לא כדאי ללכת להסלמה. אני אמרתי כבר אז שמדינה שמזלזלת בריבונות שלה תביא להסלמה. מאז עברנו כמה סבבים של הסלמה - ירי רקטות ופצמ"רים, כולל בשבת שעברה - שהם בלתי נסבלים מבחינת תושבי עוטף עזה".
מה אתם מציעים לעשות?
"אנחנו טוענים שלא היה צריך לשחוק את ההרתעה, אלא להגיב תגובה חריפה עם גביית מחיר מחמאס על כל פגיעה בריבונות שלנו. לא מקובלת עלינו המציאות שבה חמאס - שהבין שנתניהו לא רוצה סבב הסלמה לקראת בחירות, ולכן הוא משלם לו דמי חסות בסך 30 מיליון דולר לחודש במזומן - שולח בלוני נפץ ורקטות בכל פעם שהוא לא מרוצה. עם זאת, אנחנו מסתכלים על רצועת עזה לטווח ארוך. ברור לנו שמתי שהוא נצטרך להגיע להסדרה, אבל צריך לעשות זאת מתוך עמדת כוח והרתעה. אסור היה לנהל את המגעים שכבר החלו בלי לפתור את בעיית החללים שלנו, סגן הדר גולדין ז"ל וסמ"ר אורון שאול ז"ל, ושני האזרחים שנמצאים בידי חמאס, כי זה משדר חולשה. לצערי, השיקולים הפוליטיים של נתניהו, שיודע שמבצע צבאי לא טוב לו לפני בחירות, גורמים לתושבי עוטף עזה להמשיך לסבול".
בין הקיבוץ למרכז
יעלון (69) הגיע לקיבוץ גרופית שבערבה במסגרת גרעין נח"ל, וכיום הוא ורעייתו עדה הם חברי קיבוץ במעמד ייחודי. הם התגוררו בקיבוץ עד שהתמנה לתפקיד ראש אמ"ן, ומאז (גם בהמשך דרכו כרמטכ"ל, ולאחר מכן כח"כ וכשר ביטחון מטעם הליכוד וכח"כ מטעם כחול־לבן) נשמרת להם הדירה בקיבוץ, אך בפועל הם מתגוררים במכבים־רעות. "ההחלטה היא שכל עוד עיקר הפעילות שלי הוא באזור המרכז", הוא אומר, "אנחנו באים לבית בקיבוץ בסופי שבוע ובחגים, אבל גרים במרכז, בין תל אביב לירושלים".
עד כמה אתה מעורב בבעיות המעסיקות את התנועה הקיבוצית?
"אני נמצא בקשר טוב עם ניר מאיר, מזכ"ל התנועה, ותמיד הייתי מעורב בנושאי הקיבוצים. בהיותי במדים סייעתי בנושאי גיוס וחינוך, ומאז שאני בפוליטיקה אני מעורב בנושאי התנועה, אם זה בתחום החקלאות הקרוב לליבי, ואם זה בתחום הבנייה וסוגיית הוותמ"לים. בזמנו היינו שדולה קטנה מאוד של ח"כים שעסקו בענייני התנועה הקיבוצית. אני בהחלט רואה את עצמי כנציג התנועה הקיבוצית בכנסת וכמייצג של החקלאות והחקלאים. עוד בהיותי שר בממשלת נתניהו טענתי שמדיניות הממשלה מתנכלת לחקלאים, ופעלתי בנושאים בתחום החקלאות, כמו מתווה משק החלב שהיה חשוב לענף הרפת".
כשהוא מתחיל להסביר מדוע חברי הקיבוצים צריכים להצביע לכחול־לבן ולא למפלגות המסורתיות שלהם העבודה ומרצ, שטף הדיבור של יעלון רצוף וקולח בזכות עיסוק בנושא בשלוש מערכות בחירות רצופות. הנימוק המרכזי, איך לא, הוא הצורך להביא להחלפת שלטון נתניהו. "זה מה שהביא להקמת כחול־לבן", הוא אומר. "הנושא העיקרי בבחירות הוא איזו מדינה אנחנו רוצים, ואני מתעקש שמדינת ישראל תהיה מדינת מופת. אנחנו מתמודדים מול המדיניות של נתניהו, שעיקרה שיסוי, פילוג ובניית היסודות הנשענים על יצירת שנאה בין קבוצות באוכלוסייה, כמו יהודים־ערבים, ימין־שמאל, אשכנזים־מזרחים, דתיים־חילוניים - עד כדי איום קיומי.
