בשבועות האחרונים התרחבה תופעה מדאיגה של מאות רכבי שטח שמגיעים מדי סוף שבוע לשטחים הפתוחים באזור קיבוץ חנתון בעמק יזרעאל, גורמים נזק לשדות המעובדים בסביבה ופוגעים באיכות החיים של התושבים.
בקיבוץ הגיעו להסכמה עם המועצה האזורית עמק יזרעאל וקק"ל על הצבת שער שיחסום את הציר המרכזי באזור וימנע את כניסתם של רכבי השטח לשדות. "הרכבים שמשתוללים בשטח גורמים לפגיעה אדירה באיכות החיים ובביטחון של כולם", אומר בדאגה עפרי רביב חבר הקיבוץ וחבר במליאת המועצה, "זה מתחיל בדברים קטנים כמו להשאיר זבל ולנסוע בפראות ויכול להיגמר בוונדליזם ובפגיעה ברכוש".
1 צפייה בגלריה
רכב שטח בשטחים הפתוחים של חנתון
רכב שטח בשטחים הפתוחים של חנתון
רכב שטח בשטחים הפתוחים של חנתון
(צילום: עפרי רביב)
פתיחתו של מחלף יפתחאל החדש לכיוון חנתון בכביש 784 בשנה שעברה, במסגרתו נבנה גשר בסמוך לשדות באזור הקיבוץ, יצרה מעבר נוח לרכבי השטח שיכולים כעת להיכנס מתחת לגשר באופן חופשי יותר לשדות הפתוחים. כעת בהתערבותה של המועצה האזורית בשיתוף עם קק"ל סוכם כי המעבר מתחת לגשר החדש ייסגר בשער ובבולדרים כדי לצמצם את היקף התופעה.
"יש קושי לתפוס את האנשים. אין שם מישהו שמסייר באופן קבוע ושיש לו סמכות לתת קנסות. אין ספק שיש אמצעים ושהמשטרה יכולה לעשות יותר כדי לאכוף את המשילות בשטח"
בחודשים האחרונים עשתה המשטרה כמה מבצעי אכיפה ממוקדים במסגרתם גם הוחרמו כלי רכב, אך לדברי רביב זה לא מספיק. "יש תחושה שאין משילות בשטח. לפני כמה זמן המשטרה תפסה מישהו שפגע בשטח, אבל התיק נגדו נסגר והוא שוחרר לביתו. הרכבים גורמים נזק לשטחים והם משאירים אחריהם כמויות אדירות של זבל ביער שאנחנו הולכים לטייל בו. השטחים שם הפכו להיות שטחי הפקר ואנחנו מקווים שהסגירה של השער על ידי המועצה וקק"ל תפעל להפחית את התופעה".
קראו גם:
אפשר לנקוט נגדם גם באמצעים פליליים?
"אפשר, אבל יש קושי לתפוס את האנשים. אין שם מישהו שמסייר באופן קבוע ושיש לו סמכות לתת קנסות. אין ספק שיש אמצעים ושהמשטרה יכולה לעשות יותר כדי לאכוף את המשילות בשטח. אנחנו מצפים ממנה להפעיל את הכוח שלה בצורה יותר מתמשכת. בסוף בלית ברירה אנחנו סוגרים את המעבר באמצעות שער כי כמות הזבל והבלגן בשטח היא בלתי נסבלת. מדובר על מאות רכבים שמגיעים בסופי שבוע, משתוללים ועושים מרוצים בשטח. יש גם כאלו שיושבים לעשות פיקניק ולא אוספים את הזבל אחריהם".
לעדכונים -חדשות הקיבוץ