גם השנה, כמדי שנה, פרסם אגף כוח האדם בצה"ל את נתוני הגיוס של הערים השונות, המועצות האזוריות והמועצות המקומיות, לצד פילוח של נתוני הגיוס בבתי הספר הממלכתיים והממלכתיים-דתיים.
קבלו ח"ח | צילום: Shutterstockקבלו ח"ח | צילום: Shutterstock
קבלו ח"ח | צילום: Shutterstock
(קבלו ח"ח | צילום: Shutterstock)
הנתונים מתייחסים לילידי שנתון 1997 שהתגייסו ב-2015 ומשתחררים השנה, בחלוקה לגברים ולנשים. הסעיפים שנלקחו בחשבון בדירוג בתי הספר והרשויות השונות הם אופי השירות (תפקידי לחימה ושירות משמעותי) ונתוני קצונה מבין המשתחררים ב-2017.
ברשימת המועצות האזוריות שבהן משרתים הבנים שירות משמעותי נמצאת מועצה אזורית עמק יזרעאל, שבה שיעור הגיוס הגיע ל-91.35 אחוזים, אופי השירות עמד על 77.9 ומיצוי לקצונה על 20.8. במקום הרביעי ממוקמת המועצה האזורית ברנר, בתשיעי עמק המעיינות וסוגרת את העשירייה הראשונה המועצה האזורית הגלבוע.
ברשימת הנשים המתגייסות ומשרתות בתפקידי לחימה ותמיכת לחימה מובילה חוף השרון עם 94.4 אחוזים. עמק יזרעאל במקום רביעי, זבולון בחמישי, אשכול בשישי ובמקום השביעי ברנר.
ברשימת בתי הספר הקיבוציים דורג העמק המערבי ביפעת במקום גבוה, ואילו ברנר בחמישי ורב תחומי חרוד בשביעי. בית הספר הדתי ממלכתי שדה אליהו מוביל, כמדי שנה, את רשימת בתי הספר הדתיים עם נתון מרשים של 81 אחוזי גיוס. אחריו מדורג בית הספר בקבוצת יבנה שלו 74 אחוזי גיוס.
בתנועת הקיבוץ הדתי קיבלו בהתרגשות את הנתונים. משה (קינלי) טור פז, מנכ"ל רשת החינוך של הקיבוץ הדתי, אמר כי "מוסדות החינוך של הקיבוץ הדתי מתייחדים בחינוך ציוני-ערכי דתי, המצמיח תלמידים המחויבים למדינה, לחברה ולעם ישראל.
"דווקא בימי החנוכה מחמם את הלב לראות את מסירותם של תלמידינו ותלמידותינו לשירות העם והמולדת. מן הראוי לציין שבמוסדות הלימוד שלנו ישנם אלפי תלמידים שאינם קיבוצניקים ובאים מן הפריפריה הגיאו-חברתית בישראל. כדוגמת כפר הנוער ימין אורד, שגם הוא ברשימת בתי הספר המצטיינים בתרומה למדינה ולצה"ל".
בשנה שעברה פורסמו נתוני הגיוס והשירות בצה"ל של הבנים משוחררי 2016. המועצה האזורית זבולון דורגה במקום הראשון עם שיעורי גיוס של 93 אחוז מהם 74 אחוז בשירות קרבי. במקום השני היתה מ.א. מנשה. את העשירייה סגרה אשכול. בקרב הנשים היתה זו זבולון שדורגה במקום השני ובמקום השלישי חוף הכרמל. סגרו את העשירייה עמק יזרעאל, מגידו ומנשה.