"השאלה היא איך אנחנו רואים את מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית כשיש לנו ראש ממשלה שהסתבך בפלילים והורס את מה שהיה אמור להיות איזונים ובלמים בדמוקרטיה. לדוגמה, הניסיונות שלו להשתלט על התקשורת בתהליך של ארדואניזציה; הצעקות שלו שהתקשורת שמאלנית, בזמן שיש לו עיתון משלו וערוץ טלוויזיה משלו; פרשות 1000, 2000 ו־4000 הנוגעות לתחום; ארנון מילצ'ן, שסיפק את הסיגרים ואת השמפניה, קנה בזמנו חלק מהבעלות על ערוץ 10; ושתי הפרשות האחרות קשורות לידיעות אחרונות ולבזק וואלה".
שק חבטות
"דוגמה נוספת היא היחס שלו לרשות השופטת. אפשר להיכנס לדיונים רציניים בשאלת האקטיביזם השיפוטי או שיטת מינוי שופטים, אבל להפוך את הרשות השופטת לשק חבטות אחרי שקודם לכן הותקפו המשטרה והפרקליטות - זה תהליך מסוכן. אין כאן עניין של ימין־שמאל, מדיני או כלכלי. הבעיה העיקרית היא הצלת הדמוקרטיה. לכן אני חושב שאם נפצל את הכוחות שמבינים שצריך אלטרנטיבה לשלטון נתניהו, זה יביא להנצחת המצב הנוכחי. כל מי שרוצה שהמצב ישתנה ושלא ניגרר שוב למערכות בחירות בגלל ההסתבכויות הפליליות של נתניהו, צריך להצביע לכחול־לבן.

ראשי כחול-לבן (אשכנזי, לפיד, גנץ, יעלון)ראשי כחול-לבן (אשכנזי, לפיד, גנץ, יעלון)
"כשהאמריקנים התייעצו איתנו לפני פרסום מתווה טראמפ, אמרנו שהמתווה הזה עולה בקנה אחד עם המצע שלנו". רביעיית הקוקפיט של כחול-לבן. (אשכנזי, לפיד, גנץ, יעלון)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
בפועל, מוסיף יעלון, כחול־לבן כבר תפסה את מקומן של העבודה ושל מרצ בתנועה הקיבוצית הן במספר המצביעים והן בייצוג בכנסת. "אנחנו המפלגה שברשימה שלה לכנסת תמצא את הייצוג הגדול ביותר לתנועה הקיבוצית", הוא מדגיש, "וזה כולל אותי, את אלון שוסטר ממפלסים ואת רם שפע מגבעת חיים איחוד. אנחנו גם המפלגה שבה הייצוג הגדול ביותר של אלו המבינים את חשיבותה של החקלאות. את אירוע השטח הראשון שלנו עשינו בייסוד המעלה עם 400 חקלאים מהקיבוצים, מהמושבים ומהמושבות. המסר שלנו היה שאנחנו לא עושים את החשבון האלקטורלי אלא רואים את חשיבות החקלאות כערך לאומי".
כשהוצג מתווה טראמפ התגלעו חילוקי דעות בין תל"ם, המפלגה שלך, לבין "יש עתיד". האם תוכלו להגיע להסכמה בנושא הזה?
"כבר יש הסכמה. המצע של כחול־לבן אומר שמצד אחד אנחנו מבינים שאין סיכוי להסדר קבע עם הפלסטינים בטווח הנראה לעין. הם הרי לא נכנסו למשא ומתן על מתווה טראמפ, כמו שהם לא נכנסו למשא ומתן על הצעת ברק בקמפ דייוויד או הצעת אולמרט באנאפוליס. מצד שני, אנחנו לא רוצים מדינה דו־לאומית, ולכן אנחנו לא מקבלים את המדיניות של בנט וסמוטריץ', שדורשת לספח את יהודה ושומרון.
