ניר מאיר וליאור שמחה. צילומים: יוסי זליגר ואייל פארניר מאיר וליאור שמחה. צילומים: יוסי זליגר ואייל פאר
ניר מאיר וליאור שמחה. צילומים: יוסי זליגר ואייל פאר
(ניר מאיר וליאור שמחה. צילומים: יוסי זליגר ואייל פאר)
היום (ראשון) ננעלה ההרשמה להתמודדות על תפקיד מזכ"ל התנועה הקיבוצית הבא. בסך הכל יהיו הפעם רק שני מועמדים במרוץ, אחרי שוועדת הבחירות קיבלה את טפסי המועמדות מהמזכ"ל המכהן ניר מאיר, ומיו"ר קיבוץ נצר סרני, ליאור שמחה.
ועדת הבחירות - אשר בראשה עומדת שיבולת שופט-אדלמן (ראש הנקרה) ואשר חברים בה תמר אנגל (מעגן מיכאל), סול לביא בן-שימול (אלמוג), אבי אובנטל (עברון), בני רגיל (גזר), טל חכים-דרומי (פלך), שמואל שנער (כפר עזה) ויונית קורן (שניר) - ברכה את שני המועמדים אשר הציגו בפניה את הטפסים הנדרשים למועמדות, ובהם אלף חתימות של חברות וחברי קיבוצים, מכתב תמיכה של קיבוצם ומכתב אישי ובו קורות חייהם ופנייתם להתמודד לתפקיד המזכ"ל.
המתמודדים שהגישו את מועמדותם יאושרו סופית במועצת התנועה שתתכנס ב-31 באוקטובר. קמפיין הבחירות יימשך במשך 60 יום.
הבחירות למזכ"ל התנועה יתקיימו ביום שלישי, 17 בדצמבר. הקלפיות שיוצבו בכל אחד מהקיבוצים ברחבי הארץ יפתחו בשעה עשר בבוקר ויהיו פתוחות ברציפות עד השעה שמונה בערב. מיקום הקלפי ופרטים נוספים יפורסמו לציבור באמצעי התקשורת בכל קיבוץ ועל גבי לוחות המודעות לפחות שבוע לפני יום הבחירות. על הקלפי להתמקם במקום נגיש.
על פי תקנון ועדת הבחירות, כל חברה וחבר בכל קיבוצי התנועה זכאים לבחור בבחירות למזכ"ל התנועה.
שניים במרוץ
ליאור שמחה, 43, הוא כאמור יו"ר קיבוץ נצר סרני בשש השנים האחרונות. לפני זה עבד שנים ארוכות בחברות ייעוץ, אסטרטגיה ופרסום, מהמובילות במשק הישראלי. הוא דור שלישי למייסדי נצר סרני, נשוי לכרמל ואב לשלושה.
צילום: דוברות התנועה הקיבוציתצילום: דוברות התנועה הקיבוצית
צילום: דוברות התנועה הקיבוצית
(צילום: דוברות התנועה הקיבוצית)
"אני רוצה להודות למאות הפעילים שפעלו בקיבוצים השונים ברחבי הארץ והבינו שזה הזמן להתגייס למען המשימה החשובה בחיי - הפיכתה של התנועה הקיבוצית למשפיעה ולרלוונטיות לחברי הקיבוצים ולחברה הישראלית", אמר שמחה בעת הגשת המועמדות לוועדת הבחירות והוסיף: "ההובלה הזו יכולה להתבצע אך ורק באמצעות קבוצה רחבה של חברים הלוקחים חלק נכבד בתהליכים האסטרטגיים של התנועה בתחומים השונים, חברים היודעים מהם צורכי הקיבוצים וחבריהם ברחבי הארץ.
"דרך זו יכולה להפוך ממילים למעשים רק על ידי מנהיגות משתפת, רגישה וקשובה, הנותנת מקום לכולם, היוצאת מאהבת הקיבוץ ובסופו של תהליך מספיק אמיצה להציב מטרות, ויעדים ברורים ועקביים. הגיע הזמן לעשות את הדברים ביחד עם המון אנרגיות חדשות", סיכם.
