במסגרת הצגת זני הפטנט של מו"פ צפון, החברה לפיתוח הגליל וקרן קימת לישראל שהתקיימה אתמול, הגיעה הבשורה דווקא מתחום המשמש שיהיה מעתה בצבע אדום.
גדול, מתוק ודומה יותר לאפרסק. המשמש החדש, צילום: החברה לפיתוח הגלילגדול, מתוק ודומה יותר לאפרסק. המשמש החדש, צילום: החברה לפיתוח הגליל
גדול, מתוק ודומה יותר לאפרסק. המשמש החדש, צילום: החברה לפיתוח הגליל
(גדול, מתוק ודומה יותר לאפרסק. המשמש החדש, צילום: החברה לפיתוח הגליל)
הפירות של 12 שנות מחקר הוצגו בחוות המטעים של מו"פ צפון ומועצת הגליל העליון, עם חשיפתם של 36 זנים נבחרים של משמש, נקטרינה ודובדבנים. את הזנים יפגשו הקונים ברשתות השיווק בעוד כשלוש שנים מהיום.
"הבשורה הגדולה מגיעה מענף המשמש", אומר אלקנה בן ישר, מנכ"ל מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון, "אם בעבר השוק היה מבוסס על זן בודד שהחזיק כחודש ימים, היום אנחנו מציגים זנים רבים נוספים וייחודיים שיאריכו את עונת המשמש לארבעה חודשים. אין ספק שזו בשורה של ממש לחקלאים, המעניקה להם יתרון שיווקי בארץ ובעולם".
בין זני המשמש החדשים שהוצגו ישנו זן ייחודי בשם וורטיג, המשנה באופן מהותי את מראה הפרי. צבעו אדום, וצורתו דומה יותר לאפרסק. הוא גדול יחסית וטעמו מתוק. הזן נמצא כמתאים במיוחד לאזורים גבוהים ובעל חיי מדף ארוכים וטובים. זן חדש נוסף שהוצג לחקלאים הינו המאליס הנחשב למשמש בוטיק, קטן במיוחד ובעל טעם מתוק.
בתחום השזיף, הזן החדש שהוצג הינו הבלאק ספלנדר. צבעו סגול כהה, הפרי גדול במיוחד, מקדים את העונה במספר שבועות ועסיסי מאוד. מבדיקות שבוצעו בפרי עולה כי הוא עשיר במיוחד בנוגדי חמצון.
שמעון זית, מנהל תחום נשירים במו"פ צפון, ציין כי מדובר בזני הפירות המובחרים ביותר שעברו בחינות רבות ומגוונות, לרבות אזורי גידול שונים מבחינת גובה וטמפרטורה. לדבריו, בעונה הבאה צפויים חקלאים רבים להסב את שטחי הגידול לזנים חדשים אלו.
עמוס לוין (כפר גלעדי), סמנכ"ל חקלאות בחברה לפיתוח הגליל, הוסיף: "במציאות המשתנה של החקלאות בארץ, פיתוח זנים חדשים המעניק לחקלאי הגליל יתרון מבחינת איכות ואורך העונה הינו מטרה מרכזית וחשובה".