"אנחנו מדברים על היפרדות ועל עצמאות פוליטית לפלסטינים, שכבר קיימת. לכן, כשהאמריקנים התייעצו איתנו לפני פרסום מתווה טראמפ, אמרנו שהמתווה הזה עולה בקנה אחד עם המצע שלנו. אנחנו מאמצים את המתווה כחזון, עם הסתייגויות בנושא חילופי שטחים. המתווה הזה מחזיר אותנו למתווה רבין, שהתבסס על תוכנית אלון, מתווה הכולל את סיפוח בקעת הירדן וצפון ים המלח, סיפוח גושי ההתיישבות, ירושלים מאוחדת והענקת אוטונומיה לפלסטינים".
שאלת נתניהו
הבעיה העיקרית של כחול־לבן היא עם מי להקים ממשלה ב־3 במרס, יום לאחר הבחירות. אביגדור ליברמן מזגזג בשאלת ההצטרפות לממשלה עם העבודה־גשר־מרצ, וגם ראשי הרשימה המשותפת מסתייגים מתמיכה בממשלה בהשתתפות ליברמן. ליעלון קשה להתנבא בנושא הזה. הוא רק יכול לציין עם מי כחול־לבן שואפת להקים ממשלה. "השאיפה שלנו", הוא אומר, "כפי שאמרנו מתחילת דרכנו, "היא להגיע למצב של ממשלת אחדות. ממשלת אחדות הייתה צריכה להיות מבוססת על כחול־לבן ועל הליכוד, כמובן עם חיבור טבעי לעבודה־גשר־מרצ. וגם ליברמן יכול להצטרף.
משה בוגי יעלוןמשה בוגי יעלון
יעלון בקיבוצו גרופית. אין כאן עניין של ימין־שמאל, מדיני או כלכלי. הבעיה העיקרית היא הצלת הדמוקרטיה. לכן אני חושב שאם נפצל את הכוחות שמבינים שצריך אלטרנטיבה לשלטון נתניהו, זה יביא להנצחת המצב הנוכחי"
(צילום: יח"צ)
"המפלגות החרדיות וימינה, שכרגע סוחטות את נתניהו בתמורה למתן החסינות, יוכלו להצטרף לממשלת האחדות הרחבה אם הן יקבלו את קווי היסוד שלה בלי יכולת סחיטה. אנחנו ראינו את המתווה הזה כאופטימלי, ומי שתקע אותו הוא נתניהו. הוא לא רצה אחדות אלא חסינות, ולכן הוא טרפד את היכולת להגיע לקואליציה כזאת בבחירות באפריל 2019 וגם בבחירות ספטמבר 2019. אז הוא קיבל לכאורה את מתווה הנשיא ריבלין, אבל בעצם דאג שהוא לא יֵצא לפועל בגלל החסינות שלו. כל הסקרים מראים שלנתניהו אין סיכוי להרכיב קואליציה, ולכן הוא יעדיף בחירות בפעם הרביעית, כל עוד הוא ראש ממשלת מעבר. כדי למנוע את זה צריך להצביע לכחול־לבן".
האם תעשו הכול למנוע בחירות רביעיות, כולל ישיבה עם הליכוד בראשות נתניהו במתווה דומה לזה של הנשיא?
"אנחנו הסיעה הגדולה בכנסת, ונמשיך להיות כזו בפער גדול יותר לפי כל הסקרים, אז אם מדברים על מתווה שכולל רוטציה בראשות הממשלה - אנחנו צריכים להיות הראשונים ברוטציה. יתרה מזאת, בפעם הקודמת כשהנשיא הציע את המתווה, נתניהו היה בגדר חשוד בפלילים, ובינתיים הוגשו נגדו כתבי האישום. ברור לחלוטין שפחות מחודש לאחר הבחירות, הוא יצטרך להתייצב בבית המשפט המחוזי בירושלים שלושה ימים בשבוע. במצב הזה הוא לא יוכל לכהן כראש ממשלה, ולכן אין סיכוי שנשב תחתיו באותה ממשלה".
איזה תפקיד תרצה למלא בממשלה שתקימו?
"בוא נמתין. אנחנו רוצים קודם כול לצוד את הדב, ורק אחרי כן לחלק את עורו".