מולו ניצב ניר מאיר (קבוצת שילר), 63, מזכ"ל התנועה הקיבוצית בארבע השנים האחרונות. לפני כן היה יו"ר התאחדות הארגונים הכלכליים הקיבוציים, יו"ר בתשעה קיבוצים וחבר ועד ממונה בקיבוצים נוספים. הוא הקים וניהל את חברת ק.מ.ה המתמחה בניהול קיבוצים. מאיר נשוי לשגית, והוא אב לארבעה - כולם חברי קבוצת שילר.
צילום: דוברות התנועה הקיבוציתצילום: דוברות התנועה הקיבוצית
צילום: דוברות התנועה הקיבוצית
(צילום: דוברות התנועה הקיבוצית)
"אני נרגש וחש כבוד גדול להעמיד עצמי לבחירה נוספת לתפקיד מזכ"ל התנועה", אמר היום מאיר. :מדובר במשימה ובאחריות גדולה. אני מסיים קדנציה ראשונה ומבקש את אמון החברות והחברים לסיים את המשימות שהתחלנו בהם. במציאות המורכבת שבה אנו חיים ולמול האתגרים המורכבים שעמם אנו מתמודדים צריך מנהיגות עם ניסיון ושיקול דעת".
לדבריו, "התנועה נחלצה ממשבר עמוק, היום אנחנו חזקים מתמיד ולכן גם הפכנו למטרה של פקידות המדינה והממשלה ועל אף אלה, המשכנו לגדול, לבנות ולהתחזק. האחריות שלי כמזכ"ל היא לוודא שנמשיך לצמוח ושלעולם לא נגיע שוב למשבר קיומי. זו העת לאחריות, שיקול דעת ומנהיגות".
71 אלף שקל מימון
על פי תקנון התנועה, נדרשו המועמדים להציג אלף חתימות של חברות וחברי קיבוצים, כאשר לפחות מאתיים מתוכם אינם משתייכים לקיבוץ ו/או לארגון האזורי שאליו משתייך המועמד.
בהתאם לתקנון, תעמיד התנועה לכל מועמד תקציב של 71,795 שקלים לצרכי קמפיין הבחירות שלו. 30% מהסכום יינתן למועמדים לאחר שהגישו את מועמדותם ושאר 70 האחוזים יועברו למועמדים לאחר פרסום תוצאות הבחירות ובלבד שהמועמד קיבל למעלה מ-10% מקולות הבוחרים.
תקרת ההוצאה המאושרת למימון קמפיין הבחירות עומד על 170 אלף שקלים למועמד. מתוכם כאמור קצת יותר מ-71 אלף שקלים יקבלו המועמדים מהתנועה ואת שאר 100 אלף השקלים יכולים המועמדים לגייס עצמאית (מהם עד 20 אלף שקלים כתרומה מקיבוצם). לגבי כספי התרומות הפרטיות, הסכום המקסימלי לתרומה מתורם יחיד לא יעלה על אלפיים שקלים.
מספר החתימות אותו מחייב תקנון הבחירות של התנועה ודרכי המימון של המועמדים על ידי התנועה, הם פועל יוצא של ועדה ציבורית בראשות מזכ"ל התנועה הקיבוצית לשעבר זאב (ולוולה) שור, אשר מונתה על ידי מועצת התנועה, על-פי דרישת ועדת הבחירות למזכ"ל בשנת 2015 בראשות יוסי ורדי בדו"ח הסיכום שהוציאו.
זאת בין היתר לאור ההוצאה הגבוה שנדרשה מהתנועה למימון חמישה מועמדים בבחירות ההן, שחלקם זכו לבסוף באחוזים ספורים בלבד בבחירות.
בכתב המינוי של הוועדה התבקשו חבריה ליעל את הליך הבחירות לראשות התנועה ואת אופן מימון והוצאת כספי הציבור התנועתיים אשר מושקעים בהליך הבחירות. המלצות אלו אושרה על ידי מזכירות התנועה ומועצת התנועה.