קיבוץ יזרעאל סוער בשבוע האחרון, ולא סביב המחלוקת הפוליטית המשסעת את המדינה, אלא בעקבות פוסט שהעלתה אישה העובדת בקיבוץ ובו האשמה חמורה: מישהו העלים את חתולי הרחוב.
חתולי רחוב ביזרעאל. "בקיבוץ התעלמו לגמרי מהפנייה שלנו" | צילום: באדיבות ארגון "נח"חתולי רחוב ביזרעאל. "בקיבוץ התעלמו לגמרי מהפנייה שלנו" | צילום: באדיבות ארגון "נח"
חתולי רחוב ביזרעאל. "בקיבוץ התעלמו לגמרי מהפנייה שלנו"
(צילום: באדיבות ארגון נח)
הדר ויטמן־ברעם, תושבת יקנעם עילית המועסקת במפעל מיטרוניקס, נהגה לטפל בחתולי הרחוב בקיבוץ ולהאכילם באזור חדר האוכל. לדבריה, לפני כשבוע וחצי נעלמו החתולים - שמספרם מוערך בין שישה לעשרה - ולא הושבו מאז. "אני מרוסקת. הלב שלי נשבר. גיליתי שכל חתולי הקהילה נעלמו, כולל מתוקה שלי", כתבה בפייסבוק, והוסיפה כי אין היא מבינה איך אפשר להעלים חתולים מטופחים ומסומנים שעברו עיקור. "אני כבר לא מדברת על זה שזאת עבירת צער בעלי חיים ושזה צפצוף על החוק, אלא על האכזריות שבדבר. מאז אני מחפשת תשובות, ולשווא", סיימה.
הדר סיפרה על חתולה מעוקרת שהייתה אהובה עליה במיוחד, ושגם היא לא נמצאה במקומות שבהם נהגה להסתובב. "לא הספקתי להיפרד ממנה", היא מספרת, "במשך הזמן שמעתי תלונות של חברי הקיבוץ על כך שאני מאכילה את החתולים האלה. קיבלתי על הראש הן מתושבים והן מאנשים שעובדים איתי, ואלו ששיתפו איתי פעולה בחיפושים חששו מתגובות של המתנגדים לחתולים. גם הם לא ידעו לאן נעלמו החתולים".
הימים נקפו, אך החתולים לא שבו לאזור שבו היא נהגה להאכיל אותם. כשהחלה לברר את פשר התעלומה, הבינה מחברת קיבוץ העובדת איתה שבסוף השבוע שקדם להיעלמות חתולי הרחוב התבקשו חברי יזרעאל לשמור את חתוליהם בבית, שכן בקיבוץ ייערך מבצע לכידה של חתולים משוטטים במטרה לחסנם.
הדר ויטמן־ברעם ואחד החתולים. לא הספקתי להיפרד  (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)הדר ויטמן־ברעם ואחד החתולים. לא הספקתי להיפרד  (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
הדר ויטמן־ברעם ואחד החתולים. לא הספקתי להיפרד
(צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק)
לטענת הקיבוץ אין כל עילה לטענה שלה, שכן המטרה היא לטפל בחיות העזובות ולא להפך. "קיבוץ יזרעאל לקח על עצמו טיפול בחתולי הרחוב הרבים המסתובבים ברחבי הקיבוץ", אמר דובר הקיבוץ יצחק פלג. "הטיפול נעשה על ידי לוכד מטעם הקיבוץ, אשר אחת לכמה שבועות אוסף את החתולים הלא מעוקרים ולוקח אותם לווטרינר שבמרחביה".
לדבריו, הווטרינר מבצע עיקור או סירוס, נותן חיסון נגד כלבת ומסמן את החתולים באוזן. "לאחר השגחה של 24 שעות, החיות המחוסנות חוזרות לשטח הקיבוץ", הוא מסביר. "יתר על כן, הקיבוץ קיבל עליו לממן את העיקור ואת הסירוס של חתולי הבית עבור חברי הקיבוץ. "בכוונתנו להמשיך ולטפל בבעיה התברואתית על פי כתב החוק", הודיע.
