תושבים מהמועצות האזוריות עמק יזרעאל, מגידו, רמת ישי וקרית טבעון הפגינו היום (ג') מול הכנסת במחאה על הכוונה להקים שדה תעופה משלים לנתב"ג בעמק. להפגנה הצטרפו גם חברי כנסת, בהם יואל חסון, שיזם כינוס חירום בנושא.
פגיעה בגן עדן. ההפגנה בירושלים, צילום: מטה המאבקפגיעה בגן עדן. ההפגנה בירושלים, צילום: מטה המאבק
פגיעה בגן עדן. ההפגנה בירושלים, צילום: מטה המאבק
"שדה תעופה בינלאומי יחריב את עמק יזרעאל על יופיו וייחודו הכלכלי והחברתי", אמר חסון, "הגזרה החדשה של ממשלת נתניהו בנושא היא החלטה שמנוגדת לחלוטין לאינטרסים הלאומיים והמקומיים. במקום לעודד תיירות, הממשלה קוברת את העמק".
באוקטובר 2014 החליטה הממשלה על הקמת שדה משלים לנתב"ג, ונבדקה ההיתכנות ברמת דוד שבעמק. לאור החלטה זו הוקם מטה מאבק אותו מובילות הרשויות עמק יזרעאל, מגידו, רמת ישי וטבעון.
בכנס החירום שנערך היום נכחו פרט לראשי הרשויות גם חברי כנסת מכמה סיעות, בהם איתן ברושי, יצחק הרצוג, מירב מיכאלי, חיים ילין, זהבה גלאון, ועוד.
"עמק יזרעאל מתנגדת להקמת שדה משלים בעמק, ודורשת מהממשלה לקיים הליך שקוף, עמוק ומקצועי עם הציבור לבחינת כל החלופות", הבהיר ראש מועצת עמק יזרעאל, אייל בצר.
"לצערנו אנו מוטרדים מאוד מהתהליך. הקמת שדה איננה הקמת כביש או צומת, אלא משנה סדרי עולם לדורות. אנו דורשים פיקוח פרלמנטרי על התהליך וסומכים על הרשות המחוקקת שתפקח על הרשות המבצעת. במידה ולא, נפנה יחד עם הרשויות השכנות לרשות המחוקקת״.
ראש מועצת מגידו, איציק חולבסקי, הוסיף: "ישראל היא מדינה קטנה וצפופה. נאסור בתכלית האיסור למקם שדה תעופה בינלאומי עם כל התשתיות האזוריות הנלוות לו במרכזו של עמק חקלאי. השדה חייב להיות בנגב או במפרץ חיפה. נמשיך להיאבק בכל הדרכים למניעת טעות אסטרטגית-לאומית שעלולה להיות בכייה לדורות".
ראש מועצת רמת ישי, עופר בן אליעזר, אמר כי "אין עוררין על כך שישראל זקוקה לשדה תעופה נוסף אבל הוא חייב להיות בנגב או במפרץ חיפה. נמשיך להיאבק בכל הדרכים למניעת מימוש ההחלטה".
"שדה תעופה בהיקף המתוכנן הוא אסון לעמק. צמיחה של האזור תיצור מטרופולין חדש ותפגע בגן העדן שבו אנו גרים היום. נמשיך לפעול בכל דרך אפשרית על מנת למנוע את המחדל התכנוני", סיכם ראש מועצת קרית טבעון, דוד אריאלי.