זה היה אחד המיזמים המוערכים ביותר שהרימה תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, וכעת הכול ירד לטמיון. ביום ראשון לפנות בוקר נשרף כליל בית הספר "School Of Peace" לילדי פליטים באי היווני לסבוס, ומאתיים התלמידים שהגיעו לשם עם הוריהם מאיראן, מסוריה, מקונגו ומעוד מדינות באפריקה עמדו מול המוסד שהיה עבורם בית בשנים האחרונות, ולא האמינו למראה עיניהם: הכיתות שרופות והספרים מפויחים עד אפר.
בית הספר שעלה באש בלסבוס. "בית הספר שלנו היה סגור בשבוע וחצי האחרונים בגלל המצב המתוח ששרר באי, ועכשיו אין בכלל לאן לחזור"בית הספר שעלה באש בלסבוס. "בית הספר שלנו היה סגור בשבוע וחצי האחרונים בגלל המצב המתוח ששרר באי, ועכשיו אין בכלל לאן לחזור"
בית הספר שעלה באש בלסבוס. "בית הספר שלנו היה סגור בשבוע וחצי האחרונים בגלל המצב המתוח ששרר באי, ועכשיו אין בכלל לאן לחזור"
(צילום: אלבום פרטי)
היה זה מקום של חינוך, מקום של הענקת ידע, אבל לא פחות מזה - מקום ששימש להם מקור תקווה לעתיד טוב יותר. כעת הם מושבתים מלימודים, וייאלצו לחכות עד שתימצא עבורם ועבור צוות המורים, שרבים ממנו הם אנשי תנועת הבוגרים של השומר הצעיר, מסגרת חדשה.
לא ידוע אם מדובר בהצתה או בתקלה טכנית שגרמה למבנה לעלות באש, אבל בהתחשב במתיחות ששררה לאחרונה בין תושבי האי היוונים לשלטונות עקב התגברות גל הפליטים המגיעים לשם, לא מן הנמנע שיד אדם הייתה בדבר.
חוסר אונים של האו"ם
את בית הספר לילדי הפליטים הקימו בשנת 2017 תנועת הבוגרים של השומר הצעיר והחטיבה הערבית של התנועה (אג'יאל) עם ארגון הסיוע הישראלי "נתן". לאחר מכן הוא הופעל בשיתוף ארגון הסיוע ההומניטרי ישראייד, שנעשה שותף מלא של התנועות בהובלת בית הספר.
בבית הספר תשע כיתות וצוות מורים מקרב הפליטים. המורים מקבלים הדרכה וליווי מחברי קבוצת הבוגרים, שבה שתי רכזי הדרכה קבועות, חמישה מדריכים ומדריכות המתחלפים בכל חודש ועוד שני מתנדבים.
המקום שפעל במשך שלוש שנים נחרב עד היסודהמקום שפעל במשך שלוש שנים נחרב עד היסוד
המקום שפעל במשך שלוש שנים נחרב עד היסוד
(צילום: אלבום פרטי)

הכיתות המפויחות בבית הספר. הכיתות המפויחות בבית הספר.
הכיתות המפויחות בבית הספר.
(צילום: אלבום פרטי)
ההחלטה להקים את המוסד החינוכי עלתה לאחר שהאי הפך יעד לפליטים מהמזרח התיכון ומאפריקה, בעת שהיו בדרכם לאירופה עם משפחותיהם. כרבע מ־80 אלף האנשים החיים כיום באי הם פליטים. בשבועות האחרונים גדל זרם הפליטים ואיתו גם המתיחות הפנימית לנוכח פתיחת המחנות הסגורים ופתיחת הגבולות בטורקיה ובסוריה על ידי ארדואן, מה שהקל על מעבר הפליטים לאי המבודד.
המחנה המרכזי לפליטים, שיועד לקלוט כ־3,000 איש, מאכלס כיום מעל 20 אלף. המצב הקשה מנשוא גרם לכוחות קיצוניים השוכנים ביוון בכלל ובאי בפרט להביע התנגדות, גם אקטיבית, לרבבות הפליטים הגודשים את המקום. גם האיחוד האירופי והאו"ם, שהבינו את המצב, מצאו עצמם אובדי עצות.
רוני הוס, מראשי הצוות החינוכי של בית הספר לילדי הפליטים בלסבוס, מתגוררת בקהילה שקבעה את משכנה במוסד החינוכי לשעבר בכפר מנחם. ביום רביעי שעבר חזרה מביקור אחד מני רבים באי לסבוס. היא מבטיחה לשוב לשם כדי להבטיח שבית הספר ישוב ויקום במבנה חלופי.
"בית הספר שלנו היה סגור בשבוע וחצי האחרונים בגלל המצב המתוח ששרר באי, ועכשיו אין בכלל לאן לחזור", אומרת הוס. "זו הפעם הראשונה מאז שהקמנו את בית הספר שקורה דבר נורא כזה, ויש לנו תחושה של מתח ותסכול".
מה העניק המקום לילדים?
"בבית הספר התקיימו לימודים חמישה ימים בשבוע, ובכל יום הוגשו לילדים שתי ארוחות. זה לא היה רק בית ספר או מקום מפלט מהתנאים הקשים שבמתחם הפליטים, אלא בית חם ומחבק שידע לתת תקווה ואופטימיות".
ומה הלאה?
"הצוות עושה מאמץ עילאי לפתוח בית ספר במקום אחר ולשמור על שגרת לימודים למרות מה שקרה. אני עומדת לחזור ללסבוס ולפעול מקרוב לטובת המפעל החינוכי האדיר שלנו, ששותפים לו גם ארגונים שונים ובוגרי תנועות נוער אחרות".
כך נראה בית הספר לפני השריפהכך נראה בית הספר לפני השריפה
כך נראה בית הספר לפני השריפה
(צילום: אלבום פרטי)

פרסום ראשוני: 17:18 , 09.03.20