ויטמן־ברעם טוענת שאם אומנם נלקחו החתולים והועברו למקום אחר מבלי שוב, הרי שמדובר בעבירה פלילית על פי חוק צער בעלי חיים. "החתולים שהאכלתי לא היו יכולים לשרוד ללא הסיוע הזה", הבהירה. היא גם פנתה ל"נח", ההתאחדות הישראלית של הארגונים להגנה על בעלי החיים, בבקשה שיסייעו לה לברר היכן החתולים ואם ניתן להשיבם. מנכ"לית הארגון אלה אבין פרסמה באתר הארגון פנייה לציבור בבקשה שינדב מידע על החתולים הנעלמים מיזרעאל. היא ציינה כי הארגון ישקול הגשת תלונה פלילית למשטרה ולמשרד החקלאות כנגד הקיבוץ, שלדבריה לא נתן הסבר משכנע להיעלמות החתולים.
"גם הווטרינר של המועצה האזורית גלבוע לא נתן לנו תשובה עניינית על הפנייה שלנו בנושא", טוענת אבין, "ובקיבוץ התעלמו לגמרי מהפנייה שלנו. אנחנו שוקלים את צעדינו, לרבות הגשת תלונה. מדובר באירוע קשה במיוחד כשמדובר בחתולים שמרביתם היו מסורסים ומעוקרים".
בתגובה לכך אמרו בקיבוץ כי וטרינר המועצה מיודע על התהליך, וכי הקיבוץ הוא היישוב שמתנהל בצורה הטובה ביותר מבין יישובי המועצה בנושא הטיפול בחתולי הרחוב. "קיבוץ יזרעאל לא מעלים חתולים אלא רק מעקר או מסרס אותם ומחזירים בדיוק למקום שממנו הם נלקחו. מדובר בטענה של אישה אחת בלבד", סיכם הדובר.
אדי סול, חבר יזרעאל ולוכד החתולים מטעם הקיבוץ, דוחה את הטענה כאילו החתולים הועלמו במזיד. "קיבלתי מהקיבוץ את תפקיד לוכד החתולים, ואני עושה זאת מדי שבועיים-שלושה כבר זמן רב", הוא אומר. "אני נוהג לאסוף חתולים בעיקר מאזור המדגה והמפעל. מי שמסורס - אני משחרר אותו; ומי שלא - אני מעביר לווטרינר. לאחר 24 שעות, כאמור, אני מחזיר אותם למקום שממנו הם נלקחו".
לדבריו, בתקופה האחרונה הביעו כמה חברים את החשש שלהם מהתפרצות נגיף הקורונה, וכחלק מכך הפצירו בו לאסוף חתולים גם מאזור חדר האוכל, כי שם מצליחים החתולים להיכנס לתוך המטבח. "בדקתי, ומדובר בחתולים מטופלים ומסורסים, ולכן אמרתי שלא אוכל לקחת אותם", הוא מדגיש. "קשה לי להבין כיצד נעלמו אם אכן נעלמו ומי אחראי לכך. אני יודע שיש חברים רבים שכועסים על כך שיש חתולים באזור חדר האוכל, ואולי מישהו עשה משהו שהכעיס את הבחורה שעובדת במפעל שלנו".
אבין משיבה: "חתולים אינם יכולים להעביר את נגיף הקורונה. באחריות הקיבוץ, כמו כל בעל עסק, לסגור פתחים כדי למנוע מחתולים ומחיות אחרות להיכנס לחדר האוכל ולמקומות רגישים אחרים".
המועצה האזורית גלבוע ביקשה שלא להתייחס שכן מדובר בעניין פנימי של הקיבוץ.
פרסום ראשוני: 01:51 , 09.02.20