בפעם השנייה השבוע: חשד לטרור חקלאי בכוורות. עשרות כוורות גדושות דבש של מכוורת "הגליל" (קיבוץ דן) הוצתו אתמול (רביעי). הדבוראי זוהר רודולף, מנהל המכוורת, שאמור היה לרדות אותן לקראת החג, גילה שהן נשרפו כליל. "אנו נמצאים בעונת רדיית הדבש, בה, לאחר חודשי עמל רבים, היינו אמורים לרדות את הדבש מהכוורות", אמר. "הגעתי לנקודה שבה הצבנו את הכוורות בסמוך למושב מרגליות וחשכו עיניי. מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים, רגע לפני ראש השנה, החג שלנו הדבוראים. כל השנה אנו עובדים קשה וברגע אחד נהרס עמלנו, מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו", מתאר רודולף בכאב.
צילום: מכוורת גליל קיבוץ דןצילום: מכוורת גליל קיבוץ דן
צילום: מכוורת גליל קיבוץ דן
(צילום: מכוורת גליל קיבוץ דן)
זה אירוע שני שפוגע בעובדי המכוורות. רק לפני כמה ימים הושחתו עשרות כוורות של מכוורת "אופיר" באלון הגליל, של הדבוראי צביקה אופיר.
ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר כי המקרה דווח למשטרה ישראל והפיצו"ח.
"לצערנו אנו נתקלים בטרור חקלאי בפעם השנייה השבוע, כאשר ראש השנה נמצא ממש בפתח", אומר זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש. "הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ופרנסת משפחותיהם. הטרור החקלאי מתבצע לאורך כל השנה ומתגבר בעיקר בעונות פריחה שבהן הכוורת נחשבת כלכלית ביותר. אנו קוראים לממשלת ישראל להוסיף תקציבים למשטרה הירוקה והפיצו"ח ולהחמיר בעונשם של מבצעי הטרור החקלאי".
עם זאת, מנתוני מועצת הדבש לראש השנה 2019 עולה כי ייצור הדבש יעמוד השנה על כ-4,000 טון. מדובר בשיא בתפוקת הדבש השנתית, הודות לכמות גשמי החורף. בחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש שהם כ-40% מהביקוש השנתי בארץ. בישראל פועלים כיום כ-510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80 אלף כוורות משמשות להאבקה.